Connect with us

Lajme

Zaev: E inkurajojmë Prokurorinë të shkojë deri në fund

Published

on

Të gjithë subjektet politike t’i përkrahin zgjidhjet me të cilat do të rrumbullakohen reformat, që përfundimisht të humb “shteti i robëruar”, për luftë kundër krimit dhe korrupsionit, për shoqëri në të cilën askush nuk do të jetë i privilegjuar dhe i amnistuar, porositi kryeministri Zoran Zaev, në fjalimin e tij drejtuar opinionit me rastin e ndodhive të fundit lidhur me Prokurorisë Speciale dhe propozim-ligjin për Prokurori Publike.

“Ne jemi përpara hapit të fundit për lirimin e gjyqësorit nga kthetrat e regjimit i cili është mbrapa nesh. Përgjegjësia është e madhe te subjektet politike në këtë luftë për shtet ligjor. Por, më së shumti ka përgjegjësi partia që i solli padrejtësi vendit dhe Mickoski si person i parë i asaj partie. E di se ju, qytetarët jeni të lodhur nga bojkoti politik dhe zvarritjet dhe se kërkoni hapa vendimtar. Për atë, unë vazhdoj që edhe me më shumë vendosmëri ta ftoj dhe bind opozitën t’i përkrahë reformat”, thotë Zaev.

Ai tha se kjo është koha kur drejtësia duhet të vijë në skenë, koha kur nuk guxon të ketë kursim në luftën kundër krimit dhe korrupsionit. Sipas tij, askush nuk duhet të privilegjohet dhe amnistohet.

“E inkurajoj Prokurorinë Publike të vazhdojë deri në fund në këtë luftë, pa dallim deri te kush do të arrij gjatë hetimit. Kjo është koha që përfundimisht të humb “shteti i robëruar”. Ju ftoj të gjithëve që t’i mbështesim zgjidhjet me të cilat rrumbullakohen reformat, për jetë më të mirë në mozaikun tonë të bukur, në këtë shoqëri të përbashkët”, tha kryeministri Zaev.

Ndryshe, sot zëvendës/ndihmës sekretari i shtetit amerikan, Methju Palmer, vlerëson se nëse nuk zgjidhet hetimi për rastin “Zhvatja”, në të cilën është e përfshirë edhe prokurorja speciale, Katica Janeva, mund të varrosen perspektivat e Maqedonisë së Veriut për fillimin e bisedimeve hyrëse me Bashkimin Evropian.

Sipas tij, për fillimin e bisedimeve me BE-në është e rëndësishme që të miratohet ligjit për Prokurori Publike, mes LSDM-së pushtetarë dhe VMRO-DPMNE-së opozitare.

“Është e rëndësishme që këto dy parti të ulen bashkë, të bisedojnë, t’i tejkalojnë dallimet dhe të arrijnë marrëveshje për reformim ose modifikim të PSP-së në mënyrë që është në pajtueshmëri me interesin e vendit. Mjaft ishte politizimi, koha e politizimit ka kaluar, tani është koha e shtetësisë”, deklaroi Palmer.

Ndryshe, edhe pse u paralajmërua se do të ndodh në fund të muajit korrik 2019, seanca plenare për Ligjin për Prokurori Publike me të cilin parashihet PSP-ja do të kalojë në Prokurori Themelore Publike për ndjekjen e krimit dhe korrupsionit të lartë, është caktuar për më 27 gusht, pas pushimit vjetor të deputetëve. Ligji parasheh që hyrja në fuqi e ndryshimeve ligjore të ndodhin më së voni deri më 15 shtator 2019, pasi 7 ditë para të jetë shpallur në Gazetën Zyrtare. Do të miratohet me procedurë të shkurtuar, ndërkaq janë të nevojshme 2/3 e votave të deputetëve, të cilat ende nuk janë siguruar.

Opozita maqedonase VMRO-DPMNE ka propozuar variant tjetër të Ligjit, partia shqiptare në pushtet, Bashkimi Demokratik për Integrim ka paralajmëruar propozimin edhe të dy ndryshimeve, e kurse partitë tjera problemin e kanë me shefen e PTHP-së për ndjekjen e krimit dhe korrupsionit të lartë dhe ajo të mos jetë Villma Ruskovska, siç propozoi kryeministri Zoran Zaev. Për këtë, në Maqedoninë e Veriut gjatë javës së kaluar kanë realizuar takime eurokomesari për fqinjësi dhe zgjerim, Johanes Han dhe ndihmës sekretari shtetëror i SHBA-ve për Evropë dhe Euroazi, Filip Riker të cilët në mesazhin kryesor të tyre, kishin miratimin e Ligjit për Prokurori Publike apo përcaktimin e ardhmërisë së PSP-së.

BURIMI: Portalb,mk

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale