Connect with us

Lajme

Tetovë/ Bulevardi “Bllagoja Toska” premtim kronik zgjedhor

Published

on

Nga 19 shtëpi, aq sa duhet të rrënohen, vetëm për tre është kryer procesi i eksproprijimit, apo janë paguar. Kështu janë informacionet e fundit për hapjen e Bulevardin “Bllagoja Toska”, i cili ka mbetur pezull apo nuk ka vijuar të ndërtohet. Edhe 16 lëndë janë për eksproprijim, nuk kanë përfunduar ndërsa përllogaritjet janë se nevojiten rreth 1 milion euro, mjete këto të cilët Komuna nuk i ka në dispozicion..

Nga Komuna e Tetovës disa herë gjatë miratimeve të buxhetit vjetor ndër vite kanë paraparë mjete për këtë bulevard, por gjithnjë punët nuk kanë filluar.

Pikërisht mos fillimi i punëve, shpesh herë është përcjellë edhe me kritika nga këshilltarët e opozitës në këshillin e Komunës së Tetovës, të cilët kanë kërkuar përgjegjësi dhe përgjigje se pse nuk fillon ndërtimi i bulevardit. B

ulevardi “Bllagoja Toska” fillon nga unaza te ish Restorant “Mema” dhe përfundon te Stadiumi i qytetit, hapja e këtij bulevardi përpos kostos së madhe, do të duhet të rrënojë dhe disa shtëpi, njëkohësisht dhe të zgjidh disa çështje pronësore juridike.

Edhe pse kjo rrugë gjendet pothuajse në zemër të Tetovës dhe afër Spitalit klinik në Tetovë, në këtë pjesë nuk është bërë as një investim infrastrukturor edhe përkundër frekuentimi të madhe të qytetarëve dhe shumë premtimeve.

Kryetarja e Komunës së Tetovës Teuta Arifi në prononcimin e fundit për media ka thënë bulevardi do të përfundojë por pa dhënë ndonjë afat.

“Jemi në proces të eksproprijimit dhe duhet të kryhen pagesat. Të gjitha punët që i kemi filluar edhe i kemi përfunduar”, ka thënë shkurt për gazetarët Teuta Arifi.

Ajo ka theksuar edhe njëherë se problem mbetet eksproprijimi i shtëpive të cilët duhet të rrënohen. Bulevardi “Bllagoja Toska” është një ndër arteriet kryesore të qytetit të Tetovës hapja e të cilit do të lehtësonte qarkullimin e automjeteve dhe njerëzve në pjesën qendrore të qytetit.

Në këtë rrugë përveç problemeve të shumta infrastrukturore, problem tjetër janë edhe veturat të cilat parkohen pikërisht mbi urë apo Bulevardin “Bllagoja Toska”.

Sipas banorëve, veturat të cilat parkohen vend e pa vend në këtë pjesë, janë vetura të administratës së Spitalit të Tetovës, ata kërkojnë ndihmën e Sektorit për punë të brendshëm në Tetovë, që të dalë në teren dhe të vërtetojë gjendjen faktike.

Qytetarët janë të lodhur me premtimet e vazhdueshme për fillimin e punëve për hapjen e bulevardit “Bllagoja Toska” në Tetovë. Ata shprehen të zhgënjyer me premtimet e njëpasnjëshme ndër vite se pse ky bulevard nuk filloi që të ndërtohet. Sipas banorëve, tashmë në këtë pjesë ka shumë pluhur, ka shumë baltë,krijohet kaos me parkimin e veturave dhe kjo situatë tashmë po përsëritet vite me radhë. Kah fundi i muajit qershor të vitit të kaluar filluan punimet e fazës së parë për hapjen e bulevardit të shumëpërfolur, por ende punët kanë ngelur në pjesën fillestare me vetëm rrënimin e dy objekteve të pabanueshme dhe nuk është vijuar me punët.

 

 

BURIMI: KOHA

Continue Reading

Lajme

Ministri Aliu: Përfshirja e femrave në teknologji sjell me shume ide dhe kreativitet

Published

on

By

Ministri Aliu: Përfshirja e femrave në teknologji sjell me shume ide dhe kreativitet
Ministri Aliu: Përfshirja e femrave në teknologji sjell me shume ide dhe kreativitet

 
Nën organizimin e Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale, sot u zhvillua Konferenca Rajonale e titulluar Sfidat me të cilat përballen femrat në rajon në rrugëtimin drejt Bashkimit Evropian ,,Fuqishëm dhe zëshëm i zhvendosim kufijtë”
 
Në këtë konferencë, si panelist mori pjesë dhe ministri i Ministrisë së Shoqërisë Informatike dhe Administratës – Azir Aliu.
Gjatë fjalës se tij, ministri theksoi se pjesëmarrja e femrave në jetën publike të një vendi, përveç se është një e drejtë ligjore dhe kushtetuese është edhe një domososhmëri. Duke i përfshirë femrat në teknologji marrim më shumë ide dhe më shumë kreativitet.
 
,,Ministria, fuqishëm po angazhohet për transformimin digjital si mundësi që të përfshihen numër sa më i lartë i femrave në sipërmarrje, të krijohen kushte, që femrave t’ju ofrohen të njëjtat mundësi si të meshkujve dhe t’i inkurajojmë ato që të kenë komunikim të barabartë në institucione.”
 
,,Angazhimi ynë është që në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit dhe të Shkencës dhe me Universitetet, t’i inkurajojmë femrat që të jenë në numër sa më të lartë dhe të ndjekin rrugëtimin e femrave të suksesshme profesioniste të Teknologjive Informatike dhe Komunikuese, dhe që në moshë të re, ta orientojnë arsimimin e tyre drejt kësaj sfere dhe ta përmbyllin ciklin e tyre të studimeve si Inxhiniere të diplomuara të Teknologjive Informatike dhe Komunikuese në Fakultetet e vendit tonë dhe më gjërë” theksoi mes tjerash ministri Aliu, duke veçuar dhe se Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut po kushton rëndësi të veçantë ndaj Aftësive digjitale, të cilat paraqesin një prej shtyllave më të rëndësishme të përfshira në Strategjinë Nacionale të TIK-ut 2023 – 2030, në të cilën në mënyrë aktive punon MSHIA-ja, potencoi ministri Aliti.

Continue Reading

Lajme

Kërkohet ndihmë për gjetjen e Anisës 12 vjeçare, e zhdukur nga dje

Published

on

By

Një vajzë 12 vjeçe nga lagja Gazi Babë e Shkupit, që dje është zhdukur dhe familja nuk ka informacione se ku ndodhet. Hera e fundit që e kanë parë është momenti kur është nisur për në shkollë, dje në orën 7:30 (Sh. F. Liria).
Prindi i Anisa Ajro (siç quhet 12 vjeçarja) tha për TV21 se janë mjaft të shqetësuar dhe kërkojnë ndihmë nga qytetarët, kushdo që e ka parë ose ka ndonjë informacion. Kontakt tel i prindit Engin Ajro 072232983

Continue Reading

Lajme

Taravari: Erdhi momenti i heqjes së 20%, partitë kanë rastin të bëjnë historinë

Published

on

By

Lideri i Aleances per Shqiptaret, Arben Taravari pjesë e shumicès, ështé shprehur se heqja e 20% nga kushtetuta dhe ne vend te tij te qendroje “gjuha shqipe”, duhet të ndodh tani, me ndryshimet kushtetuese te cilat parashohin futjen e bullgarève si komunitet qe jeton ne Maqedonine e Veriut.
Taravari thotè se pjesè e ketij momenti historik do tè jenè tè gjitha partitè shqiptare, perfshire edhe ato maqedonase, duke permendur lideret e tyre, Dimitar Kovaçevski te LSDM-se dhe Hristijan
Mickoskin te VMRO-DPMNE-së.
“Aleanca për Shqiptarët është e lumtur që tashmë erdhi momenti kur partitë politike në Maqedoni do të mund të shprehin pajtimin e tyre që gjuha shqipe të emërtohet si e tillë dhe mos të quhet më gabimisht “20%“.
Propozojmë që ky ndryshim të ndodhë tani dhe jemi të bindur, jo vetëm në pajtimin e partive shqiptare, por edhe me dakordësinë e të gjitha partive në Maqedoni.
Të gjitha partitë që do të marrin pjesë në këtë ndryshim do të shkruhen në histori si parti demokrate e veçanërisht evropiane.
Sidomos z. Kovaçeski dhe z. Mickovski do të bëhen pjesë e këtij momenti të rëndësishëm jo vetëm për shqiptarët që jetojnë në këtë vend, por edhe për të ardhmen evropiane të shtetit tonë të përbashkët.
Presim me padurim momentin e shpalljes zyrtare të këtij premtimi mbarë partiak.-thekson Arben Taravari

Continue Reading

Aktuale