Connect with us

Shëndeti

Zbulohet deshifruesi i trurit, pajisja që përkthen sinjalet elektrike

Published

on

Zbulohet një deshifrues për trurin. Është një pajisje që përkthen sinjalet elektrike të trurit të lidhura me dëgjimin dhe përgjigjen e një pyetjeve në kohë reale dhe i transkripton ato në diagrame.

Detajet e pajisjes janë ilustruar në studimin e botuar në revistën ”Nature Communications” nga grupi i Universitetit amerikan të Kalifornisë në San Francisko, të koordinuar nga Edward Chang.

Kjo risi përbën një hap përpara për të kuptuar dhe trajtuar disa sëmundje neurologjike.

Autorët e hulumtimit monitoruan, përmes elektrodave, aktivitetin e trurit të tre pacientëve epileptikë që iu nënshtruan disa testeve klinike, gjatë të cilave ata dëgjuan një seri pyetjesh të paracaktuara dhe përgjigjet e formuluara.

Duke përdorur vetëm sinjalet nervore të regjistruara, studiuesit ishin në gjendje të dallonin ato që lidhen me dëgjimin në lidhje me impulset elektrike që lidhen me përgjigjet verbale.

“Korteksi cerebral është formuar nga zona të dallueshme, në të cilat neuronet kodojnë një paraqitje të dialogëve si fjalët që dëgjojnë ashtu edhe ato që flasin”, shpjegojnë studiuesit.

”Prandaj, të qenit të aftë për të regjistruar këtë veprimtari të trurit në një farë mënyre mund të ndihmojë në deshifrimin në kohë reale të gjuhës së trurit me një saktësi prej rreth 60%”, përfunduan autorët.

 

BURIMI:Atsh

Continue Reading

Shëndeti

Shenjat e para të demencës shfaqen në gojë

Published

on

Tharja e gojës është një nga simptomat e para të demencës.

Ekspertët pohojnë se një ndjenjë e veçantë në gojë mund të jetë një nga treguesit e parë të demencës.

“Demenca është një çrregullim që dëmton aftësinë e një individi për të kujtuar, menduar ose marrë vendime,” shpjegon Jim Dunn, këshilltar klinike geriatrike dhe anëtar i bordit të Senior Helpers.

“Demenca nuk është një sëmundje specifike, por një term i përgjithshëm që përdoret për të përshkruar një grup simptomash specifike për humbjen e kujtesës dhe dëmtime të tjera njohëse që janë mjaft të rënda për të ndërhyrë në aftësinë e një individi për të kryer aktivitetet e përditshme,” tha ai.

Megjithëse nuk ka kurë për demencën, zbulimi i hershëm është ende i rëndësishëm. “Me trajtim dhe diagnozë të hershme, ju mund të jeni në gjendje të ngadalësoni përparimin e demencës dhe të ruani funksionin mendor për një periudhë më të gjatë kohore,” thotë Healthline.

“Trajtimet mund të përfshijnë mjekim, trajnim kognitiv dhe terapi.” Disa simptoma të hershme të demencës mund të shfaqen vite përpara se një person të diagnostikohet me sëmundjen. Dhe ndryshe nga humbja e kujtesës dhe konfuzioni, goja e thatë është një tregues i mundshëm që nuk është një simptomë e zakonshme e rënies njohëse.

Continue Reading

Shëndeti

Dyfishohen vizitat për shëndetin mendor – Shumica e atyre që duan ndihmë janë të rinjtë

Published

on

Qytetarët po ndërgjegjësohen gjithmonë e më shumë mbi rëndësinë që ka shëndeti mendor.

Edhe pse pritej që viti 2021 të kishte më shumë vizita te psikologu për shkak të ndikimit të pandemisë, ky vit ka shënuar dyfishim të personave që kërkojnë ndihmë të specializuar për problemet e tyre psikologjike.

Presidentja e Urdhrit të Psikologut, Valbona Treska tregon se kjo lidhet me rënien e paragjykimit për rolin e psikologut dhe pranimin e problemeve mendore nga qytetarët.

Evidentimi i problemeve të theksuara mendore sipas psikiatres Arjana Rreli vjen kryesisht nga të rinjtë, që kanë mosmarrëveshje në punë.

Ajo shprehet se i duhet të kryejë rreth 20 vizita në ditë, ndonëse në kushte normale duhet të bëjë maksimumi 6, gjë që përkthehet në ngarkesë pune.

Rritjen e vizitave, psikologja dhe pedagogia Jonida Haxhiu e lidh edhe me temperaturat e larta.

Continue Reading

Shëndeti

Përfitimet shëndetësore të pirjes së ujit me nenexhik

Published

on

Mënyra më e lehtë për të shtuar nenexhik në dietën tuaj, është zierja e disa gjetheve të nenexhikut në ujë dhe marrja e përzierjes gjatë gjithë ditës. Duke marrë parasysh efektin e tij freskues, ai mund të jetë një zëvendësues i shëndetshëm për pijet me kafeinë që mund të kenë efekte anësore në shëndetin tuaj kur konsumohen me tepricë.

Një barishte e lashtë që është përdorur për mijëra vjet si për qëllime të kuzhinës ashtu edhe për qëllime mjekësore, nenexhiku ju ndihmon të humbni peshë, ruan ekuilibrin e elektroliteve, rregullon temperaturën e trupit dhe ruan nivelet tuaja të energjisë gjatë gjithë ditës. Është gjithashtu mënyra më e lehtë për të qëndruar të hidratuar në të gjitha stinët dhe jo vetëm në verë. Uji me nenexhik mund të ndihmojë mrekullisht në hidratim.

Dr. Dixa Bhavsar thotë se duhet pirë mjaftueshëm ujë në të gjitha stinët për tretje, përthithje dhe sekretim më të mirë.

Duke elaboruar mbi përfitimet e shumta të konsumit optimal të ujit, Dr. Bhavsar thotë se hidratimi i mirë e mban lëkurën tuaj të zhdërvjellët dhe vonon plakjen, duke përmirësuar gjithashtu përthithjen e ushqimit në zorrë.

Uji me nenexhik parandalon dhe trajton kapsllëkun, rregullon temperaturën e trupit, ruan ekuilibrin e elektroliteve, optimizon detoksifikimin natyral, ruan presionin e gjakut dhe ju mban energjikë gjatë gjithë ditës.

Nenexhiku ju ndihmon gjithashtu të përmirësoni disponimin tuaj. Konsumimi i ujit me nenexhik gjatë natës ju ndihmon të keni gjumë të rehatshëm dhe redukton të menduarit e tepërt, duke qetësuar mendjen tuaj, shton Dr. Bhavsar.

Përfitimet e ujit me nenexhik në të gjitha stinët

Përfitimet e ujit me nenexhik në sezonin e verës

Dr. Bhavsar thotë se derisa në verë, dikush mund të tundohet të pijë pije të ftohta me kafeinë për të mposhtur nxehtësinë, duhet të pini ujë me nenexhik për të qëndruar në mënyrë natyrale të freskët dhe për të dëshiruar për pije jo të shëndetshme dhe për të ngopur etjen tuaj.

Përfitimet e ujit me nenexhik në dimër

Gjatë dimrit, njeriu nuk ndihet shumë i etur. Uji me nenexhik mund t’ju vijë në ndihmë për shkak të shijes së tij freskuese. Dr. Bhavsar thotë se pirja e ujit të nxehtë me nenexhik ndihmon veçanërisht në tretjen dhe metabolizimin e ushqimit të tepërt gjatë sezonit të ftohtë për shkak të rritjes natyrale të oreksit.

Përfitimet e ujit të nenexhikut në pranverë e vjeshtë

Gjatë shirave, shumë njerëz nuk kanë dëshirë të pinë ujë, por uji me nenexhik në temperaturë të ngrohtë mund të pihet gjatë gjithë ditës për t’u hidratuar mirë dhe për të mbajtur larg kollën dhe të ftohtin sezonal.

Uji me nenexhik është veçanërisht i dobishëm për njerëzit me akne, çekuilibër hormonal, fryrje, kollë dhe ftohje, kapsllëk, obezitet dhe më shumë.

Continue Reading

Aktuale