Connect with us

Lajme

Ligji për Prokurorinë, pushimet “ngrinë” negociatat

Published

on

Pushimet verore kanë ngrirë negociatat mes pushtetit dhe opozitës mbi Ligjin për Prokurorinë Publike. Palët janë duke negociuar për propozimin e pushtetit por mbi kërkesat e opozitës. Ndërkohë ekspertët vlerësojnë se partitë politike duhet tërhiqen nga negociatat. Sipas juristit, Gordan Kallajxhiev, ligji duhet t’i kthehet grupit të ekspertëve. Sipas tij, Prokuroria Publike duhet pavarësuar duke filluar nga kryeprokurori dhe deri tek përfshirja e ekipit të PSP-së në Prokurori, për të cilën vlerëson se nuk mund të bëhet me marrëveshje politike. Kallajxhiev propozon modelin italian të Prokurorisë, ku organi akuzës në çështjen penale është i pavarur dhe ka peshën e gjykatës.

“Partitë politike duhet t’i ndërprenë negociatat dhe ligji t’i kthehet grupit të ekspertëve të cilët propozuan një tekst vitin e kaluar më të mirë se propozimi i pushtetit e që kishte të bënte me transformimin e PSP-së. Nuk mund që me dhunë t’i imponohet ekipi prokurorit sepse është patjetër që prokurori i ri mbi bazën e besimit ndaj ekipit t’i zgjedh njerëzit e tij. Unë ose kush do tjetër ndoshta nuk duam të punojmë me ekipin e Katica Janevas, ndoshta i zgjedh dy por jo të gjithë, aq me pak Villma Ruskovska i dëshiron të njëjtit” -tha Gordan Kallajxhiev, ekspert juridik.

Kallajxhiev duke folur për emërimin e prokurorit të ri vlerëson se elitat politike nuk mund të negociojnë për emërime në institucione si Prokuroria Publike për shkak se shkelet parimi i subordinimit. Sipas tij konsensusin për Prokurorinë përveç emri i prokurorit e pengon edhe zhvillimi i rastit “Zhvatja”.

“Të gjitha çështjet në ligj e posaçërisht e ardhmja e PSP-së nuk mund të zgjidhen nga elitat politike, aq më pak nga njerëz të cilët janë të përfshirë në hetime. Ata që kanë korruptuar prokurorë janë në paraburgim, ndërsa prokurori punon dhe është në liri. Mbështetësit, zbatuesit dhe ndihmësit janë personazh ekzekutiv dhe ata nuk mund të ekzistojnë par rolin kryesor. Duhet patjetër të arrestohet i pari ai që ka keqpërdorur detyrën, pastaj të tjerët” – u shpreh Gordan Kallajxhiev, ekspert juridik.

Në takimin e fundit grupet e punës mes pushtetit dhe opozitës dolën me qëndrime të kundërta lidhur me propozimin e prokurorit i cili do të udhëheq Prokurorinë për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit të lartë. Opozita tani konteston edhe emrin e prokurores Villma Ruskovska, ndërsa kërkon që emri përveç në Këshillin e Prokurorëve të kalojë edhe në Komision parlamentar. Pushteti duke pretenduar të kundërtën akuzon opozitën se kërkon prokuror i cili nuk do të shtroj akuza nga përgjimet dhe më këtë pretendon amnisti të përgjithshme. Çështje e vetme për të cilën deri tani palët janë marr vesh është ajo e rritjes së buxhetit për Prokurorinë Publike.

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale