Connect with us

Bota

BE duhet të përgatitet për një Brexit pa marrëveshje

Published

on

Për momentin, ky është një moment i rrezikshëm për Bashkimin Evropian. Brukseli thotë se është i përgatitur për një Brexit edhe pa marrëveshje, por të gjithë e dimë që kjo nuk është e vërtetë. Komisioni Evropian, e ka riformatuar veten në nivelin teknik.

Por nuk ky është lloji i gatishmërisë që ka tani rëndësi. Udhëheqësit e BE-së, nuk i kanë informuar ende votuesit e tyre, për ndikimin ekonomik negative që do të këtë largimi brenda një nate nga unioni i një vendi të madh si Britania. Bashkimi Evropian, ka të drejtë të mos i marrë seriozisht provokimet e kryeministrit të ri britanik. Ato janë të dizenjuara për një audiencë të brendshmem britanike. Por kur pjesa tjetër e ekonomive të Evropës po ngadalësohet ndjeshëm, unioni duhet të përgatitet për tronditjen që do të shkaktojë një Brexit pa marrëveshje.

Unë do t’i këshilloja liderët e BE-së, të analizojnë edhje njëherë situatën, dhe të provojnë nëse vendosmëria e tyre për të mbështetur kontrollin doganor në Irlandë, do t’i rezistonte ende orëve të para pas skadimit të afatit të Brexit më 31 tetor. Një gjë është të pretendosh se je solidar me Irlandën në parim; dhe një tjetër t’u thuash punëtorëve të një fabrikë që do të humbasin punën e tyre, që ky është një çmim që ata ia vlen ta paguajnë.

Qëndrimi i ashpër gjatë bisedimeve mbi këtë çështje, ishte të paktën pjesërisht i ndikuar nga supozimi, se do të kishte zero probabilitet për një Brexit pa marrëveshje. Unë kam argumentuar më herët se ky supozim ishte disi naiv. Probabiliteti mbi këtë skenar, nuk ka qenë në asnjë moment afër zeros.

Ai madje u rrit kur Boris Xhonsoni doli fitues në garën për drejtimin e Partisë Konservatore. Ironikisht, një pasojë e paqëllimtë e fushatës për një referendum të dytë mbi Brexit, ishte rritja e probabilitetit për daljen pa asnjë marrëveshje.

Përkrahësit e zjarrtë të Brexit, ia dolën ta rrëzojnë marrëveshjen e tërheqjes nga unioni që arriti Tereza Mej. Pa vullnetin e tyre, ata u kthyen në “idiotët e dobishëm” të fushatës së Brexit. Mbështetësit e qëndrimit në BE, duhet ta kishin pranuar atë marrëveshje. Kjo do t’i kishte siguruar një marrëdhënie të ngushtë me BE-në, duke e mbajtur hapur mundësinë e ribashkimit në të ardhmen. Një Brexit pa marrëveshje, e mbyll këtë mundësi të paktën për një gjeneratë.

BE-ja ka qenë bashkëpunuese në këtë përllogaritje të gabuar. Dhe as më shumë dhe as më pak se sa vetë Donald Tusk, presidenti në largim i Këshillit Evropian. Ai mbështeti një referendum të dytë mbi Brexit, dhe ndërhyri në fushatën për zgjedhjet evropiane në Mbretërinë e Bashkuar, duke mbështetur një kandidat pro qëndrimit të Britanisë në BE.

Ndërhyrja e tij, prodhoi 2 efekte të njëkohshme. U krijoi mbështetësve të qëndrimit të Britanisë në BE, shpresën e rreme se Brukseli do të ndërhynte në emër të tyre, dhe se do të ishte e suksesshme me këtë lëvizje.

Dhe kjo i bëri evropianët të nënvlerësojnë rrezikun e një Brexit pa marrëveshje. Sa herë që rikthehem në Gjermani, është gjithmonë dikush që më pyet nëse Britania e Madhe mund ta rishqyrtojë vendimin që mori 3 vjet më parë. Mediat gjermane, e mbuluan Brexit-in thuajse ekskluzivisht nga perspektiva e fushatës për një referendum të dytë.

Këto ditë, ato po shkruajnë mbi gafat shumta të Boris Xhonsonit. Një Brexit pa marrëveshje, ndikimi i saj ekonomik në rajone dhe sektorë dhe interesat gjeostrategjike të BE-së, nuk mundën të vëreheshin dot në ekranet e radarëve.

Dhe një nga arsyet, është se BE-ja ka pasur fat gjatë shumë prej krizave të saj. Aleksis Cipras, u dorëzua gjatë përballjes së qeverisë greke me Komisionin Evropian në vitin 2015. Po kështu veproi i madhi Charles De Gaulle, kur i dha fund në vitin 1966 të ashtuquajturës politikë të “karriges boshe”.

Nëse liderët e Greqisë dhe Francës u dorëzuan, atëherë me siguri që kjo do të ndodhë edhe me Xhonsonin, një figurë me një peshë shumë më të vogël. Unë nuk mendoj se do të ishte e mençur, që BE-ja të humbiste vëmendjen nga uniciteti i Brexit.

Stimujt politikë për Xhonsonin, janë të ndryshme nga ato të liderëve të BE-së, që nuk do të largohen nga unioni. Së pari, BE mund të dëshirojë të reflektojë mbi dështimin e saj të vazhdueshëm për të kuptuar mbështetjen ndaj Brexit në Britaninë e Madhe, siç dëshmohet nga 2 palë zgjedhje të përgjithshme, 1 palë zgjedhje evropiane, 1 referendum pro Brexit dhe nga zgjedhja e Boris Xhonsonit kryeministër.

Dhe këtu vërehet një model. Ndërkohë, udhëheqësit e BE-së duhet të reflektojnë edhe mbi gabimet e tyre. Ata duhet ta kishin bërë të qartë që nga fillimi, se nuk do të zgjasnin afatin e Brexit në mars të këtij viti. Nëse do ta kishin ndjekur këtë këshillë, marrëveshja e zonjës Mej mund të kishte një shans që të miratohej. Vetëm një budalla, do të përpiqej të parashikonte rrjedhën e politikës britanike gjatë 3 muajve të ardhshëm.

Një Brexit pa marrëveshje, është një rezultat i mundshëm por jo i vetmi. Unë pres që Xhonson të përpiqet të bashkojë votën pro-Brexit, dhe të pozicionohet kundër mbështëtësve tashmë të përçarë të qëndrimit të Britanisë në union. Kjo do të duket si një strategji inteligjente. Por unë po bëj një parashikim:pavarësisht nëse Brexit përfundon me apo pa marrëveshje, shumëkush në BE nuk do ta vërë re atë teksa do të jetë duke ndodhur./përktheu dhe përshtati in7.tv/

 

BURIMI: Financial times

Continue Reading

Bota

Ish-sekretarja e kampit nazist del para gjyqit për vrasjen e 11.000 njerëzve

Published

on

Një ish-sekretare 96-vjeçare e kampit të përqendrimit nazist është paraqitur para gjyqit në Gjermani për dyshimin se ka bashkëpunuar për vrasjen e mbi 11.000 njerëzve të burgosur aty.

Furchner e cila ishte 18 vjeç kur filloi të punonte në kampin Stutthof në Poloni si sekretare e komandantit Paul Werner Hoppe, po gjykohet në një gjykatë për të rinjtë për shkak të moshës së saj kur krimet u kryen.

Pasi tentoi të ikte nga gjyqi në shtator, duke dalë nga shtëpia dhe më pas udhëtoi me një taksi, ajo u arrestua disa orë më vonë dhe u dërgua në mbajtje për pesë ditë, raporton Guardian.

Përveç emrit, adresës së saj dhe se është e ve, ajo nuk i është përgjigjur asnjë pyetje tjetër.

Gjykatës iu tha se ajo “duhet të ketë qenë e informuar për të gjitha ngjarjet” që ndodhën aso kohe nga nazistët në Stutthof për shkak të rolit të saj kyç administrativ.

Continue Reading

Bota

Kryeministri polak akuzon për shantazh BE-në

Published

on

Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki ka akuzuar Bashkimin Evropian për shantazh në një debat të nxehtë me shefen e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen mbi sundimin e ligjit.

Përplasja në Parlamentin Evropian vjen pas një vendimi të lartë të gjykatës polake që hodhi poshtë pjesët kryesore të ligjit të BE-së.

Von der Leyen tha se do të vepronte për të parandaluar që Polonia të minonte vlerat e BE-së, raporton bbc.

Në përgjigje, Morawiecki hodhi poshtë “gjuhën e kërcënimeve” dhe akuzoi BE-në për tejkalimin e fuqive të saj.

Polakët mbështesin në mënyrë dërrmuese qëndrimin në BE, sugjerojnë sondazhet e opinionit, por qeveria nacionaliste e krahut të djathtë po kundërshton gjithnjë e më shumë sindikatën për çështje që ndryshojnë nga të drejtat LGBT deri në pavarësinë gjyqësore.

Mosmarrëveshja e fundit ka rënë në kokë mbi një vendim të paparë dhe të diskutueshëm nga Gjykata Kushtetuese e Polonisë që në fakt hedh poshtë parimin thelbësor që ligji i BE-së ka përparësi mbi legjislacionin kombëtar.

Rasti, i sjellë nga kryeministri polak, ishte hera e parë që një udhëheqës i një shteti anëtar të BE-së kishte vënë në dyshim traktatet e BE-së në një gjykatë kushtetuese kombëtare.

Continue Reading

Bota

Ministri taliban lavdëron sulmuesit vetëvrasës, u premton toka familjarëve

Published

on

Ushtruesi i detyrës së Ministrit të Brendshëm të talibanëve, Sirajuddin Haqqani, terrorist i kërkuar në gjithë botën dhe një nga zyrtarët më të lartë të Afganistanit, ka lavdëruar sulmuesit vetëvrasës dhe u ka premtuar para dhe toka familjarëve të tyre.

Haqqani, lider i rrjetit Haqqani dhe i konsideruar si terrorist nga Shtetet e Bashkuara, me një dëmshpërblim prej 10 milionë dollarëve për kokën e tij, është takuar me familjarët e disa “martirëve” më 18 tetor në një hotel në Kabul, ka thënë zëdhënësi i Ministrisë, Saeed Khosty.

Khosty dhe llogaritë pro-talibanëve në Twitter, kanë publikuar fotografi që tregojnë Haqqanin duke u lutur dhe duke u qëndruar afër familjarëve, ndonëse në fotografi ai shfaqet vetëm nga mbrapa.

Ministria e Brendshme ka thënë përmes një deklarate se Haqqani ka mirëpritur familjarët e bombarduesve, derisa viktimat i ka përshkruar si “luftëtarë të shenjtë”.

“Haqqani ka lavdëruar xhihadin dhe sakrificën e martirëve dhe muxhahedinëve”, duke iu referuar si “heronj të Islamit dhe shtetit”, ka raportuar transmetuesi shtetëror afgan, RTA, duke shtuar se ai është zotuar për ndarje të 125 dollarëve dhe tokave për secilën familje.

Rrjeti Haqqani, grup militant i lidhur me talibanët, është përgjegjës për sulmet vdekjeprurëse ndaj forcave ndërkombëtare të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara në Afganistan.

Mijëra afganë janë vrarë në sulmet vetëvrasëse të kryera nga ky rrjet në dy dekadat e fundit.

Continue Reading

Aktuale