Connect with us

Lajme

Ligji për prokurorinë në fund të Gushtit, “bombave” u zgjatet jeta

Published

on

Propozim-ligji qeveritar për Prokurorinë Publike me të cilin do të zgjidhet fati i Prokurorisë Speciale do të jetë në rend dite në Kuvend në fund të gushtit, pas pushimeve vjetore të deputetëve. Kryeparlamentari Talat Xhaferi seancën e caktoi për në 27 gusht. Ligji është me flamur evropian dhe do të miratohet me procedurë të shkurtuar. Nëse arrihet marrëveshje politike ai mund të votohet deri më 15 shtator, kur edhe skadon mandati i Katica Janevës e cila dha dorëheqje nga posti. Ligji i ri parashikon që PSP-ja të bashkohet me Prokurorinë Themelore Publike për krim të organizuar dhe të marrë titull të ri – Prokurori Publike për ndjekjen e krimit të organizuar dhe korrupsionit të lartë. Propozimi ka 11 anëtar. Me të, të gjithë prokurorët nga PSP-ja dhe nga Prokuroria aktuale për krim të organizuar kalojnë në Prokurorinë e re, deri në skadimin e mandateve të tyre. Prokurorët e PSP-së kanë mandat deri në vitin 2020, ndërsa përveç tyre në Prokurorinë e re kalojnë edhe arkiva e përgjithshme, fondet dhe pajisja të cilën e përdorë PSP-ja. Prokuroria e bashkuar duhet të vazhdojë ndjekjen e veprave penale që kanë të bëjnë ose rezultojnë nga “bombat” për periudhën e viteve 2008-2015. Përveç vazhdimit të jetës së “bombave”, Prokuroria e integruar do të ketë edhe dhjetëra detyra të tjera – por në kompetencë të saj janë edhe veprat penale të kryera nga policë, doganierë, kundër-zbulues. Prokuroria e re do të përndjekë bashkim kriminel, mashtrime zgjedhore, ndërsa mbeten edhe kompetencat për përndjekjen e cenimit terrorist të rendit kushtetues, pjesëmarrje në ushtri, financim të terrorizmit, etj. Në krye të Prokurorisë së re, sipas propozimit, nuk do të ketë ndryshime dhe do të mbetet shefja aktuale e Prokurorisë për krim të organizuar, Villma Ruskoska, të cilën Këshilli i Prokurorëve e zgjodhi në këtë post në vitin 2018. Pas përfundimit të mandatit të prokurores publike speciale Katica Janeva, parashikohet që ajo të mbetet prokurore në Prokurorinë republikane. Kjo është njëra prej vërejtjeve kryesore të VMRO-DPMNE-së, e cila reagon duke theksuar se Janeva në mënyrë të pamerituar avancohet për dy shkallë. Opozita është duke përpiluar propozim-ligj të vetin, por nuk tregon nëse do ta dorëzojë në Kuvend, e as nëse do të intervenojë në propozimin qeveritar me amendamente. Takimi i liderëve për ta është i pranueshëm vetëm me kusht të caktimit të datës së zgjedhjeve të parakohshme. Kryetari i Shoqatës së Gjykatësve, Xhemail Saiti në intervistën për Radio Evropën e Lirë porositi se më e rëndësishme është që të mos ketë pazare rreth dispozitave të ligjit.

 “Është fakt se sovrani, gjegjësisht populli përmes deputetëve i përcakton ligjet, procedurat, por do ta lusja tani sovranin të bëjë më pak zbrazëtira të proceseve, dobësi që do të ishin reflektuar në raport me zbatimin tone në praktikë.  Nuk është fare e rëndësishme se në çfarë kushtesh është miratuar ligji, me rëndësi është që do të përfshihet si dispozitë. Shpresoj se do të kemi më pak dispozita kundërthënëse, të pastra si kristali, dispozita të qarta që do ta lehtësojnë punën e gjyqësorit”-  tha Xhemail Saiti, kryetar i Shoqatës së Gjykatësve.

Fati i Prokurorisë Speciale konsiderohet si çështje e fundit e hapur para se vendet anëtare të BE-së në tetor të vendosin për fillimin e bisedimeve aderuese me Maqedoninë e Veriut.

Continue Reading

Lajme

Ministri Aliu: Përfshirja e femrave në teknologji sjell me shume ide dhe kreativitet

Published

on

By

Ministri Aliu: Përfshirja e femrave në teknologji sjell me shume ide dhe kreativitet
Ministri Aliu: Përfshirja e femrave në teknologji sjell me shume ide dhe kreativitet

 
Nën organizimin e Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale, sot u zhvillua Konferenca Rajonale e titulluar Sfidat me të cilat përballen femrat në rajon në rrugëtimin drejt Bashkimit Evropian ,,Fuqishëm dhe zëshëm i zhvendosim kufijtë”
 
Në këtë konferencë, si panelist mori pjesë dhe ministri i Ministrisë së Shoqërisë Informatike dhe Administratës – Azir Aliu.
Gjatë fjalës se tij, ministri theksoi se pjesëmarrja e femrave në jetën publike të një vendi, përveç se është një e drejtë ligjore dhe kushtetuese është edhe një domososhmëri. Duke i përfshirë femrat në teknologji marrim më shumë ide dhe më shumë kreativitet.
 
,,Ministria, fuqishëm po angazhohet për transformimin digjital si mundësi që të përfshihen numër sa më i lartë i femrave në sipërmarrje, të krijohen kushte, që femrave t’ju ofrohen të njëjtat mundësi si të meshkujve dhe t’i inkurajojmë ato që të kenë komunikim të barabartë në institucione.”
 
,,Angazhimi ynë është që në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit dhe të Shkencës dhe me Universitetet, t’i inkurajojmë femrat që të jenë në numër sa më të lartë dhe të ndjekin rrugëtimin e femrave të suksesshme profesioniste të Teknologjive Informatike dhe Komunikuese, dhe që në moshë të re, ta orientojnë arsimimin e tyre drejt kësaj sfere dhe ta përmbyllin ciklin e tyre të studimeve si Inxhiniere të diplomuara të Teknologjive Informatike dhe Komunikuese në Fakultetet e vendit tonë dhe më gjërë” theksoi mes tjerash ministri Aliu, duke veçuar dhe se Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut po kushton rëndësi të veçantë ndaj Aftësive digjitale, të cilat paraqesin një prej shtyllave më të rëndësishme të përfshira në Strategjinë Nacionale të TIK-ut 2023 – 2030, në të cilën në mënyrë aktive punon MSHIA-ja, potencoi ministri Aliti.

Continue Reading

Lajme

Kërkohet ndihmë për gjetjen e Anisës 12 vjeçare, e zhdukur nga dje

Published

on

By

Një vajzë 12 vjeçe nga lagja Gazi Babë e Shkupit, që dje është zhdukur dhe familja nuk ka informacione se ku ndodhet. Hera e fundit që e kanë parë është momenti kur është nisur për në shkollë, dje në orën 7:30 (Sh. F. Liria).
Prindi i Anisa Ajro (siç quhet 12 vjeçarja) tha për TV21 se janë mjaft të shqetësuar dhe kërkojnë ndihmë nga qytetarët, kushdo që e ka parë ose ka ndonjë informacion. Kontakt tel i prindit Engin Ajro 072232983

Continue Reading

Lajme

Taravari: Erdhi momenti i heqjes së 20%, partitë kanë rastin të bëjnë historinë

Published

on

By

Lideri i Aleances per Shqiptaret, Arben Taravari pjesë e shumicès, ështé shprehur se heqja e 20% nga kushtetuta dhe ne vend te tij te qendroje “gjuha shqipe”, duhet të ndodh tani, me ndryshimet kushtetuese te cilat parashohin futjen e bullgarève si komunitet qe jeton ne Maqedonine e Veriut.
Taravari thotè se pjesè e ketij momenti historik do tè jenè tè gjitha partitè shqiptare, perfshire edhe ato maqedonase, duke permendur lideret e tyre, Dimitar Kovaçevski te LSDM-se dhe Hristijan
Mickoskin te VMRO-DPMNE-së.
“Aleanca për Shqiptarët është e lumtur që tashmë erdhi momenti kur partitë politike në Maqedoni do të mund të shprehin pajtimin e tyre që gjuha shqipe të emërtohet si e tillë dhe mos të quhet më gabimisht “20%“.
Propozojmë që ky ndryshim të ndodhë tani dhe jemi të bindur, jo vetëm në pajtimin e partive shqiptare, por edhe me dakordësinë e të gjitha partive në Maqedoni.
Të gjitha partitë që do të marrin pjesë në këtë ndryshim do të shkruhen në histori si parti demokrate e veçanërisht evropiane.
Sidomos z. Kovaçeski dhe z. Mickovski do të bëhen pjesë e këtij momenti të rëndësishëm jo vetëm për shqiptarët që jetojnë në këtë vend, por edhe për të ardhmen evropiane të shtetit tonë të përbashkët.
Presim me padurim momentin e shpalljes zyrtare të këtij premtimi mbarë partiak.-thekson Arben Taravari

Continue Reading

Aktuale