Connect with us

Bota

Arsyet pse bota duhet të jetë gati për shpërbërjen e Rusisë….

Published

on

Frika nga rusët është rritur veçanërisht pas ndërhyrjes së qeverisë ruse në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016. “Nuk ishte një përpjekje e vetme. Ata po e bëjnë këtë ndërsa jemi ulur këtu, “tha ish-këshilltari special Robert Mueller për përpjekjet e ndërhyrjes në zgjedhjet e Rusisë gjatë seancës së tij të fundit në Capitol Hill. “Dhe ata presin ta bëjnë këtë gjatë fushatës tjetër”.

Por, sikur kërcënimi më i madh për Rusinë të mos jetë Shtetet e Bashkuara ose ndonjë qeveri tjetër e huaj, por vetë Rusia?

Presidenti rus Vladimir Putin dhe vendi mund të duket shumë i fuqishëm. Por në realitet, Rusia sot është shumë më e dobët sesa Perandoria Romanov, e cila zgjati nga 1613 në 1917, ose Bashkimi Sovjetik.

Problemi më i madh i Rusisë është i brendshëm: Ky vend i gjerë euroaziatik dështoi të prodhojë një identitet kombëtar që do të përfshinte tërë popullsinë e saj.

Si një antropolog, historian dhe shkencëtar politik që ka kaluar një kohë të madhe në Euroazi, unë mendoj se ka të ngjarë që koha-goditje e bombës së separatizmit nga e cila Putini frikësohet mund të shpërthejë në 10, 20 ose, maksimumi 30 vjet.

Pse? Tre arsye të mëdha.

Së pari, më e rëndësishmja, impulset separatiste brenda Rusisë janë të forta. Si vetëm dy shembuj, merrni Tatarstan dhe Bashkortostan, dy republika autonome autonome në qendër të Rusisë. Këto republika kanë organizata të forta nacionaliste dhe bëjnë thirrje për unitetin me kombësitë e tjera turko-folëse dhe fino-ugike të rajonit.

Nën udhëheqjen e pasardhësit të Putinit, uniteti i tensionuar i vendit mund të heqë dorë përfundimisht nga ato agjenda separatiste. Mund të spekulohet vetëm kush do të jetë sundimtari tjetër, por me shumë mundësi Putini do ta zgjedh personalisht atë , dhe është e paqartë nëse ky pasardhës do të jetë në gjendje të vazhdojë udhëheqjen që Putin ka ushtruar.

Vyacheslav Volodin, nënkryetari i shtabit të Kremlinit, mund t’i shohë fjalët e tij të famshme të realizuara: “Nëse ka Putin, ka Rusi; nëse nuk ka Putin, nuk ka Rusi. “

Së dyti, ideologjia bashkuese e Rusisë sot nuk ka fuqinë e homologëve të saj të mëparshëm. Vladislav Surkov, një ndihmës i gjatë i Putinit, pretendon se Rusia ka hyrë në një fazë të re historike: “shtetin e Putinit”, një ideologji globale që ai thotë se ka aq tërheqje për ndjekësit sa Marksizmi.

Së fundmi, rrethanat aktuale intelektuale dhe ekonomike të Rusisë janë të zbehta në krahasim me ato gjatë Perandorisë së Czarit ose Bashkimit Sovjetik. Sot, arsimi i lartë dhe shkenca në Rusi janë në një gjendje katastrofike. Ekonomia nuk ka shenja modernizimi. Fëmijët e elitave të Rusisë preferojnë të studiojnë dhe të jetojnë në Perëndim.

Bota duhet të jetë gati për shpërbërjen e Rusisë. Politika më e mirë që Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj më të afërt duhet të ndjekin është një kombinim i durimit dhe kontrollit strategjik.

Lufta e Ftohtë u fitua jo për shkak të sanksioneve, por sepse populli sovjetik, përfshirë disa individë në postet më të larta të qeverisë, humbi besimin në ideologjinë e tyre dhe panë nga Perëndimi për të ardhmen e tyre.

E njëjta gjë mund të ndodhë sot.

Continue Reading

Bota

Arrestohet “Pablo Escobari” i shekullit 21, kapet gjatë një operacioni ushtarak

Published

on

Forcat e armatosura kolumbiane kanë arrestuar narko-bosin kryesor në këtë vend – Dairo Antonio Usuga i njohur me nofkën Otoniel.

Siç raporton Reuters, 50-vjeçari është kapur gjatë operacionit Oziris në zonën rurale Uraba, transmeton Telegrafi.

Ai akuzohet nga Shtetet e Bashkuara që ka bërë shpërndarjen e dhjetëra dërgesave me kokainë, e sipas presidentit kolumbian Ivan Duke, ai akuzohet për vrasjen e policit, keqtrajtim seksual të fëmijëve dhe kontrabandim me të mitur.

Kolumbia kishte ofruar 800.000 dollarë për çfarëdo informacioni që do të çonte në kapjen e Otonielit, derisa qeveria amerikane kishte ofruar 5 milionë dollarë.

“Kjo është goditja më e fuqishme e narko-dilerëve në vendin tonë në këtë shekull”, ka porositur presidenti Duke, duke e bërë një krahasim me rënien e Pablo Escobari gjatë viteve të 90-ta.

Continue Reading

Bota

Tetë fëmijë në Kabul humbin jetën nga uria

Published

on

Një udhëheqës politik etnik Hazara dhe ish-anëtar i Parlamentit të Afganistanit tha se trupat e tetë fëmijëve jetimë, që vdiqën nga uria, u gjetën në pjesën perëndimore të Kabulit.

Në një deklaratë të postuar në Facebook, Mohammad Mohaqiq tha se fëmijët vdiqën rreth tri javë më parë në një lagje në qarkun e 13-të të Kabulit. Ai tha se ata ishin varrosur nga një mullah lokal dhe banorët e lagjes, ku u gjetën trupat e tyre.

Një mullah lokal, Mohammad Ali Bamian dha më shumë detaje lidhur me vdekjen e fëmijëve. Sipas tij, më i madhi ishte tetë vjeç dhe më i vogli ishte një vjeç e gjysmë.

“Ata nuk e kishin askënd. Prindërit e tyre kanë vdekur dhe ata nuk kishin të afërm”, tha Bamiani.

Bamiani tha se ai kishte hyrë në shtëpinë ku u gjetën trupat e fëmijëve.

Ai tha se “ata ishin aq të uritur sa që nuk mund të shtrinin këmbët e tyre”.

Qeveria e udhëhequr nga talibanët ende nuk ka komentuar lidhur me këto vdekje.

Kombet e Bashkuara kanë paralajmëruar se Afganistani do të përballet me krizë të madhe humanitare, përfshirë edhe urinë në masë, nëse ndihmat humanitare nuk dërgohen shpejt.

Agjencitë e OKB-së kanë thënë se teksa afrohet dimri, rreth 18 milionë afganë dëshpërimisht kanë nevojë për ushqim dhe strehim.

Ndihma ndërkombëtare, në të cilën janë mbështetur shumë afganë gjatë dy dekadave të fundit, është ndalur qëkur talibanët morën pushtetin në muajin gusht./ Rel/

Continue Reading

Bota

CNN: Ky është aktualisht produkti më i rrezikshëm në planet

Published

on

Një magazinë në periferi të kryeqytetit tajlandez, Bangkok ishte plot me doreza mbrojtëse të përdorura.

Aty pranë ishte një tas plastik, i mbushur me bojë blu dhe disa palë doreza.

Gjegjësisht, zyrtarët tajlandezë njoftuan se punëtorët në këto magazina po përpiqen të lyejnë dorezat e përdorura për t’i bërë ato të duken si të reja.

Edhe pse autoritetet tajlandeze bastisën këtë magazinë në dhjetor të vitit të kaluar, ka ende shumë vende të tilla në Tajlandë.

Kërkesat për doreza mbrojtëse janë rritur ndjeshëm nga pandemia e koronavirusit, dhe qëllimi është eksporti.

Hulumtimet disamujore të CNN zbuluan se dhjetëra miliona doreza të përdorura mbërritën në Shtetet e Bashkuara.

Një hetim penal është duke u zhvilluar në SHBA dhe Tajlandë dhe Douglas Stein, një nga furnizuesit e pajisjeve mbrojtëse, thotë se dorezat mbrojtëse janë aktualisht malli më i rrezikshëm në planet.

“Një sasi e madhe e produkteve të këqija po vijnë. Doreza të ndyra, të përdorura dhe nën standarde po vijnë në SHBA, dhe autoritetet vetëm tash duket se po e kuptojnë shkallën e madhe të rrezikut”, thotë Stein.

Megjithatë, pavarësisht rrezikut të mundshëm për punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe pacientët, autoritetet amerikane po luftojnë me tregtinë e paligjshme – pjesërisht për shkak se rregulloret për importimin e pajisjeve mjekësore mbrojtëse janë pezulluar përkohësisht për shkak të pandemisë.

Në shkurt dhe mars të këtij viti, një kompani amerikane paralajmëroi dy agjenci qeveritare se kishte marrë dërgesa plot me doreza dukshëm të ndyra nga një kompani tajlandeze.

Megjithatë, kompania tajlandeze arriti të dërgojë dhjetëra miliona doreza të tjera në muajt pasues.

Administrata Amerikane e Ushqimit dhe Barnave (FDA) i tha CNN se nuk mund të komentonin për raste individuale, por se ata kishin ndërmarrë një sërë hapash për të gjetur burimin dhe për t’i ndaluar shitjet e tilla.

Continue Reading

Aktuale