Connect with us

Bota

Arsyet pse bota duhet të jetë gati për shpërbërjen e Rusisë….

Published

on

Frika nga rusët është rritur veçanërisht pas ndërhyrjes së qeverisë ruse në zgjedhjet presidenciale të vitit 2016. “Nuk ishte një përpjekje e vetme. Ata po e bëjnë këtë ndërsa jemi ulur këtu, “tha ish-këshilltari special Robert Mueller për përpjekjet e ndërhyrjes në zgjedhjet e Rusisë gjatë seancës së tij të fundit në Capitol Hill. “Dhe ata presin ta bëjnë këtë gjatë fushatës tjetër”.

Por, sikur kërcënimi më i madh për Rusinë të mos jetë Shtetet e Bashkuara ose ndonjë qeveri tjetër e huaj, por vetë Rusia?

Presidenti rus Vladimir Putin dhe vendi mund të duket shumë i fuqishëm. Por në realitet, Rusia sot është shumë më e dobët sesa Perandoria Romanov, e cila zgjati nga 1613 në 1917, ose Bashkimi Sovjetik.

Problemi më i madh i Rusisë është i brendshëm: Ky vend i gjerë euroaziatik dështoi të prodhojë një identitet kombëtar që do të përfshinte tërë popullsinë e saj.

Si një antropolog, historian dhe shkencëtar politik që ka kaluar një kohë të madhe në Euroazi, unë mendoj se ka të ngjarë që koha-goditje e bombës së separatizmit nga e cila Putini frikësohet mund të shpërthejë në 10, 20 ose, maksimumi 30 vjet.

Pse? Tre arsye të mëdha.

Së pari, më e rëndësishmja, impulset separatiste brenda Rusisë janë të forta. Si vetëm dy shembuj, merrni Tatarstan dhe Bashkortostan, dy republika autonome autonome në qendër të Rusisë. Këto republika kanë organizata të forta nacionaliste dhe bëjnë thirrje për unitetin me kombësitë e tjera turko-folëse dhe fino-ugike të rajonit.

Nën udhëheqjen e pasardhësit të Putinit, uniteti i tensionuar i vendit mund të heqë dorë përfundimisht nga ato agjenda separatiste. Mund të spekulohet vetëm kush do të jetë sundimtari tjetër, por me shumë mundësi Putini do ta zgjedh personalisht atë , dhe është e paqartë nëse ky pasardhës do të jetë në gjendje të vazhdojë udhëheqjen që Putin ka ushtruar.

Vyacheslav Volodin, nënkryetari i shtabit të Kremlinit, mund t’i shohë fjalët e tij të famshme të realizuara: “Nëse ka Putin, ka Rusi; nëse nuk ka Putin, nuk ka Rusi. “

Së dyti, ideologjia bashkuese e Rusisë sot nuk ka fuqinë e homologëve të saj të mëparshëm. Vladislav Surkov, një ndihmës i gjatë i Putinit, pretendon se Rusia ka hyrë në një fazë të re historike: “shtetin e Putinit”, një ideologji globale që ai thotë se ka aq tërheqje për ndjekësit sa Marksizmi.

Së fundmi, rrethanat aktuale intelektuale dhe ekonomike të Rusisë janë të zbehta në krahasim me ato gjatë Perandorisë së Czarit ose Bashkimit Sovjetik. Sot, arsimi i lartë dhe shkenca në Rusi janë në një gjendje katastrofike. Ekonomia nuk ka shenja modernizimi. Fëmijët e elitave të Rusisë preferojnë të studiojnë dhe të jetojnë në Perëndim.

Bota duhet të jetë gati për shpërbërjen e Rusisë. Politika më e mirë që Shtetet e Bashkuara dhe aleatët e saj më të afërt duhet të ndjekin është një kombinim i durimit dhe kontrollit strategjik.

Lufta e Ftohtë u fitua jo për shkak të sanksioneve, por sepse populli sovjetik, përfshirë disa individë në postet më të larta të qeverisë, humbi besimin në ideologjinë e tyre dhe panë nga Perëndimi për të ardhmen e tyre.

E njëjta gjë mund të ndodhë sot.

Continue Reading

Bota

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Published

on

By

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron është goditur me shuplakë nga një grua gjatë një bisede që ai kishte me qytetarët në rrugët e Parisit.

Në videon që është bërë virale në rrjetet sociale, shihet presidenti francez Macron teksa i afrohet një grupi personash për t’i përshëndetur, por një grua nis ta qortojë dhe menjëherë i afrohet dhe e godet me shuplakë. Pas këtij veprimi, shihet se gruaja është neutralizuar nga persona të tjerë si dhe punonjës të sigurisë.

Kjo nuk do të ishte hera e parë që Macron merr një sulm të këtij lloji, ai i mëparshmi ishte në vitin 2021. Në rastin e vitit të shkuar, Macron iu afrua një grupi për t’i përshëndetur kur një person i veshur me një bluzë të gjelbër e tërhoqi me një dorë, ndërsa me tjetrën e goditi në fytyrë. Qytetari që qëlloi presidentin u neutralizua, ndërsa mediat franceze raportuan se ai thirri “Poshtë Makronizmi”. Ende janë të paqarta, shkaqet që provokuan incidentin. Pas goditjes së kreut të shtetit francez, dy persona u arrestuan nga policia lokale.

Continue Reading

Bota

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Published

on

By

Është zgjidhur misteri i deleve që bënin rrethin në Kinë!

Javën e kaluar, një video e deleve në Kinë duke lëvizur në rrathë për 12 ditë u bë virale në mediat sociale

Pronari i fermës tha në atë kohë se nuk mund ta kuptonte pse kjo sjellje ishte zhvilluar tek delet dhe pasi videoja origjinale u publikua nga kanali shtetëror kinez People’s Daily, ai tha se delet ishin të shëndetshme.

Menjëherë pas publikimit të videos, u zhvilluan teori konspirative që shkuan aq larg sa flisnin për shenja që tregonin “fundin e botës”.

Sipas shkencëtarëve, megjithatë, shpjegimi për sjelljen e deleve ka shkaqe krejtësisht natyrale dhe sigurisht që nuk lidhet me sëmundjen listeriozë, e cila mund të shkaktojë çorientim te kafshët, pasi të gjitha kafshët e prekura prej saj ngordhin brenda 48 orëve.

“Duket se këto dele janë mbajtur në një vend për një kohë të gjatë dhe kjo mund të ketë bërë që ato të sillen në mënyrë të çuditshme, pra të qarkullojnë për shkak të stresit të shkaktuar nga burgimi i tyre i gjatë”, tha profesori Matt Bell nga Departamenti i Bujqësisë i Universitetit. në Gloucester.

“Sapo filluan disa dele, pastaj u bashkuan të tjerat sepse janë kafshë tufe dhe duan të jenë me “miqtë” e tyre”, shtoi profesori britanik.

Continue Reading

Bota

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Published

on

By

Makina futet brenda një dyqani në SHBA, 1 viktimë dhe 19 të plagosur

Një makinë ka përfunduar brenda një dyqani “Apple” në SHBA, duke i marrë jetën një personi dhe duke plagosur 19 të tjerë. Aksidenti i rëndë ndodhi në orët e para të mëngjesit, ndërsa autori dyshohet se ka humbur kontrollin e mjetit

“Një SUV me ngjyrë të errët kaloi me një shpejtësi marramendëse dhe goditi shumë njerëz”, tha prokurori i qarkut, ndërsa drejtuesi është ende i paidentifikuar.

Njësitë reaguese gjetën “shumë pacientë të plagosur para dyqanit dhe brenda në dyqan, ndërsa disa të tjerë ishin ngjitur pas murit nga automjeti”, tha shefi i zjarrfikësve gjatë një konference shtypi të hënën.

Apple lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “zemrat tona janë me anëtarët e ekipit dhe klientët tanë që u plagosën dhe të gjithë ata që u prekën nga ky incident i tmerrshëm”.

Dyqani Apple ndodhet në këndin e pasmë të dyqaneve luksoze Derby Street. Hyrja e dyqanit përballet me një parking të madh ku qindra vizitorë ecin çdo ditë.

Zona e blerjeve është veçanërisht e ngarkuar gjatë sezonit të festave, me dyqanin Apple dhe restorantet dhe dyqanet përreth që mbledhin turma të mëdha këtë kohë të vitit.

Continue Reading

Aktuale