Connect with us

Shëndeti

Kafja e mëngjesit pihet edhe nëse i shtoni pak kripë

Published

on

Mund t’ju duket e çuditshme, pasi mund të jeni mësuar që ta pini kafen me sheqer, ose maksimumi shqeto, pa asnjë gjë, por ja që në kafe u hedhka edhe kripë apo përbërës të tjerë, për qëllime të veçanta.

Kështu, për shembull, nëse hidhni gjalpë në kafe, do të ndieni energjikë si dhe do të stimuloni metabolizmin të nisë përshpejtimin e procesit të shkrirjes së dhjamit.

Kini parasysh që gjalpi nuk duhet të jetë i shkrirë kur e hidhni në kafe. Kur është fjala për kripën, nëse e hidhni në kafe në vend të sheqerit, kafja juaj e mëngjesit do të ketë shije edhe më të mirë.

Në të vërtetë, kripa lidhet edhe me receptorët e shijes dhe bllokon ata receptorë të cilët e ndiejnë shijen e hidhur.

Kafja ka një efekt emocionues që na jep një shkundje të menjëhershme të energjisë dhe na bën edhe më rezistentë ndaj lodhjes fizike. Pas një filxhani kafeje, mund të ndihemi plot energji dhe vigjilentë.

Continue Reading

Shëndeti

Përfitimet shëndetësore të pirjes së ujit me nenexhik

Published

on

Mënyra më e lehtë për të shtuar nenexhik në dietën tuaj, është zierja e disa gjetheve të nenexhikut në ujë dhe marrja e përzierjes gjatë gjithë ditës. Duke marrë parasysh efektin e tij freskues, ai mund të jetë një zëvendësues i shëndetshëm për pijet me kafeinë që mund të kenë efekte anësore në shëndetin tuaj kur konsumohen me tepricë.

Një barishte e lashtë që është përdorur për mijëra vjet si për qëllime të kuzhinës ashtu edhe për qëllime mjekësore, nenexhiku ju ndihmon të humbni peshë, ruan ekuilibrin e elektroliteve, rregullon temperaturën e trupit dhe ruan nivelet tuaja të energjisë gjatë gjithë ditës. Është gjithashtu mënyra më e lehtë për të qëndruar të hidratuar në të gjitha stinët dhe jo vetëm në verë. Uji me nenexhik mund të ndihmojë mrekullisht në hidratim.

Dr. Dixa Bhavsar thotë se duhet pirë mjaftueshëm ujë në të gjitha stinët për tretje, përthithje dhe sekretim më të mirë.

Duke elaboruar mbi përfitimet e shumta të konsumit optimal të ujit, Dr. Bhavsar thotë se hidratimi i mirë e mban lëkurën tuaj të zhdërvjellët dhe vonon plakjen, duke përmirësuar gjithashtu përthithjen e ushqimit në zorrë.

Uji me nenexhik parandalon dhe trajton kapsllëkun, rregullon temperaturën e trupit, ruan ekuilibrin e elektroliteve, optimizon detoksifikimin natyral, ruan presionin e gjakut dhe ju mban energjikë gjatë gjithë ditës.

Nenexhiku ju ndihmon gjithashtu të përmirësoni disponimin tuaj. Konsumimi i ujit me nenexhik gjatë natës ju ndihmon të keni gjumë të rehatshëm dhe redukton të menduarit e tepërt, duke qetësuar mendjen tuaj, shton Dr. Bhavsar.

Përfitimet e ujit me nenexhik në të gjitha stinët

Përfitimet e ujit me nenexhik në sezonin e verës

Dr. Bhavsar thotë se derisa në verë, dikush mund të tundohet të pijë pije të ftohta me kafeinë për të mposhtur nxehtësinë, duhet të pini ujë me nenexhik për të qëndruar në mënyrë natyrale të freskët dhe për të dëshiruar për pije jo të shëndetshme dhe për të ngopur etjen tuaj.

Përfitimet e ujit me nenexhik në dimër

Gjatë dimrit, njeriu nuk ndihet shumë i etur. Uji me nenexhik mund t’ju vijë në ndihmë për shkak të shijes së tij freskuese. Dr. Bhavsar thotë se pirja e ujit të nxehtë me nenexhik ndihmon veçanërisht në tretjen dhe metabolizimin e ushqimit të tepërt gjatë sezonit të ftohtë për shkak të rritjes natyrale të oreksit.

Përfitimet e ujit të nenexhikut në pranverë e vjeshtë

Gjatë shirave, shumë njerëz nuk kanë dëshirë të pinë ujë, por uji me nenexhik në temperaturë të ngrohtë mund të pihet gjatë gjithë ditës për t’u hidratuar mirë dhe për të mbajtur larg kollën dhe të ftohtin sezonal.

Uji me nenexhik është veçanërisht i dobishëm për njerëzit me akne, çekuilibër hormonal, fryrje, kollë dhe ftohje, kapsllëk, obezitet dhe më shumë.

Continue Reading

Shëndeti

Lia e majmunëve, OBSH bën thirrje për veprim urgjent në Evropë

Published

on

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka bërë thirrje për “veprim urgjent” kundër lisë së majmunëve në Evropë pasi numri i rasteve në kontinent u trefishua në dy javë.

Në një deklaratë, drejtori rajonal i OBSH-së u bëri thirrje vendeve evropiane që të rrisin përpjekjet e tyre për të parandaluar përhapjen e lisë së majmunëve në një zonë më të madhe gjeografike.

“Veprimi urgjent dhe i koordinuar është i nevojshëm nëse duam të ndryshojmë drejtimin në garën kundër përhapjes së sëmundjes”, tha drejtori i OBSH-së për Evropën, Hans Kluge.

Sipas të dhënave nga kjo agjenci shëndetësore e OKB-së, Evropa tani ka më shumë se 4500 raste të konfirmuara laboratorike të sëmundjes, ose tre herë më shumë se në mes të qershorit.

Kjo përfaqëson 90 për qind të rasteve të regjistruara në botë që nga mesi i majit, kur sëmundja, deri atëherë endemike vetëm në një duzinë vendesh afrikane, filloi të përhapet në Evropë.

Evropa, e cila është epiqendra e këtij infeksioni të ri, tani ka 31.012 vende ose territore që kanë raportuar raste të lisë së majmunëve.

Ekspertët e OBSH-së vlerësuan të shtunën se rritja e numrit të rasteve paraqet një kërcënim shëndetësor, zhvillimi i të cilit është shumë shqetësues, por që në këtë fazë nuk arrin nivelin e një emergjence shëndetësore globale.

Pavarësisht këtij vendimi, përhapja e shpejtë dhe natyra urgjente e kësaj ngjarje do të thotë që komiteti së shpejti do të rishqyrtojë pozicionin e tij, tha OBSH për Evropë.

Continue Reading

Shëndeti

Dokumentohet rasti i parë i transmetimit të Covid-19 nga kafsha te njeriu

Published

on

Është dokumentuar rasti i parë i transmetimit të virusit SarsCoV2 nga një mace te një qenie njerëzore, raportin ANSA.

Kjo ka ndodhur në Tajlandën jugore, ku mace e një familjeje, pozitive me Covid-19, ka infektuar veterineren duke i teshtirë në fytyrë.

Konfirmimi erdhi nga studimi i gjenomave virale, i publikuar në Emerging Infectious Diseases nga studiues në Universitetin Princi i Songkla.

Që në muajt e parë të pandemisë dihej se macet mund të infektoheshin nga njerëzit pa shfaqur simptoma të rënda.

Megjithatë, deri më tani, nuk ishte treguar kurrë se ngjitja mund të vinte edhe në drejtim të kundërt, pra nga kafsha te njeriu .

Duke marrë parasysh përdorimin e gjerë të maceve si kafshë shtëpiake, fakti që u desh kaq shumë kohë për të demonstruar këtë mund të nënkuptojë se infeksioni nga macja te njeriu nuk është aq i zakonshëm.

Sipas ekspertëve aktualisht nuk ka asnjë lloj alarmi , pasi virusi ka më shumë gjasa të kalojë nga njeriu te kafsha sesa anasjelltas./albeu.com

Continue Reading

Aktuale