Connect with us

Lajme

Prokurorët në pushime, “Zhvatja” në pauzë, Boki 13 dhe Zoki Kiçeec në Shutkë

Published

on

Ky është një shpjegim i shkurtër i situatës aktuale lidhur me rastin e zhvatjes së parave nga biznesmenët, ku kontrollohet gjithashtu përfshirja eventuale e shefes së Prokurorisë Speciale Katica Janeva. Dilema është se përse Janeva fshiu të dhënat e telefonit për të cilin tha se e kishte humbur dhe nëse është përpjekur të fshehë informacione që do të ishin me interes për prokurorinë e krimit të organizuar. Për dallim nga pushimet verore që i morën prokurorët, politikanët nuk janë të qetë. Opozita gjithashtu bëri thirrje sot për zgjerim të hetimit për rastin “Reket” por edhe hetimin për Organizatën Joqeveritare “Lidhja Ndërkombëtare” të Boki 13.

“Arsyeja është e qartë, ekziston frikë se nëse zgjerohet hetimi, atëherë ka shumë gjasa që të dalin në shesh të gjitha lidhjet dhe mbështetjet që i ka pasur i akuzuari i parë Bojan Jovanovski i ashtuquajturi Boki 13 me prokurorët, por edhe zyrtarë politik të LSDM-së. Tashmë ekzistojnë tregues serioz se pikërisht OJQ-ja e Boki 13, “Lidhja ndërkombëtare” ka qenë vegla përmes të cilës janë bërë shantazhe, zhvatje dhe transaksione të dyshimta”- deklaroi Naum Stoillkovski- VMRO DPMNE.

Dhe përderisa VMRO- DPMNE-ja këmbëngul për zgjerim të listës me zyrtarë të LSDM-së si përgjegjës për “Zhvatje”, kryetari i komunës së Karposhit, Stefan Bogoev sot mohoi se komuna ka pasur ndonjë lidhje me rastin në fjalë. Ai së bashku me kolegen nga Manastiri, Natasha Petrovska, ishin ndër të parët për të dhënë deklaratë në prokurori.

Komuna e Karposhit

“Komuna e Karposhit dhe kryetari i saj, Stefan Bogoev nuk janë të përfshirë në asnjë aktivitet joligjor në lidhje me rastin “Zhvatja”. Në komunën e Karposhit nuk është hapur asnjë lëndë, dhe nuk është dhënë as miratim për ndërtim, as çfarë do qoftë akt tjetër juridik në lidhje me rastin në fjalë”.

Për zhvatjen e 1.5 milion eurove nga biznesmeni Orce Kamçev, tani për tani të dyshuar janë vetëm Boki 13 dhe Zoki Kiçeec. I kanë marrë para me premtim se kanë fuqi të ndikojnë në Prokurorinë Speciale dhe ta ndalojnë hetimin kundër Kamçevit për pastrim parash. Boki 13 paraqitet edhe si pronar joformal i televizionit 1TV, ku nga mbrëmë filloi përsëri të emetohet programi, që televizioni të mos e humbë lejen për punë.

 

 

BURIMI: Alsat-M

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale