Connect with us

Bota

Si Turqia i ktheu shpinën aleatëve perëndimore

Published

on

Më 31 korrik, skadoi afati që Shtetet e Bashkuara vendosën që Turqia të braktiste marrëveshjen e saj me Rusinë për sistemin raketë S-400. Ndërsa Ankaraja vazhdon përpjekjet e saj për të negociuar me Uashingtonin dhe për ta bindur atë të mos vendosë sanksione, ekspertë në Perëndim kanë filluar të flasin për një ndryshim të madh në politikën e jashtme turke.

Disa kanë shkuar deri aty sa sugjerojnë që Turqia “i ka kthyer shpinën SHBA” dhe po shkon më afër Rusisë.

Kjo nuk është hera e parë që një anëtar i NATO-s, ka blerë një sistem ushtarak nga Moska, Greqia bleu S-300, versionin më të vjetër të S-400, në 1996 por marrëveshja turko-ruse vjen në një kohë të tensioneve me perëndimin.

Blerja e S-400 do të ndikojë vërtet në aleancën strategjike të Turqisë me SHBA, por nuk do ta prishë atë.

Për shembull, mosmarrëveshjet midis Uashingtonit dhe aleatëve të saj evropian janë në rritje, veçanërisht mbi nivelin e shpenzimeve të mbrojtjes së këtij të fundit dhe propozimet për krijimin e një ushtrie të BE, të mbështetur nga drejtuesit e Francës dhe Gjermanisë.

Me pak fjalë, ekziston një ndarje serioze brenda Evropës dhe NATO-s për çështje të ndryshme, përfshirë marrëdhëniet me Rusinë.

Zyrtarët turq janë ankuar se gjatë viteve të kaluara, SHBA nuk ka qenë një partner i besueshëm. Turqia gjithashtu ka ofruar vazhdimisht blerjen e sistemit të mbrojtjes Patriot nëse marrëveshja përfshinte prodhim të përbashkët.

Nga këndvështrimi i Ankarasë, blerja e sistemit të mbrojtjes së Patriotit nuk ka për qëllim vetëm të garantojë sigurinë e tij, por edhe të riafirmojë angazhimin e saj për aleancën e saj me SHBA. Ndërsa sistemi S-400 po vendoset vetëm për mbrojtjen ajrore, Patriot do të sigurojë gjithashtu mbrojtje raketore, duke e bërë atë shumë më tepër një investim ushtarak gjithëpërfshirës, ​​të zgjatur dhe efektiv.

Në të njëjtën mënyrë, Turqia kërkon një marrëdhënie të fortë, afatgjatë me SHBA; Në të kundërt, partneriteti i saj me Rusinë është afatshkurtër dhe pragmatik.

Këto marrëveshje zbulojnë se Ankaraja vazhdon të kërkojë një angazhim të fortë me aleatët e NATO-s dhe të demonstrojë përkushtimin e saj për Perëndimin.

Blerja e S-400 në të vërtetë ka destabilizuar marrëdhëniet e Turqisë me SHBA dhe aleatët e tjerë të NATO-s, por nuk ka ndryshuar vizionin e saj gjeopolitik dhe përafrimin tradicional me Perëndimin.

Kështu që, ky zhvillim sigurisht që do të detyrojë një ndryshim në aleancë, por ai përfundimisht nuk do të rrezikojë ekzistencën e tij.

Continue Reading

Bota

Arrestohet “Pablo Escobari” i shekullit 21, kapet gjatë një operacioni ushtarak

Published

on

Forcat e armatosura kolumbiane kanë arrestuar narko-bosin kryesor në këtë vend – Dairo Antonio Usuga i njohur me nofkën Otoniel.

Siç raporton Reuters, 50-vjeçari është kapur gjatë operacionit Oziris në zonën rurale Uraba, transmeton Telegrafi.

Ai akuzohet nga Shtetet e Bashkuara që ka bërë shpërndarjen e dhjetëra dërgesave me kokainë, e sipas presidentit kolumbian Ivan Duke, ai akuzohet për vrasjen e policit, keqtrajtim seksual të fëmijëve dhe kontrabandim me të mitur.

Kolumbia kishte ofruar 800.000 dollarë për çfarëdo informacioni që do të çonte në kapjen e Otonielit, derisa qeveria amerikane kishte ofruar 5 milionë dollarë.

“Kjo është goditja më e fuqishme e narko-dilerëve në vendin tonë në këtë shekull”, ka porositur presidenti Duke, duke e bërë një krahasim me rënien e Pablo Escobari gjatë viteve të 90-ta.

Continue Reading

Bota

Tetë fëmijë në Kabul humbin jetën nga uria

Published

on

Një udhëheqës politik etnik Hazara dhe ish-anëtar i Parlamentit të Afganistanit tha se trupat e tetë fëmijëve jetimë, që vdiqën nga uria, u gjetën në pjesën perëndimore të Kabulit.

Në një deklaratë të postuar në Facebook, Mohammad Mohaqiq tha se fëmijët vdiqën rreth tri javë më parë në një lagje në qarkun e 13-të të Kabulit. Ai tha se ata ishin varrosur nga një mullah lokal dhe banorët e lagjes, ku u gjetën trupat e tyre.

Një mullah lokal, Mohammad Ali Bamian dha më shumë detaje lidhur me vdekjen e fëmijëve. Sipas tij, më i madhi ishte tetë vjeç dhe më i vogli ishte një vjeç e gjysmë.

“Ata nuk e kishin askënd. Prindërit e tyre kanë vdekur dhe ata nuk kishin të afërm”, tha Bamiani.

Bamiani tha se ai kishte hyrë në shtëpinë ku u gjetën trupat e fëmijëve.

Ai tha se “ata ishin aq të uritur sa që nuk mund të shtrinin këmbët e tyre”.

Qeveria e udhëhequr nga talibanët ende nuk ka komentuar lidhur me këto vdekje.

Kombet e Bashkuara kanë paralajmëruar se Afganistani do të përballet me krizë të madhe humanitare, përfshirë edhe urinë në masë, nëse ndihmat humanitare nuk dërgohen shpejt.

Agjencitë e OKB-së kanë thënë se teksa afrohet dimri, rreth 18 milionë afganë dëshpërimisht kanë nevojë për ushqim dhe strehim.

Ndihma ndërkombëtare, në të cilën janë mbështetur shumë afganë gjatë dy dekadave të fundit, është ndalur qëkur talibanët morën pushtetin në muajin gusht./ Rel/

Continue Reading

Bota

CNN: Ky është aktualisht produkti më i rrezikshëm në planet

Published

on

Një magazinë në periferi të kryeqytetit tajlandez, Bangkok ishte plot me doreza mbrojtëse të përdorura.

Aty pranë ishte një tas plastik, i mbushur me bojë blu dhe disa palë doreza.

Gjegjësisht, zyrtarët tajlandezë njoftuan se punëtorët në këto magazina po përpiqen të lyejnë dorezat e përdorura për t’i bërë ato të duken si të reja.

Edhe pse autoritetet tajlandeze bastisën këtë magazinë në dhjetor të vitit të kaluar, ka ende shumë vende të tilla në Tajlandë.

Kërkesat për doreza mbrojtëse janë rritur ndjeshëm nga pandemia e koronavirusit, dhe qëllimi është eksporti.

Hulumtimet disamujore të CNN zbuluan se dhjetëra miliona doreza të përdorura mbërritën në Shtetet e Bashkuara.

Një hetim penal është duke u zhvilluar në SHBA dhe Tajlandë dhe Douglas Stein, një nga furnizuesit e pajisjeve mbrojtëse, thotë se dorezat mbrojtëse janë aktualisht malli më i rrezikshëm në planet.

“Një sasi e madhe e produkteve të këqija po vijnë. Doreza të ndyra, të përdorura dhe nën standarde po vijnë në SHBA, dhe autoritetet vetëm tash duket se po e kuptojnë shkallën e madhe të rrezikut”, thotë Stein.

Megjithatë, pavarësisht rrezikut të mundshëm për punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe pacientët, autoritetet amerikane po luftojnë me tregtinë e paligjshme – pjesërisht për shkak se rregulloret për importimin e pajisjeve mjekësore mbrojtëse janë pezulluar përkohësisht për shkak të pandemisë.

Në shkurt dhe mars të këtij viti, një kompani amerikane paralajmëroi dy agjenci qeveritare se kishte marrë dërgesa plot me doreza dukshëm të ndyra nga një kompani tajlandeze.

Megjithatë, kompania tajlandeze arriti të dërgojë dhjetëra miliona doreza të tjera në muajt pasues.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) i tha CNN se nuk mund të komentonin për raste individuale, por se ata kishin ndërmarrë një sërë hapash për të gjetur burimin dhe për t’i ndaluar shitjet e tilla.

Continue Reading

Aktuale