Connect with us

Lajme

VMRO-DPMNE thirrje prokurorisë të hetojë përfshirjen e funksionarëve të LSDM-së në rastin “Zhvatja”

Published

on

Zëdhënësi i VMRO_ DPMNE-së, Naum Stoillkovski nëpërmjet një konference për shtyp tha se “organizata joqeveritare e Bojan Jovanovskit është e përfshirë në transaksione të dyshimta.

Stoillkovski përmendi se gruaja që ka marrë 720.000 euro nga një biznesmen për ide për ndërtim të banesave thotë se të gjitha paratëia ka marë organizata e Bojan Jovanovskit, Frosina Remenskit dhe Kostadin Kostadinovit.

Ai theksoi se se derisa prokurorja Vilma Ruskovska është në pushim, ka gjasa të fshihet ndonjë kompjuter, të formatohet ndonjë telefon, të ndikohet në ndonjë dëshmitar apo të merret haraç ndonjë biznesmeni.

“Prokuroria e Ruskovskës nëse me të vërtetë dëshiron ta zbardhë rastin atëherë duhet të hetojë punën e kësaj organizate joqeveritare. Këtë nuk po e bën. A frikësohet se nëse fillon të prek punën e organizatës së Boki 13 do të arrijë te funksionarët e LSDM-së, madje edhe vet te Zaev, për të cilin Boki 13 deklaronte se i jep mbështetje direkte?”, ka thënë, Naum Stoillkovski nga VMRO-DPMNE-ja.

Continue Reading

Lajme

Tërmeti dridh rajonin e Ohrit

Published

on

By

Tërmeti dridh rajonin e Ohrit

Mëngjesin e sotëm, respektivisht në ora 03:26, në rajonin e Ohrit është regjistruar tërmet me intensitet prej 3,1 shkallëve sipas Rihterit, përcjell Alsat. Epiqendra e tërmetit ka qenë dy kilometra larg Ohrit, respektivisht në Elbasan të Shqipërisë.

Continue Reading

Bota

Shpërthen vullkani Aso

Published

on

By

Shpërthen vullkani Aso

Në jugperëndim të Japonisë ndodhi një shpërthim në vullkanin Aso në prefekturën Kumamoto.

Sipas Agjencisë Meteorologjike Japoneze (JMA), vullkani shpërtheu në orën 11:43 sipas kohës lokale me kohën lokale në kraterin “Nakadake” 1 të vullkanit.

Vullkani hodhi hirin në një lartësi prej 3.5 kilometrash. Gjithashtu thuhet se niveli i paralajmërimit të aktivitetit vullkanik JMA është ngritur në nivelin 3, i cili është një rekomandim për “publikun të mos i afrohet vullkanit”.

Aso njihet si vullkani më i madh aktiv në vend i cili ndodhet në Kumamoto, në rajonin jugperëndimor Kyushu.

Continue Reading

Lajme

Rama: BE s’po arrin rezultatet, jo Shqipëria

Published

on

By

Rama: BE s’po arrin rezultatet, jo Shqipëria

Kryeministri I Shqipërisë Edi Rama tha se BE-ja nuk po arrin rezultatet dhe jo Shqipëria, gjatë konferencës në Kryeministri për progres-raportin e KE-së.

“ BE-ja nk po jep rezultatet, jo Shqipëria. Ça do bëjmë ne s’do t’i lëmë punët, nuk do i çojmë deri në fund. Kujt do t’i bëjmë dëm. Nuk është fare fjala për t’i fajësuar. Gjërat kanë logjikën e tyre në BE. Ka disa mënyra të të parit të gjërave që ne duhet ta bëjmë tonën”, tha Rama.

Continue Reading

Aktuale