Connect with us

Lajme

Sa është dënimi për zhvatje, flet juristi

Published

on

Çdo person i cili pasurohet në mënyrë joligjore, duke drejtuar kërcënime ndaj dikujt për të përfituar diçka, gjithashtu “pagimi i mbrojtjes”, përkatësisht para apo shërbime të tjera që i siguron ndonjë person ose kompani i kriminelëve, në këmbim për sigurimin e tyre fizik ose kryerje të pandërprerë të ndonjë aktiviteti ekonomik, konsiderohet për reket. Për pasojat si pjesëmarrës apo ndërmjetësues në reket, foli juristi Bekim Rexhepi.

“Për personin i cili e bën këtë vepër penale me mjete kërcënimi për nderin dhe reputacionin e tij, për të fituar në mënyrë të paligjshme pronë dënohet prej 3 muaj deri më pesë vjet. Kurse si grup i organizuar kur dëmi është i konsiderueshëm dhe pasuria e fituar në rrugë joligjore është e konsiderueshme është prej 1 vjet deri 10 vjet burg”, theksoi Bekim Rexhepi, jurist.

Rexhepi bëri thirrje që nëse dikujt i ofrohet të jetë pjesë e një akti të këtillë, menjëherë ta denoncojë rastin në polici, e jo të incizojnë audio apo video-material, sepse mund të konsiderohen për pjesëmarrës, pasi fillimisht e ka pranuar atë.

“Çdo person i cili ballafaqohet me këtë fenomen është i obliguar pasi është vepër penale, duhet doemos të paraqitet në organet kompetente në polici apo në prokurori. Pasi që vepra penale fshehje është shume afër të një momenti që prej dëshmitar të kaloj në i pandehur”, tha Bekim Rexhepi, jurist.

Gjatë ditëve të fundit fjalën “reket” e kemi dëgjuar pothuajse çdo ditë. Prokuroria Publike Themelore për Krim të Organizuar dhe Korrupsion, më 15 korrik hapi rastin me reket, në të cilin i dyshuari i parë është Bojan Jovanovski i njohur si Boki 13, kurse i dyshuari i dytë – afaristi Zoran Mileski-Kiçeec.

I dyshuari i parë e ka shfrytëzuar ndikimin e tij te prokurori publik dhe ka marrë 1,5 milionë euro nga personi nën hetim me qëllim që t’ia lehtësojë situatën. I dyshuari i dytë ka mundësuar takime me personin nën hetim i cili në këtë hetim është dëshmitar. Gjatë këtyre takimeve, prokurorja Villma Ruskoska tha se dëshmitarit i kanë kërkuar 8 milionë euro që të ndalet procedura penale kundër tij.

Transaksioni i parë i dyshimtë i cili ka të bëjë me reketin, ka ndodhur në vjeshtën e vitit 2017. Transaksioni nuk ishte i dyshimtë vetëm për shkak të lartësisë së shumës së transferuar prej 750 mijë eurove, por dyshim kanë shkaktuar edhe pjesëmarrësit në këtë transaksion, kompania e njohur e ndërtimtarisë, pronari i së cilës është nga Manastiri dhe ka paguar 750 mijë euro në xhiro-llogarinë e një gruaje më të moshuar e cila ka banuar në qendrën e Shkupit. Gruaja ishte pjesë e strukturave të Lidhjes ndërkombëtare, organizata humanitare e cila është themeluar disa muaj paraprakisht nga ana e Bojan Jovanovskit – Boki 13.

Përndryshe, kryetari e komunës Karposh, Stefan Bogoev dhe kryetarja e Manastirit, Natasha Petrovska kanë dhënë dëshmi në Prokurorinë Publike për Krim të Organizuar dhe Korrupsion për rastin “Reket”. Nga prokuroria thanë se në lidhje me këtë rast ende po ndërmerren masa për të cilat opinioni publik do të informohet pa zbuluar detaje.

 

BURIMI: TV21

Continue Reading

Bota

Kokaina në çantat e fëmijëve, zbulohet operacioni miliona dollarësh i trafikantëve

Published

on

By

Kokaina në çantat e fëmijëve, zbulohet operacioni miliona dollarësh i trafikantëve

Pesë persona në Nju-Jork u akuzuan se kanë organizuar një rrjet të trafikimit të kokainës me vlerë miliona dollarë, duke përdorur çanta me të cilat fëmijët marrin ushqimin në shkollë.

Çantat e përdorura, shumica prej të cilave mbanin fotot e personazheve të dashur për fëmijët, dërgoheshin me postë në Nju-Jork dhe Masaçusets, sipas Prokurorit Special të Antidrogës. “Kjo ishte praktika normale e punës për këtë organizatë”, tha prokurorja speciale Bridget G. Brennan. “Por policisë nuk ia hodhën dot me këtë taktikë”.

Drejtuesit e kësaj bande, Carlos Duarte, 36 vjeç, dhe Alexis Garcia, 41 vjeç, akuzohen se kanë dërguar disa pako me çanta të mbushura me kokainë nga Porto Rico në Nju-Jork në periudhën maj 2020-korrik 2021.

Përveç tyre janë arrestuar edhe 3 persona të tjerë, Bryan Centeno-Rosado, 23 vjeç, Raul Sweeney, 27 vjeç, dhe Wesley Coddington, 43 vjeç. Hetuesit thanë se gjatë operacionit kanë sekuestruar 30 kilogramë kokainë.

Continue Reading

Lajme

ASH-dega Studeniçan: Ne mbështesim dhe përkrahim Azem Sadikin

Published

on

By

ASH-dega Studeniçan: Ne mbështesim dhe përkrahim Azem Sadikin

Dega e Aleancës për Shqiptarët (ASH) – në Komunën e Studeniçanit në rrethinë e dytë të zgjedhjeve lokale mbështet me strukturat e saj kryetarin aktual edhe për një mandat, Azem Sadiki.

Këtë e ka bërë të ditur kreu i degës së ASH-së në Karshiakë, Avdil Imeri. “Vendim shumë i lehtë për strukturat e Aleancës për Shqiptaret se kënd duhet te përkrahim më 31 tetor ne Karshiakë. Punët e mira i prekim dhe i shohim çdo ditë andaj apelojmë te çdo anëtar dhe simpatizues i ASH-së si dhe te çdo banor i komunës tonë që fuqishëm te mbështesim kryetarin aktual z. Azem Sadiki që të vazhdojnë punët e mira për banorët e Karshiakës. -Te votojmë drejt dhe pastër, #Voto11”, ka bërë të ditur Imeri.

Në anën tjetër, pak orë më parë sekretari gjeneral i Aleancës për shqiptarët (ASH), Arben Taravari i ftuar në Tv Klan-M duke folur për mbështetjen e partisë së tij për kandidatët nëpër komunat ku nuk garon ASH-ja në rrethinë e dytë, ka theksuar se anëtarësi e ASH-së në Studeniçan është për mbështetje të kryetarit aktual të komunës Azem Sadiki.

“Në Studeniçan në parim, edhe pse nuk e kemi biseduar, logjika ime është që duhet të përkrahet ai kandidat që nuk është i BDI-së. S’kemi qëndrim partie po në parim e shoh se anëtarësia më së shumti duan ta votojnë atë që nuk është BDI. Por përsëri ato le të vendosin vet”, ka theksuar Taravari.

Continue Reading

Lajme

MPB: Letërnjoftimet do të mund të merren edhe të shtunën dhe të dielën

Published

on

By

MPB: Letërnjoftimet do të mund të merren edhe të shtunën dhe të dielën

Në prag të raundit të dytë të zgjedhjeve lokale, që do të mbahen të dielën (31 tetor), MPB informon se edhe të shtunën edhe të dielën do të punojnë shërbimet administrative në komunat ku do të ketë votim, ndërsa qytetarët do të mund t’i marrin letërnjoftimet.

Departamenti i Çështjeve Civile, përkatësisht drejtoritë për punë administrative të kësaj njësie organizative në kuadër të MPB-së në Kumanovë, Veles, Ohër dhe Tetovë me të gjitha njësitë rajonale në kuadër të tyre më 30.10.2021 do të punojnë në pranimin dhe lëshimin e letërnjoftimeve me orar të rregullt, prej orës 08.00 deri në 16.00.

Nga MPB njoftojnë se njëkohësisht, Departamenti për Çështje Administrative – Shkup do të punojë për pranimin dhe dhënien e letërnjoftimeve me orar të rregullt të punës nga ora 08:00 deri në 16:00 vetëm në objektin e RTVM-së më 30.10.2021 (e shtunë).

“Të dielën, më 31 tetor 2021, të gjitha njësitë organizative kompetente të listuara do të punojnë vetëm në dhënien e letërnjoftimeve të përgatitura për qytetarët me orar të punës nga ora 07:00 deri në 19:00, duke përfshirë edhe pikat e shpërndara në Shkup (Gjorçe Petrov, Beko, Butel dhe Draçevë)”, thonë nga MPB.

Continue Reading

Aktuale