Connect with us

Spektakël dhe Yje

Unikkatili mesazh serbëve me fotografi nga Graçanica

Published

on

Reperi i njohur shqiptar, i cili jeton dhe vepron në ShBA, Unikkatili, së fundmi është kthyer në Kosovë.

Ai do të mbajë një koncert më 27 korrik në Stadiumin “Adem Jashari”, dhe për këtë tashmë ka nisur përgatitjet. Se erdhi në Kosovë, këtë e bëri të ditur përmes një fotografie të publikuar në rrjetin social Instagram, ku shfaqej në Komunën e Graçanicës.

Referuar faktit se komuna në fjalë është e banuar me shumicë serbe në Kosovë, Unikkatili ka ironizuar në mbishkrimin e fotografisë, me faktin se serbët nuk kanë arritur të bëjnë asgjë duke shqyer posterin e koncertit të tij pak ditë më parë në Gjilan. “Namin e paska bërë, qe ku jam”, ka shkruar reperi në mbishkrimin e kësaj fotografie.

Të shumta kanë qenë komentet nga ana e ndjekësve të tij, shumica prej të cilëve e kanë vlerësuar lart patriotizmin e reperit.

Spektakël dhe Yje

Fituesi i Eurovizionit shkon në shtëpi për t’iu bashkuar ushtrisë ukrainase

Published

on

Frontmeni i Orkestrës Kalush, i cili fitoi mbrëmë konkursin e këngës në Eurovizion, ka puthur në shenjë lamtumire të dashurën e tij për t’iu bashkuar vijës së parë në luftën e vazhdueshme të Ukrainës kundër Rusisë.

Oleg Psiuk, drejtuesi i grupit popullor rap, u fotografua duke përqafuar të dashurën e tij Oleksandra jashtë hotelit të tij në Torino sot, ndërsa ai u largua për të mbrojtur Ukrainën nga presidenti Vladimir Putin, shkruan Daily Mail.

I veshur me kapelën e tij rozë dhe me një çantë shpine, gjërat e Psiuk u vendosën në një taksi gati për t’u nisur për në aeroport.

Mbrëmë, presidenti Zelensky u zotua të mbajë Eurovizionin në Mariupol vitin e ardhshëm, pasi një mbështetje e madhe nga publiku evropian e shtyu Ukrainën drejt fitores.

Vendi i shkatërruar nga lufta përfundoi me 631 pikë, ndërsa Britania e Madhe përfundoi e dyta me 466 pikë. Spanja përfundoi e treta me 459, ndërsa Suedia e katërta me 438.

Volodymyr Zelensky shpejtoi për të përshëndetur fitoren – dhe madje u zotua të zhvillojë konkursin e vitit të ardhshëm në Mariupol, pavarësisht se qyteti ishte i rrethuar nga forcat ruse.

Ai tha: “Guximi ynë i bën përshtypje botës, muzika jonë pushton Evropën. Vitin e ardhshëm Ukraina do të presë Eurovizionin. Për herë të tretë në historinë e saj dhe, besoj, jo e fundit. Ne do të bëjmë çmos që një ditë të presim pjesëmarrësit dhe të ftuarit e Eurovizionit në Mariupol të Ukrainës. E lirë, paqësore, e rindërtuar. Falënderoj Orkestrën Kalush për këtë fitore dhe të gjithë ata që na dhanë votat tuaja. Jam i sigurt se tingulli i fitores në betejën me armikun nuk është i largët. Lavdi Ukrainës”, ka thënë ai.

Britania, një aleate e vendosur e Ukrainës së Zelenskit gjatë pushtimit rus, pothuajse arriti një fitore shokuese pasi kryesoi për pjesën më të madhe të natës, përpara se të mposhtej në fund.

Në të kundërt, Gjermania dhe Franca, liderët e të cilëve janë kritikuar se nuk janë mjaft të ashpër ndaj agresionit të Rusisë, ishin dy vendet e fundit të vendosura në garën e këtij viti.

Duke folur për fitoren e grupit përmes transmetimit të drejtpërdrejtë, këngëtari Psiuk tha: “Dëshirojmë të falënderojmë të gjithë që votuan për Ukrainën – kjo fitore do të thotë shumë për ne. Kjo fitore do të ngrejë shpirtrat dhe do të çojë në më shumë fitore në të gjitha frontet. Kultura jonë është nën sulm. Ne donim t’i prezantonim botës muzikën tonë mbrëmë. E shkrova këngën e Eurovizionit për nënën time para luftës – por më pas, ajo filloi të merrte një kuptim tjetër për njerëz të ndryshëm. Po kthehem në shtëpi pasi drejtoj një organizatë vullnetare që ndihmon refugjatët me ushqim, strehim dhe mjekim. Unë do të vazhdoj ta bëj këtë. Ne do të presim Eurovizionin në një Ukrainë të sapondërtuar dhe të lumtur”, ka thënë ai.

Continue Reading

Spektakël dhe Yje

Mozzik dhe Getinjo drejt finalizimit të një projekti të ri muzikor

Published

on

Dyshja prej ditësh kanë paralajmëruar se po punojnë në një këngë të përbashkët dhe tashmë ata kanë zbuluar edhe detaje të reja. Përmes një fotografie në Instagram, Mozzik ka njoftuar se kënga mban titullin “Totorina” dhe pritet të publikohet më 19 maj, ndërsa do të jetë e shoqëruar edhe me klip.

“19 maj, pas orës 00:00 publikohet projekti Totorina x Getinjo. A ju kujtohet “El Chapo” me dy këngë.. edhe këtë e kemi bë me një surprizë”, ka shkruar Mozzik në mbishkrimin e imazhit.

Ndërkohë, krahas projekteve muzikore dhe koncerteve, Mozzik së fundmi është nderuar edhe me mirënjohje nga Konsullata e Përgjithshme e Kosovës në Gjermani, përkatësisht në Dyseldorf. Kujtojmë që përveç në trevat shqiptar, reperit nga Ferizaj prej vitesh ka ndërtuar karrierë edhe në ato gjermano-folëse dhe këngët e tij priten mirë edhe nga diaspora.

Continue Reading

Spektakël dhe Yje

Mozzik nderohet me mirënjohje nga Konsullata e Përgjithshme e Kosovës në Dyseldorf të Gjermanisë

Published

on

Reperi i njohur Mozzik, ka tash e sa vite që karrierën e tij në hip-hop e zhvilloi përveçse në trevat shqiptare, edhe në ato gjermano-folëse.

E mu për këtë, ai duket se gëzon një respekt të veçantë në diasporën shqiptare në Gjermani.

Ai madje së fundmi është nderuar edhe me mirënjohje nga Konsullata e Përgjithshme e Kosovës në Gjermani, përkatësisht Dyseldorf.

Lajmin e bëri të ditur vet reperi përmes publikimit të një fotografia gjatë takimin në zyrë me udhëheqësin e kësaj konsullate, Arjan Kashtanjeva.

“Gjatë qëndrimit në Dyseldorf shfrytëzova rastin të vizitoj mikun tim Arjanin – Konsult Gjeneral i Republikës së Kosovës në Dyseldorf – U informova me punën dhe zhvillimet dhe misionet që janë kryer dhe misionet që kanë sjellë shumë suksese në thesarin e Kosovës. Në kuadër të vizitës, mora një dhuratë simbolike nga Konsulti Gjeneral, duke i uruar shumë suksese në rrugëtimet e mëtutjeshme”, ka shkruar reperi, emri i vërtetë i të cilit është Getoar Aliu.

Mozzik filloi rrugëtimin e tij në hip-hopin gjerman, kur hyri në lidhje me reperen Loredana, e cila gjithashtu është shqiptare nga Ferizaj me famë në tregun zviceran dhe atë gjerman.

Continue Reading

Aktuale