Connect with us

Shëndeti

Përse disa njerëz e vuajnë vapën më shumë se të tjerët? Këtu është përgjigja që po kërkonit

Published

on

Ardhja e sezonit të bukur të verës për dikë është një mundim i vërtetë. Intoleranca e nxehtësisë rezulton ndër vështirësitë e mëdha që organizmi të rregullojë ekuilibrat e tij të brendshëm që të përshtaten me temperaturën. Në këto raste djersitja është intensive, fytyra bëhet më e kuqe e në disa raste edhe rrobat marrin ngjyrë tjetër. Pse disa e vuajnë më shumë nxehtësinë?

Temperatura e trupit

Sipas konventës, temperatura e trupit të njeriut prej 36,5°-37 ° tregohet si “normale”, me një shkallë të caktuar variabiliteti në një nivel individual. Një organizëm i shëndetshëm zbaton proceset komplekse të termorregullimit të trupit, të cilat varen nga hipotalamusi. Në sajë të këtyre mekanizmave biologjikë, temperatura e brendshme mbahet në një nivel të vazhdueshëm regjimi rregullues.

Temperatura e trupit nuk është gjithmonë e njëjtë: zakonisht duket të jetë më e ulët midis 4 dhe 5 gradë në mëngjes, pastaj rritet në fund të pasdites ndërmjet orës 5 dhe 6.

Çfarë ndodh me trupin në mot të nxehtë?

Kur ne jemi në një mjedis të ftohtë, procesi i termolizës rritet dhe ekziston një humbje e nxehtësisë e balancuar nga një vazokonstriksion i lëkurës. Nxehtësia ndikon në dilatimin e enëve të gjakut, të cilat mund të shkaktojnë shpërthimin tipik të nxehtësisë.

Kur vuani më shumë nga nxehtësia?

Procesi i prodhimit, mirëmbajtjes dhe shpërndarjes së nxehtësisë nga trupi duket të jetë i lidhur me aktivitetin hormonal. Gjatë ovulacionit rritet temperatura e trupit, a e dini? Progesteroni i sekretuar prek rreth 0.5 ° C në lidhje me vlerat themelore. Problemet e djersitjes së tepërt në disa raste mund të jenë të lidhura me aktivitetin e hormoneve.

Kur jemi në lëvizje, për shembull nëse jemi vonë ose sepse po bëjmë sporte, trupi prodhon më shumë nxehtësi. Kjo ndodh edhe kur ne hamë: tretja kërkon energji. Aktiviteti fizik, ushqimi, ritmi i zgjimit nga gjumi, si dhe disfunksionet e tiroides, tregojnë të kanë një rol të rëndësishëm në luhatjet që lidhen me temperaturën e trupit.

A po përjetoni një moment të stresit intensiv? Kujdes, në këtë rast në trup ka një rritje në prodhimin e adrenalinës dhe noradrenalinës: metabolizmi stimulohet, nxehtësia e trupit rritet.

Hipertermia, simptomat

Rritja e menjëhershme e temperaturës së trupit, e njohur si goditja e nxehtësisë, mund të shfaqet me shenja të humbjes së oreksit, dhimbjes së kokës, dehidrimit, pranisë së episodeve konvulsive.

Valët e nxehtësisë tipike të periudhës së verës janë më të kapërcyeshme kur ne gjejmë veten në një klimë të nxehtë të thatë. Në fakt, trupi i njeriut përgjithësisht toleron edhe temperaturat e larta, me kusht që të ketë një nivel lagështie prej rreth 30%: sa më e lartë lagështia, aq më të shpeshta janë rastet e sëmundjes.

Të moshuarit dhe të sapolindurit mund të kenë më shumë vështirësi në kompensimin e mekanizmave, por edhe ata që vuajnë nga hipertensioni, sëmundjet kardiovaskulare, dështimi kronik i veshkave, sëmundjet neurologjike dhe sëmundjet kronike të frymëmarrjes janë gjithashtu në rrezik.

Ata që punojnë jashtë apo luajnë një sport intensiv mund të rrezikojnë dehidratimin, furnizimi me lëngje është thelbësor. Në rastin e një trajtimi emergjent është e nevojshme për të lëvizur personin në një mjedis të ftohtë dhe për ta ndihmuar atë të pijë diçka, plotësimin e lëngjeve në sajë të pijeve të pasura me kripëra minerale dhe sheqerna.

Këto janë të gjitha zgjidhje të shpejta dhe efikase.

Continue Reading

Shëndeti

Ja pse në mëngjes kemi më pak kilogramë

Published

on

Nëse jeni peshuar në mëngjes me siguri keni vënë re se peshoni më pak se pesha juaj normale. Pastaj në mbrëmje, nëse peshoheni sërish do të vini re se jeni 2 kilogram më shumë, por sa gjasa ka t’i keni shtuar gjatë një dite të vetme?

Sipas ekspertëve, ka disa shkaqe që ndikojnë tek pesha e mëngjesit, duke nisur nga fakti i thjeshtë që gjatë natës nuk keni ngrënë ose pirë asgjë. Gjithashtu një tjetër arsye është humbja e ujrave të trupit. Gjatë natës ne humbasim ujë duke marrë frymë, duke djerësitur dhe sigurisht duke shkuar në banjë për të urinuar.

Duke qenë se uji përbën 50-60% të peshës trupore të një të rrituri, këto ndryshime ndikojnë tek kilogramët. Gjatë natës sistemi tretës vijon të funksionojë normalisht, gjë e cila gjithashtu ndikon tek pesha më e ulët e mëngjesit. Të jeni të bindur që edhe gjatë gjumit mund të digjni mjaftueshëm kalori!

Cila është mënyra më e mirë për t’u peshuar?

Mëngjesi! Para se të hani/pini dhe pasi të keni shkuar në tualet. Ekspertët thonë se e mira është peshoheni pa rroba dhe ta mbani peshoren në një vend të qëndrueshëm në vend që ta lëvizni kudo nëpër shtëpi. Rekomandohet të peshoheni 1 herë në javë, por mos u fiksoni pas saj.

Continue Reading

Shëndeti

Pesë ushqimet më të shtrenjta në botë

Published

on

Kuptimi i njerëzve për shprehjen “ushqim i shtrenjtë” ndryshon shumë. Ekziston në të vërtetë një gamë e tërë e produkteve ushqimore që kanë etiketime çmimesh, të cilat kurrë nuk do t’i kishit imagjinuar të jenë të vërteta.

Kërpudha ”Matsutake”

Kjo kërpudhë është aq e rrallë sa çmimi i saj arrin deri në 600 dollarë për një kilogram të vetëm. Kërpudhat ”Matsutake” janë vendase në Japoni, por ato gjithashtu rriten në disa vende të ndryshme aziatike. Sidoqoftë, numri i tyre është ulur ndjeshëm për shkak të efekteve të insekteve dhe pemëve invazive që gjejnë rrugën e tyre në zonat me hije në të cilat rriten kërpudhat.

Kafe ”Kopi Luwak”

Kjo kafe prodhohet në Indonezi, Filipine dhe në jug të Indisë. ”Kopi Luwak” është kafeja më e shtrenjtë në botë. Kostoja e tij shkon deri në 1,200 dollarë për kilogram.

Hajvari i Perlës së Bardhë Albino

Një kilogram i këtij havjari kushton 8,500 €. Breshka albino është më e madhja që jeton në detin Kaspik. Kostoja e havjarit është aq e lartë për shkak të faktit se vezët nga breshka albino riprodhohe shumë rrallë.

Shafrani

Çmimi i shafranit mund të shkojë nga 400 deri në 1000 dollarë për kilogram. Kjo sepse ai rritet vetëm për shtatë ditë në vit në vjeshtë. Mblidhet dhe përpunohet me dorë. Për më tepër, për të mbledhur vetëm 1 kilogram shafran është e nevojshme të merren 300,000 lule.

Supa e foleve të dallëndysheve

Foleja e këtyre zogjve është bërë pothuajse tërësisht nga pështyma e tyre, pa ndonjë shtesë të materialit tjetër. Si pasojë, foletë e tyre janë të rëndësishme në gatimin kinez. Çmimi i lartë i kësaj pjate shpjegohet lehtë sepse mbledhja e foleve të dallëndysheve është një mision paksa i pamundur. Zogjtë ndërtojnë foletë e tyre në shkëmbinjtë e tejdukshëm, ku rreziku i rënies është shumë i lartë. Kostoja e saj është rreth 3,000 dollarë për kilogram.

Continue Reading

Shëndeti

Magnezi, një mineral pa të cilin organizmi nuk mundet

Published

on

Rëndësia e magnezit në ushqimin e përditshëm gjithnjë e më shumë po zë vend.

Magnezi është një ndër shtatë mikroelementet themelore të rëndësishme për funksionim normal të organizmit, mirëpo hulumtimet tregojnë që më shumë se 50 për qind e popullatës e marrin këtë mineral në sasi më të vogël seç është e nevojshme.

Simptomat e para të mungesës së magnezit në organizëm janë: shqetësimi, sindroma e këmbëve jo të qeta dhe shfaqja e ngërçeve, pagjumësia, problemi me gjumin dhe lodhja.

Për këto shkaqe suplementimi ndonjëherë është i domosdoshëm.Bashkë me kalciumin dhe vitaminën D, magnezi është i rëndësishëm për ndërtimin e indeve kockore, metabolizëm, prodhim të energjisë dhe sintezë të proteinave dhe thartirave yndyrore.

Magnezi ndihmon në këto situata:

Dhembja e kokësMagnezi kontribuon në zvogëlimin e ndjeshmërisë ndaj stresit të përditshëm dhe zvogëlon shpeshtësinë e dhembjes së kokës te personat me migrenë. U nevojitet personave me ngarkesa të shtuara psikike.

Ngërçet

Për shkak të humbjes së mineraleve, shumica vuajnë nga ngërçet e muskujve të ekstremiteteve të poshtme, andaj për zbutjen e ngërçeve rekomandohet marrja e shtuar e magnezit, i cili gjithashtu i zbut vështirësitë që kanë të bëjnë me SPM-së, por ul edhe shtypjen e lartë të gjakut.

Nervozizmi

Në doza prej 200 deri në 400 mg në ditë, magnezi pengon ngërçet e muskujve dhe ofron ndjenjën e qetësimit të lehtë. Shpesh merret për shkak të veprimit të mirë në sistemin nervor.

Continue Reading

Aktuale