Connect with us

Lajme

Kuvendi miraton ligjin për arsim fillor

Published

on

Kuvendi në seancën e sotme të 109-të me shumicë të dyfishtë e solli ligjin për arsim fillor dhe Ligjin për mësimdhënësit dhe bashkëpunëtorët profesional në shkollat fillore dhe të mesme. Deputetët e VMRO-DPMNE-së kanë votuar të përmbajtur.

Ministri i Arsimit Arbër Ademi ka shprehur kënaqësinë nga debati kontruktiv e cila është zhvilluar mbi këtë ligj. Duke e shpjeguar tekstin ligjor tha se në Propozim- ligjin përfshihen analiza të institucioneve kredibile siç është OECD dhe UNICEF, përmban risi që janë në interes të nxënësve por edhe tjerëve të involvuar në procesin edukativ- arsimor.

“Sigurisht që ky Propozim- ligj e përmirëson cilësinë e procesit edukativo- arsimor, mësimin, forcimin e vlerave në arsim, në fokus ka edhe nxënësit me nevoja të veçanta, ndërsa përmban edhe risi lidhur me organizimin e nxënësve, pjesëmarrjen e tyre në krijimin e politikave në shkolla dhe ku e ndjekin mësimin edukativ- arsimor si dhe në eliminimin e ndikimeve partiako- politike në arsim. Poashtu parasheh risi edhe lidhur më mbështetjen që i jepet nxënësve dhe mësimdhënësve në orientimin e tyre profesional, mësimdhënës për organizimin e arsimit fizik dhe sportit, arritjes së standardeve profesionale të cilët duhet t’i arrijnë nxënësit gjatë çdo periudhe të arsimit. Risi ka edhe në cilësinë e ushqimit, aspektet nutritive dhe shumë risi tjera. Duke pasur parasysh debatin konstruktiv që e kemi pasur këto ditë, dëshiroj që gjithë deputetët të japin dritë të gjelbër siç i ka hije dhe të miratohen të gjitha ligjet në sferën e arsimor”, ka thënë Ademi.

Deputeti Ferid Muhiq fuqishëm e mbështeti Propozim- ligjin pasi sipas tij arsimi e sjell identitetin e një populli, ndërsa e mbështet edhe inkluzivitetin në arsim.

“Inkluziviteti i plotë nuk është realizuar askund në botë, por ideja është ajo dhe duhet të mbështetet dhe duhet të shkojmë në atë drejtim”, ka thënë Muhiq.

Deputeti i VMRO-DPMNE-së Dimitar Stevananxhija ka thënë se nga partia kanë vendosur për këtë zgjidhje të përmbajtur që të kenë ndërgjegje të pastër për anomalitë e ligjit të bien siç tha “në kurriz të LSDM-së”.

Vllatko Gjorçev nga VMRO-DPMNE ka drejtuar disa pyetje deri te ministri Ademi të cilat i takojnë funksionimit të shkollave dhe në ç’numër të nxënësve në shkollat fillore konsideron në vitin shkollor 2019-2020. “Deri para disa vjetësh ka qenë rreth 190 mijë ndërsa tani ai numër shkojnë shpejtë poshtë për shkak të shpërnguljes së popullatës”, ka thënë Gjorçev.

Në përgjigjen ministri ka thënë se në klasën e parë janë regjistruar 18.562 nxënës, ku nuk janë përfshirë të dhënat nga 10 komuna të cilat nuk kanë dorëzuar të dhëna, por rezultatet përfundimtare do t’i kenë para shtatorit. Për vitin e kaluar numri i atyre të regjistruar në klasën e parë ka qenë 22.130 nxënës, në vitin 2017/18 ky numër ka qenë 21.656.

Ndryshe pa debat është sjell edhe Ligji për mësimdhënësit dhe Ligji për bashkëpunëtorë në shkollat fillore dhe të mesme.

Para saj janë sjell tre vendime mes të cilave edhe dërgimi i pjesëtarëve të ARM-së në operacionin paqësore “Mbështetje vendimtare” në Afganistan.

Continue Reading

Kolumna

Apel i mërgimtarit shqiptar: Struga kërkon ndryshimin, sepse nuk duron ktherat e krimit!

Published

on

By

Apel i mërgimtarit shqiptar: Struga kërkon ndryshimin, sepse nuk duron ktherat e krimit!

Krimi asnjëherë nuk ka qenë pjesë e identitetit strugan. Struga jonë gjithmonë është identifikuar me vlera të larta, me arritja të mëdha në arsim, shkencë e kulturë, por edhe me figura të ndritura të çështjes kombëtare.

Krimin në Strugë na e solli tjetërkush. Na e sollën të kamufluar me vlera të rrejshme patriotike dhe, tinëzisht u futën në komunën tonë, duke na sjellur njerëz të dyshimtë, që asnjëherë nuk i kanë dalë në ballë çështjes kombëtare. Erdhën të grabisin, çka mund të grabitet, e akoma nuk po largohen, sese pas çdo mandati u rriten apetitet grabitqare.

Mirëpo gjatë historisë Struga ka treguar se nuk duron kthetrat e krimit. Struga tregon durim e mençuri kur e k ërkon nevoja, por asesi nuk e duron krimin.

Struga historikishit u ka pri ndryshimeve në të mirë të shqiptarëve. Struga edhe tani është e vedosur t’u japë grusht atyre që e njollosën emrin e qytetit dhe komunës sonë, sepse krimi është njolla më e madhe e një qyteti, komune, shteti dhe një kombi. Për këtë arsye ndryshimi është i domosdoshëm, sepse këtë na e kërkojnë edhe brezat e moshuar, por edhe brezat e rinj që po vijnë, e që ardhmërinë e tyre e shohin në vendlindje.

Këtyre ndryshimive tani u prin Zijadin Sela me Idri Istrefin, të bashkuar me diasporën. E kur diaspora bashkohet me njerëz trima, atëherë ndryshimi është i pashmangshëm. Askush nuk mund t’i ndalë mijëra mërgimtarë që janë nisur për në vendlindje me vullnet të fuqishëm për të sjellë ndryshimin. Mijëra mërgimtarë janë të vendosur që të përmirësojnë padrejtësinë e para katër viteve, kur me një eksperiment të pistë iu vodh fitorja e sifurtë Zijadin Selës. Ata e kanë dëshmuar në të kaluarën patriotizmin e tyre, do ta dëshmojnë edhe më 31 tetor!

Musa Paçuku, Nju Jork, SHBA

Continue Reading

Lajme

Aleanca dhe BESA bashkojnë forcat në Tearcë: Është koha për ndryshim!

Published

on

By

Aleanca dhe BESA bashkojnë forcat në Tearcë: Është koha për ndryshim!

Paraditën e kësaj të enjte janë takuar kandidati i ASH-së, për Tearcën, Nazim Taipi dhe kandidati i Besës, Daut Memishi.

Përmes një fotografie që kanë publikuar dy kandidatë kanë njoftuar se është koha për qeverisje të pastër në Tearcë dhe se Lëvizja Besa do të mbështes kandidatin e ASH-së në Tearcë, Nazim Taipi i cili ka hyrë balotazh.

Në raundin e parë të zgjedhjeve lokale, i pari me vota rradhtiet, Nuhi Neziri nga BDI me 3818 vota, i dyti rradhitet Nazim Taipi me 2.362 dhe i treti në këtë garë ka dalur kandidati i Besës, Daut Memishi me 1.969 vota. Ndërsa në mbështetje të Taipit kanë dalë edhe aktivistë të PDSH-së të cilët kanë dalur kundër vendimit të kryetarit të PDSH-së për të koalicionuar me BDI-në. /ZYRTARE.net

Continue Reading

Bota

Kokaina në çantat e fëmijëve, zbulohet operacioni miliona dollarësh i trafikantëve

Published

on

By

Kokaina në çantat e fëmijëve, zbulohet operacioni miliona dollarësh i trafikantëve

Pesë persona në Nju-Jork u akuzuan se kanë organizuar një rrjet të trafikimit të kokainës me vlerë miliona dollarë, duke përdorur çanta me të cilat fëmijët marrin ushqimin në shkollë.

Çantat e përdorura, shumica prej të cilave mbanin fotot e personazheve të dashur për fëmijët, dërgoheshin me postë në Nju-Jork dhe Masaçusets, sipas Prokurorit Special të Antidrogës. “Kjo ishte praktika normale e punës për këtë organizatë”, tha prokurorja speciale Bridget G. Brennan. “Por policisë nuk ia hodhën dot me këtë taktikë”.

Drejtuesit e kësaj bande, Carlos Duarte, 36 vjeç, dhe Alexis Garcia, 41 vjeç, akuzohen se kanë dërguar disa pako me çanta të mbushura me kokainë nga Porto Rico në Nju-Jork në periudhën maj 2020-korrik 2021.

Përveç tyre janë arrestuar edhe 3 persona të tjerë, Bryan Centeno-Rosado, 23 vjeç, Raul Sweeney, 27 vjeç, dhe Wesley Coddington, 43 vjeç. Hetuesit thanë se gjatë operacionit kanë sekuestruar 30 kilogramë kokainë.

Continue Reading

Aktuale