Connect with us

Lajme

“Zhvatja”, akoma në fazën hetimore

Published

on

Rasti “Zhvatja” ku të arrestuar janë Zoran Milevski Kiçeec dhe Bojan Jovanovski Boki 13, si dhe dyshimet për përfshirjen e kryeprokurores speciales Katica Janeva, është ende në fazë të hetimit, ndërkaq në opinion nuk raportohet të ketë gjetje të tjera. Në Prokuroin Themelore Publike për ndjekje të krimit të organizuar dhe korrupsionit, para disa ditësh njoftuan se kanë marrë në pyetje kryetarët e komunave Karposh dhe Manastir, Stefan Bogoev dhe Natasha Petrovska. Sqarimi i tyre ishte se po hetohen persona për të cilët vlerësojnë se me deklaratat e tyre mund të ndihmojnë në vërtetimin e mëtejshëm të dëshmive në këtë lëndë, nga nuk zbuluan asnëj detaj rreth përmbajtjes së deklaratave të kryetarëve.

Ndërkaq, kryeministri Zaev përsëriti edhe njëherë se ky rast është dëshmi se funskionon sistemi i drejtësisë dhe se ai është i pavarur. Sipas tij, kjo është mundësia e fundit për ta forcuar sistemin e drejtësisë dhe i apelon organeve të hetuesisë që të shtrijnë punën e tyre edhe më tej mbi këtë problematikë.

Zoran Zaev, kryeministër

“Ky është shembull eklatant i luftës kundër korrupsionit, pa dallim se për kë bëhet fjalë. Kështu që ne kemi individ në shoqëri që mund të jenë indikativ, mund të jenë të përfshirë ose të ngjashëm. Sistemi funksionin, përfundimisht ka sistemi të pavarur i cili apsolutisht lufton kundër krimit dhe korrupsionit dhe kjo do të vazhdoj. Nëse në këtë periudhë pas zgjidhjes së të gjitha çështjeve ndërfqinjësore, me integrime, nëse nuk e forcojmë shtetin e së drejtës dhe sundimin e drejtësisë, ne do ta lëshojmë këtë mundësi të çmueshëm. Prandaj, apeloj deri të gjitha organet hetuese t’a ndjekin krimin dhe korrupsionin, aty ku ka argumente dhe indicie për një gjë të tillë”.

Një ditë më parë deputeti i VMRO-DPMNE-së, Antonio Milloshoski, në rrjetin social fejsbuk, publikoi një dokument, ku pushimi mjekësor një mujor i kryeprokurores Janevës, sipas tij ishte dhënë mbi baza të konstatimit për çrregullim ankthi, diagnozë kjo, që sipas Milloshovskit mund ti shërbejë Janevës për të shpëtuar nga akuzat e rastit “Zhvatja”. Gjatë ditës së sotme nga Prokuroria Speciale Publike bënë të ditur se shefja e tyre, ka marrë pushim për vetëm 15 ditë. Janeva kishte hapur pushimin mjekësor më 16 korrik, ditën kur nisi hetimi për rastin “Zhvatja” dhe ajo dha dotrëheqje. Tetë ditë pas skandalit ajo ndërpreu pushimin mjekësor dhe u kthye në punë dhe për herë të parë u paraqit në opinion pas këtyre zhvillimeve, ku nuk lejoi që të pyetet për asgjë nga gazetarët.

 

BURIMI: SHENJA

Continue Reading

Lajme

Maqedonia, Bullgaria dhe Shqipëria sot nënshkruajnë memorandumin trepalësh për Korridorin 8

Published

on

By

Maqedonia, Bullgaria dhe Shqipëria sot nënshkruajnë memorandumin trepalësh për Korridorin 8

Maqedonia, Bullgaria dhe Shqipëria do të nënshkruajnë memorandumin trepalësh që do të nënshkruhet sot në Sofje.

Sipas njoftimeve nga kabineti i ministrit të Transportit, Blagoj Boçvarski po udhëton sot në Bullgarinë fqinje.

Ky memorandum është për përfundimin e Korridorit 8 dhe sipas qëllimit të deklaruar është përcaktimi i gatishmërisë së tre vendeve për planifikim afatgjatë dhe zhvillim të koordinuar të Korridorit 8 me fokus në projektet që janë me rëndësi më të madhe për rajonin dhe gatishmërinë për të zbatuar masat për transport të shpejtë dhe të pandërprerë të mallrave në pikat kufitare./Telegrafi/

Continue Reading

Lajme

Tërmeti me magnitudë 6.1 shkund Greqinë/ Lëkundjet ndjehen deri në Egjipt e Izrael

Published

on

By

Tërmeti me magnitudë 6.1 shkund Greqinë/ Lëkundjet ndjehen deri në Egjipt e Izrael

Një tërmet i fortë ka shkundur mëngjesin e sotëm Greqinë ndërsa është ndjerë edhe në disa shtete të tjera.

Tërmeti ra 156 kilometra në juglindje të ishullit Karpathos në Greqi dhe ishte me magnitudë 6.1 i shkallës Rihter. Thellësia ishte 66.3 kilometra nën tokë.

Lëkundjet e forta u ndjenë edhe në ishullin e Kretës, që javët e fundit është tronditur nga disa tërmete. Ky tërmet është ndjerë edhe në Egjipt e Izrael, kanë raportuar mediat e këtyre vendeve.

Continue Reading

Kosovë

Vërtetohet pafajësia e ish-ministres së Kosovës

Published

on

By

Vërtetohet pafajësia e ish-ministres së Kosovës

Kolegji penal i Gjykatës së Apelit të Kosovës ka refuzuar si të pabazuar ankesën e Prokurorisë Themelore në Prishtinë, duke liruar nga akuza ish-ministren Meliza Haradinaj Stublla pasi që nuk është vërtetuar se e njëjta e kryer veprën penale mos raportimi apo raportimi i rremë i pasurisë, i të ardhurave, i dhuratave, i dobisë tjetër materiale ose detyrimeve financiare.

Ndaj aktgjykimit të lartcekur, ka paraqitur ankesë Prokuroria Themelore në Prishtinë, duke i propozuar kolegjit penal të Gjykatës së Apelit të Kosovës, që ankesa të aprovohet, ndërsa çështja penale t’i kthehet gjykatës së shkallës së parë në rigjykim.

Kolegji penal i Gjykatës së Apelit të Kosovës pas shqyrtimit të të gjitha shkresave të lëndës dhe vlerësimit të pretendimeve ankimore, ka konstatuar se ankesa e Prokurorisë Themelore në Prishtinë është e pabazuar, pasi që aktgjykimi i lartcekur i Gjykatës së Themelore në Prishtinë, nuk është përfshirë në asnjë shkelje ligjore, për faktin se nga provat e administruara nuk është vërtetuar se e akuzuara Haradinaj -Stublla, ta ketë kryer veprën penale për të cilën ishte akuzuar, andaj edhe me të drejtë është liruar nga akuza./21Media

Continue Reading

Aktuale