Connect with us

Lajme

Rritet presioni ndaj WhatsApp për të lejuar përgjimin e përdoruesve nga autoritetet

Published

on

Agjencitë inteligjente të SHBA-së dhe Britanisë dhe të vendeve të tjera anglishtfolëse u mblodhën në një takim në Londër ku bënë thirrje që shërbimeve sekrete dhe policisë tu jep akses në komunikimin e enkriptuar të WhatsApp dhe aplikacioneve të tjera.

Takimi i vendeve “Fiye Eyes” ku përfshihen SHBA, Britania, Australia, Kanadaja dhe Zelanda e Re, u organizua nga Sekretarja Britanike për Punët e Brendshme Priti Patel, në përpjekje për të koordinuar luftën kundër terrorizmit dhe abuzimit me fëmijët.

Tema kryesore e takimi ishin sfida që sjellë enkriptimi i cila ka filluar të zbatohet në masë nga kompanitë të cilët nuk duan të dëmtojnë imazhin e tyre duke rënë pre e thyerjeve të sigurisë.

Takimi ishte privat dhe asnjë axhendë nuk është bërë publike duke mos ditur se çfarë është diskutuar nga ministrat, zyrtarët dhe agjencitë e inteligjencës.

Megjithatë Ministrat Britanikë kanë shprehur shqetësime të veçanta për WhatsApp sidomos pas sulmit terrorist në Urën e Londrës.

Agjencia Britanike e inteligjencës GCHQ e cila monitoron dhe akses komunikime, ka sugjeruar se kompanitë e Luginës së Silikonit mund të zhvillojnë një teknologji e cila mund të shtojë në fshehtësi në një bisedë ose grup një oficer policie ose agjent të inteligjencës.

I ashtuquajturi protokolli fantazmë është kundërshtuar nga kompanitë, ekspertët e sigurisë dhe organizatat për të drejtat e njeriut.

Policia Britanike tha se nuk kishte arritur dot të aksesonte mesazhet e dërguara përmes WhatsApp nga personat e përfshirë në sulmin në Londër.

WhatsApp ka përmirësuar më tutje sigurinë pasi u zbulua se një firmë Izraelite e sigurisë kishte gjetur një mënyrë për të aksesuar telefonin e një personi.

Takimi Five Eyes realizohet çdo vit që prej 2013.

 

BURIMI: PCWorld Albanian

Continue Reading

Lajme

Taravari: I shokuar nga sulmi kriminal në Gllogjan, shumë jetë të pafajshme e sidomos fëmijësh po na ikin këtë muaj!

Published

on

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari, ka reaguar pas sulmit me armë zjarri ndaj autobusit në Gllogjan të Deçanit, ku mbetën të vrarë të paktën tre persona, përcjell in7.

Jam i shokuar nga sulmi kriminal ndaj autobusit që ndodhi në Gllogjan, ku ka edhe viktima, mesin e tyre nxënës shkolle.
Në këto çaste të rënda jam me familjarët e të vrarëve, duke u lutur për durim…
Pres që organet e rendit të zbardhin menjëherë këtë krim monstruoz!
Shumë jetë të pafajshme e sidomos fëmijësh po na ikin këtë muaj!
Zot na Mbro!, ka shkruar Taravari në Facebook./in7.tv/

Continue Reading

Kosovë

Reagon Kryeministri Albin Kurti për ngjarjen në Gllogjan

Published

on

Ka reaguar edhe Krzeministri i Kosovës , Albin Kurti lidhur me ngvjarjen e sontme që e tronditi Gllogjanin, ku mbetën të vrarë 3 perspna.

Ai shprehë ngushëllime familjarëve të viktimave, duke iu dëshiruar shërim të shpejtë të plagosurve, dhe fton policinë të mobilizohet me kapacitetet e saj të plota.

“Sonte u tronditëm nga lajmi për sulmin me armë zjarri ndaj autobusit me nxënës në Gllogjan të Deçanit. Sipas Policisë së Kosovës nga ky sulm kanë mbetur të vrarë tre qytetarë të vendit tonë, prej të cilëve dy nxënës.
Në emrin tim dhe në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, u shpreh ngushëllimet më të sinqerta familjeve, shokëve e shoqeve, që humbën më të dashurit në këtë sulm. Të plagosurit i dëshirojmë shërim të shpejtë.
Policia është mobilizuar me kapacitetet e saj të plota për ta hetuar këtë krim të rëndë, e për të mundësuar drejtësi”, theksoi Kurti.

Continue Reading

Lajme

Jovevski: Materialet e ADN-së nesër do t’u dorëzohen Prokurorisë bullgare

Published

on

Prokurori Publik I Maqedonisë së Veriu, Ljubomir Jovevski tha se nga instituti i mjekësisë ligjore kanë siguruar ADN-t e familjarëve të viktimave dhe ato materiale gjatë ditës së nesërme do të dorëzohen tek pjesëtarët e Prokurorisë së Bullgarisë dhe së bashku me këto materiale atyre do tu dorëzohet edhe materiali i dokumenteve që deri në këtë moment prokuroria i ka siguruar.

“Kolegët bullgar gjatë ditës së sotme arritën në Prokurorinë Publike të Republikës së Maqedonisë së Veriut, ne nga institute I mjekëses ligjore kemi siguruar AND-t e familjarëve të viktimave dhe ato materiale gjatë ditës së nesërme do të dorëzohen tek pjesëtarët e Prokurorisë së Bullgarisë dhe së bashku me këto materiale atyre do tu dorëzohet edhe materiali i dokumenteve që deri në këtë moment prokuroria i ka siguruar”, tha Jovevski.

Continue Reading

Aktuale