Connect with us

Lajme

Statistika / Shqiptarët shtohen më shumë se maqedonasit

Published

on

Ridvan Ismaili

RAJONI I SHKUPIT (Qyteti i Shkupit + rrethina)

Totali: 8,020 foshnje të lindura

Të lindur / Të vdekur (2018)

Maqedonas: 3,739 /4,028 = 46.62% lindje
Shqiptarë: 3,257 / 893 = 40.61%
Romë: 543 / 179 = 6.77%
Turq : 185 / 81 = 2.30%
Boshnjak: 141 / 107 = 1.75%
Serb: 68 / 215 = 0.84%
Vllehë: 4 / 9 = 0.04%

RAJONI I SHKUPIT – (të dhëna statistikore për dy bashkësitë më të mëdha në kryeqytet)

Viti 2008-2018

Të lindur – Të vdekur = %

Maqedonas

3,691-3,789 = 48.56% foshnje të lindura
3,763-3,769 = 48.09%
3,840-3,833 = 47.20%
3,636-3,820 = 46.53%
3,731-3,940 = 46.67%
3,736-3,793 = 46.34%
3,899-4,121 = 47.58%
4,060-4,227 = 50.47%
4,100-4,270 = 48.42%
3,646-4,184 = 47.03%
3,739-4,028 = 46.62%

Shqiptarë

2,722-783 = 35.81% foshnje të lindura
2,768-793 = 35.37%
3,095-778 = 38.04%
2,966-796 = 37.96%
3,140-911 = 39.28%
3,225-839 = 40.00%
3,137-819 = 38.28%
2,988-899 = 37.15%
3,269-949 = 38.61%
2,992-866 = 38.59%
3,257-893 = 40.61%

Continue Reading

Lajme

Gostivari pushton mediat e Shqipërisë

Published

on

By

Dje, në prag të muajit të shenjtë të Ramazanit, kryetari i Bashkisë së Tiranës z.Erion Veliaj, ishte në Gostivar. Atij ju akordua titulli Qytetar Nderi i Gostivarit me motivacionin promovim dhe mbështetje e jashtëzakonshme për qytetin e Gostivarit.
Në fjalën e tij kryetari Komunës z.Arben Taravari tregoi miqësinë e veçantë që e lidh me kryebashkiakun tiranas, dhe shprehu mirënjohjen e tij për të gjithë projektet e mbështetura nga Veliaj në Gostivar.
Nga ana e tij Erion Veliaj tregoi se dashuria e dedikimi i tij për Gostivarin, ishte e natyrshme për të, sepse ky qytet në drejtimin e Taravarit është një histori suksesi dhe është e lehtë të afeksinohesh pas komunave të sukseshme.
Më poshtë ju sjellim vegëzat dhe video nga ngjarja e cila u trajtua nga mediat më të rëndesishme të Shqipërise, kjo padyshim është një mjeshtri e Taravarit për promovimin e Gostivarit në arenën rajonale.Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit: Krenar të kontribuoj për këtë qytet. Taravari: Tirana, qyteti më dinamik në Ballkan
Veliaj “Qytetar Nderi” i Gostivarit: “Krenar të kontribuoj për këtë qytet”; Taravari: “Tirana, qyteti më dinamik në ballkan” – Vizion Plus
Veliaj nderohet me titullin “Qytetar Nderi” i Gostivarit – Tv Klan

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale