Connect with us

Argëtim

Këto gjëra përfiton truri juaj nga leximi i librave

Published

on

Është koha kur njerëzit leximin e vetëm që e bëjnë është një ndër artikujt që gjejnë nëpër internet, dhe leximi i librave është bërë shumë i rrallë. Gjithsesi hulumtues nga Universiteti i Leedsit bëjnë të ditur se njerëzit duhet gjithmonë e më shumë të lënë anash telefonat e tyre dhe të mundohen të lexojnë libra për ditë.

Këto janë disa nga benefitet e leximit të librave:

Simulimi mendor

Studimet tregojnë se simulimi mendor largon rrezikun nga sëmundjet e harresës dhe çmendurisë. Truri ose përdoret ose e humbet, thonë shkencëtarët. Qasja sa më e rrallë në informacione bën që lidhjet e neuronëve nëpër rrugët e tyre të humbet. Ju mund të kontriboni në rënien e punës së trurit të juaj nëse nuk e sfidoni atë.

Reduktimi i stresit

A e keni vërejtur se si stresi largohet kur kapni diçka të lexoni? Sipas një studimi leximi ulë nivelet e stresit deri 68%.

Rritje e aftësive sociale

PËr disa leximi i librave është një mënyrë që të largohen gna bota e vërtet dhe njerëzit. Por, studimet tregojnë se leximi përmirëson aftësitë sociale.

Rritje e fjalorit personal

Sa më shumë lexoni, aq më shumë fjalëve u ekspozoheni. Duhet të e keni në mendje se një njeri i suksesshëm lexon së paku 60 libra në muaj.

Përmirësim i kujtesës

Kur lexoni truri i juaj bën shumë më shumë se sa deshifrimi i fjalë në një faqe. Leximi është një sfidë neurobiologjike që kërkon më shumë punë se sa dëgjimi i fjalimit apo procesimi i imazheve në tru.

Studimet tregojnë se leximi ndihmon në mbrojtjen e kujtesës.

Gjumë më i mirë

Nëse lexoni para se të flini, dhe e bëni këtë si ritual ditor, atëherë trupi mëson që pasi të lexoni është koha që të bini në gjumë.

Continue Reading

Argëtim

Turqi ndërtesa më e madhe në botë në formën e çajit (FOTO)

Published

on

By

Turqi ndërtesa më e madhe në botë në formën e çajit (FOTO)

Ndërtesa më e madhe në botë në formën e filxhanit të çajit është ndërtuar në Rize Turqi si simbol i faktit se ky rajon është prodhuesi më i madh i çajit në Turqi.

Ndërtesa është 30 metra e lartë dhe kështu do të hyjë në Librin e Rekordeve Guinness.

Ndërtesa do të bëhet qendër për promovimin e çajit turk.

Continue Reading

Argëtim

Rajoni përmbytet, çifti shkon në dasmë me një tenxhere gatimi (Video)

Published

on

Një çift indian me banim në një rajon që përjetoi përmbytje të rënda, përdori një automjet të pazakontë për të arritur në lokacionin e dasmës së tyre – një tenxhere të madhe gatimi.

Akash Kunjumon tha se ai dhe gruaja e tij, Aishwarya, ishin martuar ligjërisht më 6 tetor, por ceremonia e tyre martesore ishte planifikuar për datën 18 tetor.

Kunjumon shtoi se ceremonia fillimisht do të mbahej në një tempull në Thalavady, por përmbytjet e fundit shkaktuan që ndërtesa fetare të mbushej me ujë, kështu që ngjarja u zhvendos në një sallë aty pranë me një skenë që i kishte shpëtuar ujit.

“Megjithëse u përpoqëm të organizonim një varkë të vogël për të arritur në vend, asnjë nuk ishte në dispozicion. Njerëzit nga tempulli na rregulluan tenxheren,” tha Kunjumon për The Washington Post.

Çifti u ngjit në një tenxhere të madhe gatimi dhe videoja tregon se ata po shtyhen nëpër ujërat e përmbytjes për të arritur te salla e ngjarjeve.

“Ne udhëtuam në atë tenxhere për të paktën 20 minuta për të arritur në vend,” tha Kunjumon. Ai shtoi se vullnetarët që e shtyen tenxheren duhej të luftonin “me një rrymë të fortë” për t’i çuar ata në dasmën e tyre.

“Babai im notoi për në tempull, ndërsa nëna, gjyshja dhe motrat përdorën një tenxhere tjetër,” deklaroi Kunjumon.

Continue Reading

Argëtim

Aeroplani hodhi jashtëqitjet njerëzore mbi një burrë, ndërsa po fluturonte mbi oborrin e tij

Published

on

Një burrë dhe kopshti i tij “u spërkatën në një mënyrë shumë të pakëndshme” kur mbetjet njerëzore u hodhën nga një aeroplan.

Duke folur për forumin e aviacionit The Royal Borough Of Windsor & Maidenhead, këshilltarja Karen Davies tha se ishte “tmerruar” kur dëgjoi incidentin.

Ajo shpjegoi se si “i gjithë kopshti i tij, dhe çadrat e kopshtit, dhe ai” ishin “të mbuluar”.

Hedhja ka ndodhur në Windsor në mes të korrikut, shkruajnë mediat e huaja.

Tualetet e aeroplanit ruajnë ujërat e zeza në “kuti speciale”, por përmbajtja e tyre normalisht hidhet sapo aeroplani të ketë aterruar.

“Unë e di se një numër incidentesh ndodhin çdo vit me ujërat e zeza të ngrira nga aeroplanët, por kjo nuk ishte e ngrirë dhe i gjithë kopshti i tij u spërkat në një mënyrë shumë të pakëndshme”, tha ajo.

“Ai ishte në kopsht në atë kohë, kështu që një përvojë vërtet e tmerrshme, e tmerrshme”.

Ndërkohë John Bowden, këshilltari për Eton & Castle, e quajti atë një “shans një në një miliard”.

Ai sugjeroi që moti i ngrohtë do të thoshte se jashtëqitja mund të “dilte si më i lëngshëm”.

Continue Reading

Aktuale