Connect with us

Lajme

Komisioni i përbashkët maqedonas-bullgar ende pa marrëveshje për Goce Dellçevin

Published

on

Komisioni i Përbashkët i Historisë midis Maqedonisë dhe Bullgarisë ende nuk ka zgjidhje për Goce Delçevin. Anëtari i Komisionit Petar Todorov për Alsat thotë se debati ka arritur deri tek arsyet për përkujtimin e përbashkët të këtij personaliteti. Për të, nuk është zgjidhje që Delçevi të mësohet si një bullgar, pasi në këtë rast maqedonasit nuk do të kishin asnjë bazë për ta përkujtuar atë.

Na është cekur disa herë që zgjidhja për Goce Delçevin duhet të jetë në drejtimin se pse ky person historik është i rëndësishëm për shoqërinë bullgare dhe maqedonase dhe të jetë baza për kremtimin e ndërsjellë. Sepse, nëse ne e përkujtojmë sepse Goce Delçevi ka qenë Bullgar, kjo nuk ka asnjë bazë për Maqedoninë dhe për qytetarët e Maqedonisë, nuk ka asnjë bazë për të përkujtuar diçka të tillë “-tha Petar Todorov, historian, anëtar i Komisionit të Përbashkët.

Todorov kërkon që Komisioni të mos vendos afate për zgjidhjen e kësaj çështje pasi zgjidhjet mund të jenë në kundërshtim me frymën e Marrëveshjes së Fqinjësisë së mirë. Kryeministri bullgar Bojko Borisov tha se komisioni duhet të zgjidhë çështjen deri në tetor, kur hapet mundësia që vendi ti fillojë negociatat e pranimit në Bashkimin Evropian.

Në këtë botë vetëm vdekja është e pashmangshme, se a do të ketë një vendim deri në tetor, do të shohim. Më mirë është që politikanët të mos bëjnë presione dhe të mos vendosin afate, sepse është vetëm kundër produktive për vetë debatin, sepse në këto rrethana historianët nga të dy palët janë nën presion, që diçka duhet të arrihet dhe atëherë ekziston një rrezik i lartë për të sjellë vendime jocilësore dhe të këqija, që mund të jenë kundër produktive “-pohoi Petar Todorov, historian, anëtar i Komisionit të Përbashkët.

Në Komision në rrjedhë është diskutimi për përpilimin e rekomandimeve për përmirësimin e teksteve shkollore të historisë për klasën e gjashtë në sistemin arsimor bullgar dhe për klasën e shtatë në sistemin arsimor maqedonas. Rekomandimet tanimë janë miratuar dhe u janë dorëzuar të dyja qeverive për të përmirësuar tekstet e klasave të pesta në Bullgari dhe të gjashtave në Maqedoni.

Deri më tani, të dyja qeveritë i kanë miratuar rekomandimet e Komisionit për kremtimin e Car Samoilit, Vëllezërit Kirili dhe Metodi, Shën Klementi dhe Shën Naumi.

 

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Azir Aliu uron besimtarët për muajin e Ramazanit: Muaji kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri

Published

on

By

Ministri i Shoqërisë informatike dhe Administratës Azir Aliu ka uruar besimtarët për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Ai e ka quajtur muajin e shenjtë të Ramazanit, muajin kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Urimi i plotë:
“Fillon muaji i madhërishëm i Ramazanit dhe i shumëpritur nga gjithë bota Islame, kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Gjithë botës Islame i’a uroj muajin e shenjtë të Ramazanit!”
https://www.facebook.com/100090414292971/posts/pfbid0Xu9g8eLrRVyPZnzyvQAHdiNx5vK7ETVXxwEPoXqGiGGR3Aa7ihD17gxixJHWLj1Tl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale