Connect with us

Sport

Neymar/Tensione mes Barcelonës dhe PS-së

Published

on

Tension i lartë mes Barcelonës dhe PSG-së për Neymar. Sipas të përditshmes katalanase “Sport”, braziliani Neymar ka marrë vendimin për të mos luajtur më asnjë ndeshje miqësore me PSG, të paktën deri më datë 2 shtator, ditën që mbyllet edhe afati kalimtar i futbollistëve.

“Sport” në shkrimin e publikuar prej saj, flet për një marrëveshje mes lojtarit dhe Barcelonës për të insistuar për t’u larguar nga klubi francez, të cilët nuk lëvizin nga kërkesa e tyre për 300 milionë euro për kartonin e futbollistit.Por, braziliani është i pathyeshëm në vullnetin e tij për tu rikthyer në “Camp Nou” dhe Barcelona shpreson që vullneti i lojtarit të sjell ulje të pretendimeve të klubit parisien, çka ka tensionuar jo pak drejtuesit e PSG. Ndërkohë që e përditshmja francezë “L’Equip”, në një shkrim të publikuar sot, lidhur me situatën e Neymar, nënvizon se si PSG nuk asnjë qëllim për të pranuar transferimin e sulmuesit pa u plotësuar kërkesa e saj, prej 300 milionë eurosh.

Për skuadrën e Ligues 1 situata po bëhet e papranueshme dhe është duke krijuar shumë probleme. Së pari për të ardhurat e klubit, që pësuan humbje nga mos pjesëmarrja e Neymar në turneun miqësorë aziatik, pasi në kontratat e sigluara nga klubi PSG, parashikohej aktivizimi i tij.Po ashtu, problem është dhe menaxhimi i skuadrës, pasi kolegët e Neymar, duan qartësi për skuadrën që do jetë PSG sezonin e ardhshëm dhe shumëçka varet nga e ardhmja e futbollistit brazilian.

Sipas “L’Equip”, pavarësisht gjithçkaje, marrëdhënia e Neymar me teknikun Tuchel është pozitive, edhe pse ky i fundit kërkon qartësi për të ardhmen e anësorit, pasi dhe ai kërkon të dijë se si do të jetë skuadra e sezonit të ardhshëm. “L’Equip”, në fund të shkrimit të saj njofton se pavarësisht presionit të Neymar, për momentin “Barcelona” ende nuk ka formuluar një ofertë zyrtare për futbollistin brazilian.

Continue Reading

Sport

Gati të vijnë 900 milionë euro te Barcelona

Published

on

Presidenti i Barcelonës, Joan Laporta, po i lëviz të gjithë gurët për të gjetur kurën për të shëruar plagët financiare të klubit që drejton. Në skuadër nevojitet një revolucion i plotë, por për ta bërë një gjë të tillë nevojiten miliona. Në këto momente Barcelonës i mungojnë dhe jo pak, burimet financiare.

Jo më kot, në më shumë se një rast numri një i klubit ka deklaruar se nuk do të bëjë asnjë çmenduri në merkato, derisa financat të përmirësohen disi. Jo më larg se java e kaluar Laporta pati deklaruar se shpreson të gjejë burimet e nevojshme financiare që i nevojiten brenda 30 qershorit.

Presidenti pranoi se po punon në tri drejtime dhe se nga njëri prej tyre mund të arrihen rezultatet e para konkrete.

Siç ka bërë me dije “El Confidencial” të hënën pasdite, klubi po negocion për të mbyllur këtë javë marrëveshjen me fondin e investimeve “CVC”, atë “ASF” si dhe shitjen e 30% të të drejtave televizive te banka “Goldman Sachs”.

Duke i mbledhur të gjitha këto financime, kjo do t’u siguronte arkave të Barcelonës një fond prej rreth 900 milionë eurosh. Duke zbërthyer lëvizjet e Barcelonës, klubi katalanas ka kërkuar 300 milionë euro nga fondi i investimeve “CVC”.

Me fondin tjetër të investimeve, klubi pritet të arkëtojë edhe 400 milionë euro të tjera, teksa pjesën e mbetur pritet ta plotësojë nga shitja e të drejtës TV për “Goldman Sachs”.

Madje, media në fjalë shpjegon se Barcelona ka kërkuar një raport nga një konsulent i jashtëm për të vërtetuar se kjo shumë nuk do të llogaritet si borxh dhe do të llogaritet si kapital.

Nuk duhet të harrojmë se të gjitha planifikimet sportive këtë verë që Barcelona kërkon të kryejë në merkaton e verës janë të varura plotësisht nga likuiditeti i saj financiar. Dhe vetëm me aktivizimin e levave të tilla ekonomike, klubi do të mund të dalë nga kriza dhe të ndërhyjë në merkato për ndërtimin e një skuadre konkurruese për sezonin e ardhshëm”.

Continue Reading

Sport

Hazard mund të luajë ndaj Liverpoolit në finalen e Championsit

Published

on

Eden Hazard është rikthyer në formë të mirë.

“Diario Sport” ka bërë të ditur se paraqitjet e fundit të belgut kanë befasuar njerëz të rëndësishëm në “Santiago Bernabeu”, përfshirë edhe trajnerin Carlo Ancelotti.

Hazard ishte mbresëlënës në rikthimin e tij në aksion kundër Cadizit dhe është dukur në formë të lartë në stërvitjet e skuadrës.

Ai shpreson të fitojë minuta në ndeshjen e fundit të edicionit, në finalen e Ligës së Kampionëve kundër Liverpoolit, që zhvillohet më 28 maj.

Tashmë është konfirmuar se belgu do të qëndrojë në Madrid edicionin e ardhshëm.

Continue Reading

Sport

Zbulohen dy lojtarët e Manchester United që u përfshinë në zënkë

Published

on

Asgjë nuk shkoi mirë për skuadrën e Manchester United këtë sezon.

‘Djajtë e Kuq’ e mbyllën sezonin në pozitën e gjashtë dhe do të luajnë në Europa League sezonin tjetër.

Ndeshjet e dobëta karakterizuan sezonin e United. Por, për më keq, në fund të sezonit pati edhe përleshje në stërvitje.

Sipas raportimeve të fundit në Britani të Madhe, janë zbuluar edhe emrat që janë përfshirë në këtë zënkë.

Bëhet fjalët për Alex Telles dhe Hannibal. Përplasja filloi qysh pas humbjes 4:0 ndaj Brighton.

Lojtari nga Tunizia, Hannibal dhe braziliani Alex Telles të dy ishin në formacionin startues të xhiros së fundit të Man United për sezonin 2021/22 në Premier League. Lojtarët pritet të jenë aty edhe sezonin tjetër, për të punuar me Erik ten Hag.

Continue Reading

Aktuale