Connect with us

Shëndeti

Mrekullia që pjepri bën për organizmin e njeriut

Published

on

Pjepri është një frut shumë shumë i pëlqyer. Ky frut mund të përdoret si shtesë e sallatave, ëmbëlsirave apo në formë të supës. Këto janë disa nga benefitet më të rëndësishme shëndetësore, që pjepri ka:

 

Përmban një numër të madh të vlerave ushqyese: Ata përmbajnë 0 yndyrë, përmbajnë shumë pak kalori, vitaminë C, vitaminë B si dhe magnez.

Stabilizon shtypjen e gjakut– Në përgjithësi shumë fruta dhe perime kanë aftësi të përmirësojnë shtypjen e gjakut.

Përmirësojnë shëndetin e eshtrave– Pjepri ka disa përbërës ushqyes, që kanë rol në mirëqenien e eshtrave. Prania e vitaminës K dhe magnezit në pjepër ju siguron eshtrave fortësi.

Përmbajnë sasi të lartë të ujit dhe elektroliteve– Nëse dëshironi të mbani trupin të hidratuar, gjëja e parë që ju bie në mend është të pini ujë. Mirëpo edhe frutat siç është rasti me pjeprin kanë një sasi të lartë të ujit dhe ju mbajnë të hidratuar.

Pastron lëkurën– Ngrënia e pjeprit mund të përmirësojë shëndetin dhe pamjen e lëkurës, për shkak se përmban një sasi të lartë të vitaminës C.

Forcon sistemin imunitar– Vitamina C është e njohur për përmirësimin dhe forcimin e sistemit imunitar. Shumë hulumtime, kanë treguar se vitamina C mund të parandalojë infeksionet dhe inflamacionet.

Përmirëson tretjen– Pjepri përmban fibra dhe përbërës të tjerë, që ndihmojnë në përmirësimin e funksionit të sistemit tretës.

Përmirëson shikimin– Pjepri përmban dy antioksidantë shumë të rëndësishëm siç janë: luteina dhe zeaksantina. Këto dy antioksidantë përmirësojnë shëndetin e syve dhe parandalojnë zhvillimin e sëmundjeve të syrit.

Continue Reading

Shëndeti

Shenjat e para të demencës shfaqen në gojë

Published

on

Tharja e gojës është një nga simptomat e para të demencës.

Ekspertët pohojnë se një ndjenjë e veçantë në gojë mund të jetë një nga treguesit e parë të demencës.

“Demenca është një çrregullim që dëmton aftësinë e një individi për të kujtuar, menduar ose marrë vendime,” shpjegon Jim Dunn, këshilltar klinike geriatrike dhe anëtar i bordit të Senior Helpers.

“Demenca nuk është një sëmundje specifike, por një term i përgjithshëm që përdoret për të përshkruar një grup simptomash specifike për humbjen e kujtesës dhe dëmtime të tjera njohëse që janë mjaft të rënda për të ndërhyrë në aftësinë e një individi për të kryer aktivitetet e përditshme,” tha ai.

Megjithëse nuk ka kurë për demencën, zbulimi i hershëm është ende i rëndësishëm. “Me trajtim dhe diagnozë të hershme, ju mund të jeni në gjendje të ngadalësoni përparimin e demencës dhe të ruani funksionin mendor për një periudhë më të gjatë kohore,” thotë Healthline.

“Trajtimet mund të përfshijnë mjekim, trajnim kognitiv dhe terapi.” Disa simptoma të hershme të demencës mund të shfaqen vite përpara se një person të diagnostikohet me sëmundjen. Dhe ndryshe nga humbja e kujtesës dhe konfuzioni, goja e thatë është një tregues i mundshëm që nuk është një simptomë e zakonshme e rënies njohëse.

Continue Reading

Shëndeti

Dyfishohen vizitat për shëndetin mendor – Shumica e atyre që duan ndihmë janë të rinjtë

Published

on

Qytetarët po ndërgjegjësohen gjithmonë e më shumë mbi rëndësinë që ka shëndeti mendor.

Edhe pse pritej që viti 2021 të kishte më shumë vizita te psikologu për shkak të ndikimit të pandemisë, ky vit ka shënuar dyfishim të personave që kërkojnë ndihmë të specializuar për problemet e tyre psikologjike.

Presidentja e Urdhrit të Psikologut, Valbona Treska tregon se kjo lidhet me rënien e paragjykimit për rolin e psikologut dhe pranimin e problemeve mendore nga qytetarët.

Evidentimi i problemeve të theksuara mendore sipas psikiatres Arjana Rreli vjen kryesisht nga të rinjtë, që kanë mosmarrëveshje në punë.

Ajo shprehet se i duhet të kryejë rreth 20 vizita në ditë, ndonëse në kushte normale duhet të bëjë maksimumi 6, gjë që përkthehet në ngarkesë pune.

Rritjen e vizitave, psikologja dhe pedagogia Jonida Haxhiu e lidh edhe me temperaturat e larta.

Continue Reading

Shëndeti

Përfitimet shëndetësore të pirjes së ujit me nenexhik

Published

on

Mënyra më e lehtë për të shtuar nenexhik në dietën tuaj, është zierja e disa gjetheve të nenexhikut në ujë dhe marrja e përzierjes gjatë gjithë ditës. Duke marrë parasysh efektin e tij freskues, ai mund të jetë një zëvendësues i shëndetshëm për pijet me kafeinë që mund të kenë efekte anësore në shëndetin tuaj kur konsumohen me tepricë.

Një barishte e lashtë që është përdorur për mijëra vjet si për qëllime të kuzhinës ashtu edhe për qëllime mjekësore, nenexhiku ju ndihmon të humbni peshë, ruan ekuilibrin e elektroliteve, rregullon temperaturën e trupit dhe ruan nivelet tuaja të energjisë gjatë gjithë ditës. Është gjithashtu mënyra më e lehtë për të qëndruar të hidratuar në të gjitha stinët dhe jo vetëm në verë. Uji me nenexhik mund të ndihmojë mrekullisht në hidratim.

Dr. Dixa Bhavsar thotë se duhet pirë mjaftueshëm ujë në të gjitha stinët për tretje, përthithje dhe sekretim më të mirë.

Duke elaboruar mbi përfitimet e shumta të konsumit optimal të ujit, Dr. Bhavsar thotë se hidratimi i mirë e mban lëkurën tuaj të zhdërvjellët dhe vonon plakjen, duke përmirësuar gjithashtu përthithjen e ushqimit në zorrë.

Uji me nenexhik parandalon dhe trajton kapsllëkun, rregullon temperaturën e trupit, ruan ekuilibrin e elektroliteve, optimizon detoksifikimin natyral, ruan presionin e gjakut dhe ju mban energjikë gjatë gjithë ditës.

Nenexhiku ju ndihmon gjithashtu të përmirësoni disponimin tuaj. Konsumimi i ujit me nenexhik gjatë natës ju ndihmon të keni gjumë të rehatshëm dhe redukton të menduarit e tepërt, duke qetësuar mendjen tuaj, shton Dr. Bhavsar.

Përfitimet e ujit me nenexhik në të gjitha stinët

Përfitimet e ujit me nenexhik në sezonin e verës

Dr. Bhavsar thotë se derisa në verë, dikush mund të tundohet të pijë pije të ftohta me kafeinë për të mposhtur nxehtësinë, duhet të pini ujë me nenexhik për të qëndruar në mënyrë natyrale të freskët dhe për të dëshiruar për pije jo të shëndetshme dhe për të ngopur etjen tuaj.

Përfitimet e ujit me nenexhik në dimër

Gjatë dimrit, njeriu nuk ndihet shumë i etur. Uji me nenexhik mund t’ju vijë në ndihmë për shkak të shijes së tij freskuese. Dr. Bhavsar thotë se pirja e ujit të nxehtë me nenexhik ndihmon veçanërisht në tretjen dhe metabolizimin e ushqimit të tepërt gjatë sezonit të ftohtë për shkak të rritjes natyrale të oreksit.

Përfitimet e ujit të nenexhikut në pranverë e vjeshtë

Gjatë shirave, shumë njerëz nuk kanë dëshirë të pinë ujë, por uji me nenexhik në temperaturë të ngrohtë mund të pihet gjatë gjithë ditës për t’u hidratuar mirë dhe për të mbajtur larg kollën dhe të ftohtin sezonal.

Uji me nenexhik është veçanërisht i dobishëm për njerëzit me akne, çekuilibër hormonal, fryrje, kollë dhe ftohje, kapsllëk, obezitet dhe më shumë.

Continue Reading

Aktuale