Connect with us

Lajme

Beqir Asllani ofron para nëse dikush di ndonjë informacion për djalin e tij të zhdukur, Arbenin

Published

on

U bënë 6 muaj që kur u zhduk Arben Asllani (35 vjeçar) në Lagjen Shkup-Veri dhe policia ende pa asnjë epilog përfundimtar mbi hetimin e zhdukjes së tij, ndërsa familja e Arbenit vazhdon të jetë në agoni për fatin e tij.

Babai i Arbenit, Beqir Asllani është totalisht i dëshpëruar nga kjo paaftësi e institucioneve, ku në një prononcim për Zhurnal thotë se shpreson që djali i tij mos ta ketë fatin e Pineto Sekondos, ku më 29 prill u gjetë i vdekur, trupin e të cilit e gjeten të mbuluar me gurë, banorët e fshatit Luboten, në Malin Bashinec.

Nga Ministria për Punë të Brendshme para disa muajve për “Inside” u shprehen që i posedojnë kamerat e “Save City” por babai i Arbenit shprehet se këto incizime ende nuk i ka parë, dhe pyet se ku janë të njejtat poqëse vërtetë autoritetet i posedojnë të njejtat.

Ai mes tjerash apelon gjithë qytetarët që kanë ndonjë informatë të saktë për djalin e tij, se është i gatshëm të ofron një shumë të konsiderueshme parash, vetëm e vetëm nëse dikush posedon ndonjë informacion që mund të çon në gjetjen e djalit të tij.

“Për besë nuk di më çfarë të them. Për autoritetet nuk nevoiten fjalë. Janë totalisht të paaftë, gati 6 muaj nga zhdukja e djalit tim dhe ende nuk kanë asnjë rezultat. Vetëm e zvarrisin punën dhe askush nuk mbanë përgjegjësi. Apeloj tek të gjithë personat dashamirë që kanë ndonjë informatë, le të vijnë te unë të ma thonë, jam i gatshëm të ofroj të holla të majme nëse vërtetë dikush di diçka. Jam shumë i dëshpëruar”, shprehet babai i Arbenit, Beqir Asllani.

Ndryshe, Arbeni është zhdukur para 6 muajve. Ai më datë 23 janar rreth orës 22:35 ka dalë nga banesa e tij në lagjen Veri të Shkupit dhe që nga ai moment familja Asllani nuk di për birin e tyre se ku ndodhet.

Babi i Arbenit, Beqir Asllani bashkë me nënën e Pineto Sekondos, Maja Tërpkovska disa herë kanë organizuar protesta para Parlamentit duke bërë apel që autoritetet tju dalin në ndihmë për gjetjen e fëmijëve të tyre, por zëri i tyre ka hasur në veshë të shurdhur, deri më 29 prill ku djali i Majas, u gjetë i vdekur në malin Bashinec nga disa fshatarë të fshatit Luboten.

Beqir Asllani tanimë është në agoni të thellë dhe nuk di çfarë të bën, institucionet nuk i ndihmojnë që së paku të dijë se ku është, apo edhe nëse ka vdekur të dij se ku i gjenden eshtrat e djalit të tij, andaj ai kërkon ndihmë nga qytetarët e thejshtë për çdo informacion që kanë, e që mund të çojnë deri te Arben Asllani.

 

BURIMI: Zhurnal.mk

Continue Reading

Lajme

Lëkundje të lehta tërmeti në Korçë, ndjehen deri në Tiranë

Published

on

Lëkundje tërmeti është regjistruar pak më parë ne vendin tonë.

Sipas EMSC, lëkundja me magnitudë 2. 9 ballë u regjistrua 10 km nga Korca dhe thellesi 2 km, por eshte ndjere deri ne Tirane.

Kujtojmë që javët e fundit në vendin, tonë, në qytetë të ndryshme të vendit janë shënuar lëkundje tërmeti, duke rikthyer frikën tek qytetarët.

Continue Reading

Lajme

Rinis furnizimi me ujë për banorët e Krujës/ ISHP: Ka prani të bakterit Enterokokus

Published

on

Furnizimi me ujë për banorët e qytetit të Krujës do të rinisë sot në orën 20:00 me kapacitet të reduktuar në mënyrë që të kryhen analiza të tjera në vijim për furnizimin e radhës.

Sipas Ujësjellës Kanalizime Krujë, deri në një njoftim të dytë, uji do të përdoret vetëm për arsye sanitare dhe jo për t’u pirë.

“Lutemi për mirëkuptimin Tuaj në zbatim të protokolleve të Higjienës dhe Sigurisë së Shëndetit Publik, që uji i rrjedhshëm nga rrjeti si dhe uji në depozitat familjare të përdoret vetëm për nevoja sanitare shtëpiake dhe jo për konsum për pirje dhe gatim, deri në një njoftim të dytë nga ana e Ujësjellës Kanalizime Krujë”, sipas njoftimit të UKK.

ISHP ka dalë në përfundime se helmimi i mbi 600 qytetarëve në Krujë ka ardhur si pasojë e ujit duke e cilësuar si epidemi hidrike nga ndotja sipërfaqësore e ujërave nga shiu.

Për këtë ISHP bëri përgjegjës ujësjellësin se ka vepruar me vonesë për rastin dhe se ka kapur çrregullimet që i kanë ndodhur në depon kryesore.

“Nga analizat e marra nga ISHP ka rezultuar që në një pikë të vetme të ujësjellësit ka rezultuar bakteri Enterokokus, shkak i këtyre shqetësimeve, situata që sot flasim është shumë e qetë, ka mbaruar pothuajse shqetësim, do e ndjekim me rigorozitet, epidemi e shkaktuar nga uji. Kemi konstatuar në një pikë, por rezultate kanë ardhur pa ndërhyrjes që ka bërë vetë ujësjellësi i Krujës pas pastrimit dhe klorinimit. Kam bindjen se në ditët në vijim nuk do këtë probleme. Për aq kohë epidemi hidrike, përgjegjësia i bie ujësjellësit të Krujës, duhet të kishin qenë më të kujdesshëm që me turbullirën e parë të këtij shqetësimi. Autoritetet duhet të kishin vepruar më shpejtë. Ndotja ka qenë sipërfaqësore si rezultat i shirave, ka pasur çrregullime nga ujësjellësi”, tha mjeku Ulqinaku.

Mësohet se autoritetet lokale kanë dezinfektuar depozitën kryesore që përdoret për ujin e pijshëm.

Një pjesë e banorëve e kanë marrë ujin nga autobotët që qarkullojnë nëpër qytet, kurse një pjesë tjetër e kanë blerë atë.

Një ditë më parë, Prokuroria e Krujës njoftoi nisjen e hetimeve, ku theksohet se është në pritje të analizave përfundimtare, edhe pse dyshimet e para janë që uji i pijshëm të ketë pasur ngarkesë bakteriale esheria koli dhe streptokoku fekale.

Prokuroria ka zbarkuar tek ndërmarrja ujësjellës-kanalizime Krujë, ku janë marrë disa dokumente si dhe janë marrë në pyetje drejtuesit e këtij institucioni.

Continue Reading

Lajme

LSDM: Nuk ka përfunduar asgjë për shumicën e Këshillit të Bashkisë së Shkupit

Published

on

Për shumicën në Këshillin e Qytetit të Shkupit asgjë nuk ka përfunduar. Beteja në Shkup është të dielën, pas së cilës do të shohim se kush e ka shumicën reale, tha Ljubica Janceva nga LSDM në përgjigje të deklaratave të sotme të VMRO-DPMNE-së se opozita parlamentare në Kuvendin e Maqedonisë, sipas numrit të votave të fituara, ka një këshill bashkiak me shumicë absolute.

Por, sipas Jançevës, deklaratat e sotme vetëm sa konfirmuan se VMRO-DPMNE dhe e majta janë një dhe e njëjta gjë.

“Siç e dini, do të ketë një rivotim në një vend në Shuto Orizarë dhe në varësi të rezultatit mund të ketë një orar të ri të vendeve të këshillit.

Po ashtu, të gjitha listat e pavarura, votat reale të qytetarëve nuk mund të jenë jashtë Këshillit të Qytetit të Shkupit, do t’i përfshijë LSDM-ja”, tha Jançeva./Telegrafi/

Continue Reading

Aktuale