Connect with us

Lajme

Ulet çmimi i kyçjes standarde të rrymës

Published

on

Çmimi i kyçjes standarde për energjinë elektrike prej 1 shtatorit të këtij viti do të ulet prej 500 në 400 euro, ndërsa me rregullat e reja në rrjet për distribuim që së shpejti do t’i miratojë Komisioni rregullator për energjetikë (KRRE) do të rritet përfshirja e kyçjeve standarde, konfirmoi sot kryetari i KRRE-së, Marko Bislimoski.

“Kjo do të thotë se edhe në ato komuna ku për shkaqe të ndryshme këshillat nuk sollën dokumentacion adekuat planor, që ishte parakusht që dikush të përfitojë të drejtën për “kyçje standarde”, do të mund të përfitohen me status të tillë shfrytëzuesit e rinj të cilët do të kyçen në rrjet nëse konstatohet se janë ndërtuar më shumë shtëpi dhe ka më shumë kërkues potencial. Me këtë tashmë nuk do të hyjnë në kategorinë “kyçje jostandarde” dhe të marrin shpenzim për kyçje prej tre, katër, pesë e madje edhe gjashtë mijë eurove varësisht nga fuqia e kërkuar e njëkohshme, distanca nga rrjeti dhe nga shpenzimet reale të operatorit të sistemit distributiv, por do të paguajnë 400 euro për kyçje në rrjet”, sqaroi Bislimoski.

Kryetari i KRRE-së saktësoi se numër më të madh të shfrytëzuesve të këtillë potencial ka në rajonin e Tetovës, Gostivarit, Rekës dhe shtoi se ata ose tashmë i kanë legalizuar objektet e tyre të ndërtuara pa leje ose e kanë filluar procesin e legalizimit.

Mu sot KRRE në mbledhje përgatitore po i shqyrton rregullat e rrjetit për distribuim të energjisë elektrike, ndërsa gjatë periudhës së kaluar mbajti debat publik dhe disa takime me palët e interesuara të cilat patën vërejtje ndaj këtyre rregullave të rrjetit, si dhe me operatorin e sistemit distributiv.

 

BURIMI: KOHA

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale