Connect with us

Lajme

Janeva urdhëron ‘Fshirje forenzike” në komjuterët e PSP-së

Published

on

Sipas burimeve të “360 Shkallë”, Kryeprokurorja e PSP-së, Katica Janeva ka kërkuar nga të punësuarit në sektorin e IT, në këtë institucion, të zbatojnë të ashtuquajturat “Fshirje forenzike” në kompjuterët e Prokurorisë Speciale Publike. Sipas të njëjtit burim, urdhërin Janeva e ka dhënë gojarisht dhe tashmë janë ndërmarrë aktivitete për ta zbatuar atë, shkruan in7.

Kërkesa për fshirjen e kompjuterit ka ndodhur pikërisht gjatë periudhës në të cilën Prokuroria Publike për ndjekjen të Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit po heton rastin “Zhvatja”, ku pretendohet se është e involvuar edhe kreu i PSP, Janeva, por hetime për të si të dyshuar ende nuk ka. Ndonëse procedura e “fshirjes forenzike” nuk do të rrezikojë dokumentet ekzistuese në sistemin kompjuterik të PSP-së, por prapseprap kjo do të fshijë në mënyrë të pakthyeshme të dhënat se në cilin kompjuter, në cilën kohë dhe nga kush është punuar.

Burimet e cituara thonë se një kërkesë e tillë nga Janeva kanë pranuar për herë të parë që kur ekziston kjo prokurori./in7.tv/

 

Continue Reading

Lajme

Drejtori i Shtëpisë së Shëndetit publik Vullnet Selimi zgjidh problemin e 163 të punësuarve pa kontrata

Published

on

By

163 punonjës shëndetësor në Shtëpitë e Shëndetit publik – Shkup që javën e kaluar protestuan në shenjë pa kënaqësie për faktin se kishin disa muaj që punonin pa kontrata pune tashmë çështja e tyre është zgjidhur.
Edhe pse ka vetëm pak ditë që është emëruar në krye të detyrës së drejtorit organizativ në Shtëpinë e Shëndetit publik- Shkup, drejtori Vullnet Selimi ka njoftuar se në koordinim me Ministrinë e Financave ka arritur të zgjidh çështjen e këtyre punonjësve.
“Pas pëlqimit të marrë nga Ministria e Financave gjatë javës së ardhshme do tu paguhen pagat për këto muaj si dhe do tu përgatisim kontratat për muajt vijues”, ka shkruar Selimi në rrjetin social Facebook.
https://www.facebook.com/1461036551/posts/pfbid064nfVH252tzRrKFk4qE13g3EuSFEis637cn3m7PemKZPsNkUbAUBSP4XosuDoHerl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Minsitri Lloga uron besimtarëve agjërim të lehtë

Published

on

By

Ministri i drejtësisë, Krenar Lloga përmes një postimi ka uruar besimtarët e komuniteti musliman për fillimin e muajt të shenjtë të ramazanit duke ju uruar një agjërim të lehtë, shkruan Top24

“Sonte hyjmë në muajin më të bekuar të vitit, muajin e mëshirës, dashurisë, sakrificës dhe solidaritetit.
Agjërim të lehtë dhe lutje të pranuara!”
https://www.facebook.com/100090407993687/posts/pfbid02xoZZduZuc9zJiaQgjq8PEwo9vTXWxZRWygZ9sxQjnvtxdhpoAv1LdVhhExScJYeBl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Lajme

Azir Aliu uron besimtarët për muajin e Ramazanit: Muaji kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri

Published

on

By

Ministri i Shoqërisë informatike dhe Administratës Azir Aliu ka uruar besimtarët për nisjen e muajit të shenjtë të Ramazanit.
Ai e ka quajtur muajin e shenjtë të Ramazanit, muajin kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Urimi i plotë:
“Fillon muaji i madhërishëm i Ramazanit dhe i shumëpritur nga gjithë bota Islame, kur ndjenjat tona vëllazërore thellohen dhe miqësitë ushqehen me dashuri.
Gjithë botës Islame i’a uroj muajin e shenjtë të Ramazanit!”
https://www.facebook.com/100090414292971/posts/pfbid0Xu9g8eLrRVyPZnzyvQAHdiNx5vK7ETVXxwEPoXqGiGGR3Aa7ihD17gxixJHWLj1Tl/?mibextid=cr9u03

Continue Reading

Aktuale