Connect with us

Lajme

Mosfunksionimi i gjyqësorit dhe arroganca politike

Published

on

Mosfunksionimi i sistemit gjyqësor ka bërë që arroganca e strukturave udhëheqëse qoftë në nivelin lokal apo atë qendror të jetë gjithnjë e më e theksuar në Maqedoninë e Veriut, thonë njohësit e çështjeve politike.

Këto komente vijnë pas një varg skandalesh të cilat dolën në sipërfaqe nga përfaqësues të strukturave të larta politike që janë pjesë e Qeverisë, ndërkohë që deri më tani askush nuk është përgjigjur për një gjë të tillë para organeve të drejtësisë.

Gjatë kësaj jave, kanë nxitur reagime të shumta verimet e dhunshme të këshilltarit të partisë shqiptare në pushtet Bashkimi Demokratik për Integrim, Nefi Useini, ndaj një profesori i cili e ka denoncuar se në mënyrë të paligjshme është kyçur në rrjetin e ujësjellësit.

Por, gjatë kësaj vere në mes të seancës të Këshillit të Komunës së Ohrit, këshilltari nga radhët e BDI-së, Nefi Useini, fizikisht ka sulmuar kolegun e tij nga Lëvizja BESA, Xhemal Mena.

Useini, përmes një reagimi me shkrim për mediat, ka theksuar se parti politike të caktuara, sipas tij, e kanë vënë në kurth.

Gjatë të mërkurës, ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, ka thëne se policia po ndërmerr masa lidhur me incidentin që e shkaktoi këshilltari i Ohrit dhe biznesmeni Nefi Useini.

Ai njëherësh i ka bërë thirrje Prokurorisë publike të veprojë dhe të gjithë së bashku, siç ka nënvizuar “ ta kundërshtojmë sjelljen e dhunshme dhe të paligjshme pa dallim kush prej ku vjen”.

Ndërkohë, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa herë është zotuar se çdo kush që shkel ligjin do të përgjigjet para organeve të drejtësisë. Ai këto deklarata i ka bërë pas një varg skandalesh të cilat dolën në sipërfaqe nga përfaqësues të strukturave politike që janë pjesë e Qeverisë.

“Pavarësisht se për kënd bëhet fjalë nëse shkel ligjin do të përballet me drejtësinë. E theksoj se ligjet vlejnë për të gjithë njëlloj”, ka theksuar kryeministri iMaqedonisë së Veriut, Zoran Zaev.

Njohësit e cështjeve politike thonë se sjellja e politikëberësve do të ndryshojë në moentin që do ët veprojnë organet e drejtësisë në ët kundërtën gjithca do të paraet vetëm dëshirë për qevrisje të ndërgjegjshme.

Arsim Sinani nga Qendra për Studime Ndërkombëtare dhe Hulumtime Ballkanike për radion Evropa e Lirë thotë se mos funksionimi I sistemit gjyqësore është ajo prej ku marrin forcë strukturat udhëheqëse të jenë arrogant me verimet e tyre duke mos zbatuar normat ligjore.

“Qeveritarët në Republikën e Maqedonisë së Veriut, guximin për të vepruar kështu siç janë duke vepruar, duke demonstruar jo vetëm arrogancë por duke pasur edhe një sjelle që nuk përkon me demokracinë dhe funksionimin e aparatit të një shteti demokratik, e gjejnë në kaosin që mbizotëron në këtë vend sepse ne nuk pamë gjatë kësaj periudhe tranzitore të ndërrimit të pushtetit, pushtet real, por pamë vetëm premtime për funksionimin e shtetit të së drejtës”, thotë Sinani

Nga ana tjetër. Aleksandar Cvetkoski nga organizata joqeveritare “AGTIS” për Radion Evropa e Lirë thotë se ndjesia e të qenit i paprekshëm bën që struktura të caktuara politike të jenë të pandërgjegjshëm në postet që drejtojnë.

Cvetkoski thotë se praktika ka dëshmuar se politikbërësit që drejtojnë institucione të caktuara përmes kapitalit mund të korruptojnë prokurorët, gjykatësit madje dhe shumë struktura të pushtetit.

“Zotimet e kryeministrit Zaev për drejtësi joselektive paraqesin fjalë boshe për shkak se nuk funksionon shteti i së drejtës”, thotë Cvetkoski.

Gjatë të mërkurës, partia maqedonase në opozitë VMRO DPMNE, ka reaguar duke u thirrur në bisedat e publikuara në kanalin You Tube ku dëgjohen zyrtarë të lartë të Qeverisë se si gjatë fushatës së zgjedhjeve presidenciale u kanë dhënë urdhër punëtorëve në shtëpitë e shëndetit në Prilep që të votojnë për Stevo Pendarovskin si kandidat i Social-demokratëve.

Nga VMRO DPMNE kanë kërkuar që ministri i Transportit dhe Lidhjeve Goran Sugarevski, i cili dëgjohet në këto biseda të japë menjëherë dorëheqje për shkak të ushtrimit të presionit.

Në opinion u paraqitën dhe të ashtuquajturat “bomba” që ndërlidhen me aferën korruptive të sekretarit të Qeverisë, Dragi Rashkovski se ka kurdisur tender për furnizime në kompaninë e fluturimeve.

Asnjë masë juridike nuk është ndërmarrë as ndaj kryetarit të Komunës Shuto Orizare të Shkupit, Kurto Dudush, pas publikimit të përgjimeve në You Tube ku ai dëgjohet se si kërcënon një person të kësaj komune.

Të gjithë zyrtarët pa përjashtim që janë pjesë e përgjimeve të ushtrimit të dhunës fizike apo psikike apo ushtrimit të forcës së pushteit thonë se janë të pafajshëm dhe do të presin që institucionet të zbardhin rastin.

 

BURIMI:REL

Continue Reading

Lajme

Rrethi i dytë i zgjedhjeve vendore, KSHZ me plan të ri për të siguruar proces të pandërprerë

Published

on

Rrethi i parë i zgjedhjeve lokale në përgjithësi kaloi me sukses, por me ndërprerje të caktuara dhe vonesë të fillimit të votimit për shkak të problemeve me pajisjet biometrike. U krijuan kolona të gjata dhe pritje në kushte pandemie, sepse aparatet nuk i njihnin të dhënat e votuesve. 90% e problemeve u paraqitën për shkak se anëtarët e komisioneve nuk dinin të punojnë me terminalet, thotë Dashtevski.

“Votimi nuk filloi me kohë sepse kishte probleme me pajisjet. Votimi filloi në 8 e 17 minuta. Pastaj morëm udhëzime që votimi të vazhdojë sipas metodës së vjetër derisa të rregullohet aparati. Pajisjet filluan të funksionojnë në orën 10 kur votimi vazhdoi sipas mënyrës së re”.
TV21: Pse nuk funksiononte? Ku qëndronte problemi?
“Problemi ishte te printeri”.
TV21: Nuk kishit një tjetër për ta zëvendësuar?
“Ne e kontaktuam Komisionin Komunal Zgjedhor dhe ata ndërmorën gjithçka që ishte e nevojshme”, tha Jovan Jonovski – kryetar i Këshillit Zgjedhor.

Por, çka do të ndërmarrë KSHZ-ja në rrethin e dytë që procesi votues të zhvillohet pa pengesë? Përgjigjet i kërkuam nga kryetari, Aleksandar Dashtevski, i cili paralajmëroi plan të ri veprimi për votim me gjurmë gishtash. 400 teknikë do të kujdesen që të mos paraqiten probleme teknike.

“Këto pajisje rezerve që ishin në Komisionin Komunal Zgjedhor tani do të jenë bashkë me personin teknik i cili do të jetë në vendngjarje që t’u ndihmojë këshillave komunalë. Në qoftë se nuk funksionon, menjëherë do të zëvendësohet me aparat tjetër. Personi do të jetë aty gjatë gjithë ditës që t’u ndihmojë në qoftë se diçka bllokon”, potencoi Aleksandar Dashtevski – kryetar i Komisionit Shtetëror Zgjedhor.

Ai i shpjegon edhe çështjet që ishin të paqarta në raundin e parë, e të cilat merrnin 10-15 minuta nga votimi.

“Dy herë me gishtin e djathtë tregues, dy herë me gishtin e majtë dhe nëse nuk bëhet do të lihet letërnjoftimi ose pasaporta në MRZ skanerin dhe votuesi menjëherë do të identifikohet. Ose me numrin amë, sepse personi 100% figuron në aparat, pasi është futur në Listën e Zgjedhësve, por duhet gjetur mënyrë adekuate që të identifikohet. Në qoftë se nuk identifikohet me gjurmën e gishtave, do të identifikohet me letërnjoftim”, shtoi Dashtevski.

Sot, deri te komisionet komunale zgjedhore është shpërndarë edhe materiali votues nga shtypshkronja “Kiro Dandaro” në Manastir. Ministria e Punëve të Brendshme bën me dije se edhe të shtunën, edhe të dielën, shërbimet administrative do të punojnë në komunat ku do të votohet në raundin e dytë, me qëllim që qytetarët të mund t’i marrin letërnjoftimet e tyre.

Continue Reading

Lajme

“Qan si kalama”: Shtypi grek, me tërbim ndaj kryediplomatit turk pas talljes ndaj Dendias-it

Published

on

Mediat greke kanë reaguar ashpër ndaj deklaratës së bujshme të shefit diplomacisë turke Mevlut Çausoglu se homologu i tij grek qan dhe sillët si fëmijë para aleatëve të NATO-s duke u ankuar për Turqinë, raporton abcnews.al.

“Protothema” e çuan të çmendur ministrin e Jashtëm të Turqisë duke shkruajtur se turqve nuk u ka mbetur asnjë aleat në rajon, ndryshe nga Greqia që sipas kësaj medieje kanë pas Francën, SHBA-të dhe të gjithë Perëndimin.

Ndërkohë, “Kathimerini” është disi më e përmbajtur duke shkruajtur se gjuha e përdorur nga ministri i Turqisë nuk është gjuha e një diplomati karriere.

“Artikulimi i tij është i paprecedentë”, shkruan gazeta greke.

“Skai” e cilëson një gjuhë provokative nga turqit për shkak të irritimit të tyre pasi Greqia ka zgjeruar aleancat e saj në rajonin e Mesdheut duke marrë sëfundmi në krah edhe Egjiptin, krahas Francës dhe Izraelit.

Ndërkohë, “Newsbomb.gr”, e konsideron gjuhën e Çavuoglu si të pakonceptueshme për një person në pozicionin e tij.

“Artikulimi i ministrit turk kalon çdo limit”, shkruan kjo media.

Gjatë mbrëmjes së djeshme, ministry i Jashtëm i Turqisë deklaroi se homologu i tij grek nuk humb asnjë rast që t’i ankohet aleatëve të NATO-s kundër turqve.

“Nuk ka ditë që ai të mos qajë para udhëheqësve të shteteve të tjera duke u ankuar për ne. Qan në çdo mbledhje dhe dridhet si fëmijë”, tha Çavusoglu.

Greqia ka arritur disa marrëveshje për blerjes armësh nga Franca gjatë muajve të fundit, gjë që pritet të rikthejë balancën e forcave në Mesdhe, e cila deri më tani ka anuar nga Turqia.

Përjashtimi i Turqisë nga programi i avionëve F-35, vonesat në modernizimin e avionëve F-16 si edhe probleme të tjera me sistemet raketore anti-ajrore, e kanë bërë Turqinë një kundërshtar më të lehtë për grekët dhe Francën në Mesdhe. /abcnews.al/

Continue Reading

Lajme

Levica i bashkohet VMRO-së në këshillin e qytetit të Shkupit

Published

on

Partia Levica sot ka konfirmuar se janë bashkuar me VMRO-DPMNE-në në Këshillin e Shkupit, ku si parti opozita parlamentare do të ketë shumicë prej 24 këshilltarëve, informon Zhurnal.

Përpos Levicës, e cila ka katër këshilltarë në shumicën e re, përshkaj VMRO-DPMNE-së me 18 këshilltarë, dy i përkasin edhe Aleancës për Shqiptarët dhe Alternativës, kështu të gjitha së bashku përbëjnë shumicën prej 24 këshilltarëve.

“Zyrtarisht BDI dhe LSDM e humbën pushtetin lokal në kryeqytet. Opozita parlamentare siguroi shumicë në këshillin e Shkupit”, thuhet në komunikatën e Levicës./Zhurnal.mk/

Continue Reading

Aktuale