Connect with us

Lajme

Çfarë tha Hahn dhe Riker dhe çfarë (nuk)dëgjoi Mickoski

Published

on

Filip Riker dhe Johannes Hahn еrdhën me qëndrim të njëjtë në Maqedoninë e Veriut, që vendi të sigurojë të ardhme për PSP-në, që projekt ligji i Prokurorisë Publike duhet të kalojë dhe se askush nuk duhet të amnistohet për shkak të afateve. Që të dy kërkuan konstruktivitet nga ana e opozitës, kurse Riker shkoi edhe më tej duke theksuar se ka kaluar koha për VMRO-DPMNE-në që frenon përparimin e vendit drejt eurointegrimeve. Poashtu porosia e tyre deri tek pushteti ishte që rasti “Zhvatja” duhet të hetohet tërësisht, pa parë parasysh se kush do të përfshihet në të.

Diplomati i lartë amerikan Filip Riker ishte decid në porosinë drejtuar VMRO-DPMNE-së pas takimit me Hristian Mickoskin, edhe pse lideri opozitar, në konferencë për shtyp të mbajur para takimit me përfaqësuesin amerikan, ishte i bindur se “njerëzit me përvojë nuk mendojnë si Zoran Zaev” dhe se “duke dëgjuar të dyja palët, Riker do të marrë vendimin e duhur”. Pas bisedës me Mickoski, Riker tha se ai mbetet në deklaratën që kishte dhënë para takimit dhe se pret që opozita të këndellet dhe të mos e pengojë Ligjin për Prokurorinë Publike, shkruan in7.

“Roli i opozitës është krucial por ata duhet të jenë konstruktiv. Koha e lojërave politike, vendnumërimit dhe lojërat me ndjenjat e qytetarëve ka mbaruar. Mesazhi im është i thjeshtë: Është koha për t’u bërë bashkë dhe për të menduar për të mirën e vendit. Maqedonia e Veriut është duke ecur para në realizimin e qëllimeve që kanë qenë të zvarritura me dekada si proceset euroatlantike: anëtarësimi në NATO dhe fillimi i bisedimeve për anëtarësim në BE.Ky është një ligj vendimtar (për prokurorinë publike) e rëndësishme jo vetëm për procesin, por edhe për qytetarët. Koha për opozitën është vonuar. Shpresoj që opozita të ketë një qasje konstruktive. Shtetet e Bashkuara dëshirojnë të bashkëpunojnë me të gjitha partitë politike, por që kjo të ndodhë, siç kanë thënë Presidenti Trump dhe Sekretari Pompeo, duhet të shohim përpjekje serioze. Prandaj, ligji për PSP-në duhet të lëvizë dhe miratimi i tij tani do të thotë se nuk do të jetë çështje e vjeshtës kur BE vendos të negociojë”, ka thënë Riker.

Në të njëjtën deklaratë, Riker gjithashtu iu referua edhe zgjidhjes konkrete të projekt-ligjit për Prokurorinë Publike që Qeveria e dërgoi këtë jave në Kuvend.

“Ne kemi parë projekt-ligjin, i cili është një bazë shumë e mirë për të ecur përpara dhe ne ju inkurajojmë që ta përfundoni procesin në kohë”, ka thënë Riker.

Në këto deklarata të Ndihmës Sekretarit të Shtetit të SHBA, udhëheqësi i opozitës, Hristijan Mickoski nuk sheh asnjë mesazh se opozita duhet ta pranojë këtë ligj.

Unë do ta kem mundësinë që zotit Riker t’i tregoj se kush luan lojëra politike në shtet dhe do t’i tregoj në detaje. Riker si diplomat me eksperiencë, duke dëgjuar të dyja palët, pra pushtetin dhe opozitën, do të ndërtojë qëndrim të drejtë. Riker në asnjë moment nuk tha se opozita duhet sillet në mënyrë: mere ose lëre”. Njerëzit me eksperiencë nuk mendojnë si Zoran Zaev.

Nuk ka rol tjetër më konstruktiv se sa ky. Pyetja është : Sa është Qeveria konstruktive”, ka thënë kreu i VMRO-DPMNE-së,Hristijan Mickoski.

Në deklaratën e VMRO-DPMNE-së të lëshuar pas takimit me diplomatin amerikan ka vetëm një fjali lidhur me këtë temë, shkruan in7.

“Kryetari, Hristijan Mickoski, shpjegoi hollësitë dhe aspektet e projekt ligjit për organizimin e Prokurorisë Publike të propozuar nga VMRO-DPMNE dhe rëndësinë e luftës së pa kompromis kundër korrupsionit dhe krimit të të gjitha llojeve”shkruhet në deklaratën e VMRO-DPMNE.

Me mesazhe të ngjashme si ky i Rikerit në Shkup erdhi dhe u largua edhe Eurokomisioneri, Johannes Hahn. Zgjidhja e fatit të PSP-së është “vija e kuqe” e Brukselit për vendin që të fillojë negociatat e pranimit. Han kishte edhe një mesazh që askush nuk duhet të amnistohet për shkak të afateve e humbura. Pas takimit me Mickovskin, Eurokomisioneri i BE-së ka shkruar në Twitter.

“I bëra thirrje liderit të VMRO-DPMNE-së, Mickoski për t’u angazhuar në mënyrë aktive dhe konstruktive në miratimin e projekt ligjit për PSP-në. Dallimet e mbetura nuk duken të pakapërcyeshme. Tani duhet të merren veprime të përgjegjshme: Është për të ardhmen e vendit dhe qytetarëve të saj “, ka shkruar në Twitter, Eurokomisioneri Hahn.

Ligji për Prokurorinë Publike duhet të votohet me dy të tretat e votave në Kuvend. Shumica parlamentare mund t’i sigurojë 80 vota vetëm nëse të gjitha partitë politike shqiptare, përfshirë edhe ato në opozitë si dhe tetë deputetët e larguar nga VMRO-ja, e mbështesin propozimin e qeverisë./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Bozhinovski: LSDM humbi legjitimitetin nga zgjedhjet e mëparshme

Published

on

Vladimir Bozhinovski në emisionin “24 analiza” tha se dështimi i LSDM-së në këto zgjedhje është për shkak të dëshpërimit që qytetarët kanë pritur nga kjo parti.

“Janë dëshpëruar për zhvillimin e shtetit në disa aspekte dhe pas marrjes së legjitimitetit në zgjedhjet e kaluara, LSDM filloi t’i humb dhe të bie”, tha Bozhinovski.

Ai tha se nga viti i kaluar ka ndryshyar perceptimi pozitiv ndaj Filipçes dhe shtetit dhe në vend të mbështetjes, ka perceptim negativ.

“Gjithmonë zgjedhjet lokale janë kombinim për punën e kryetarit dhe puna e qeverisë. Edhe në vitin 2017 ishin zgjedhje lokale dhe ato ishin zgjedhje ku qeveria mori legjitmitetin”, tha Bozhinovski./Telegrafi/

Continue Reading

Bota

Ish-sekretarja e kampit nazist del para gjyqit për vrasjen e 11.000 njerëzve

Published

on

Një ish-sekretare 96-vjeçare e kampit të përqendrimit nazist është paraqitur para gjyqit në Gjermani për dyshimin se ka bashkëpunuar për vrasjen e mbi 11.000 njerëzve të burgosur aty.

Furchner e cila ishte 18 vjeç kur filloi të punonte në kampin Stutthof në Poloni si sekretare e komandantit Paul Werner Hoppe, po gjykohet në një gjykatë për të rinjtë për shkak të moshës së saj kur krimet u kryen.

Pasi tentoi të ikte nga gjyqi në shtator, duke dalë nga shtëpia dhe më pas udhëtoi me një taksi, ajo u arrestua disa orë më vonë dhe u dërgua në mbajtje për pesë ditë, raporton Guardian.

Përveç emrit, adresës së saj dhe se është e ve, ajo nuk i është përgjigjur asnjë pyetje tjetër.

Gjykatës iu tha se ajo “duhet të ketë qenë e informuar për të gjitha ngjarjet” që ndodhën aso kohe nga nazistët në Stutthof për shkak të rolit të saj kyç administrativ.

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja kërkon listën e kompanive që kanë importuar “Fingerprint”

Published

on

Komisioni Shtetëror i Zgjedhjeve dy ditë pas zgjedhjeve lokale nga Drejtoria e Doganave kërkoi listën e kompanive që eventualisht kanë porositur aparate të njëjta për leximin e shenjave të gishtave nga jashtë vendi, si ato që u shfrytëzuan në zgjedhje. Këtë për Alsat e konfirmoi kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Dashtevski i cili tha se këtë e kërkojnë për arsye sigurie, që të mos vijë deri te mundësia e përzierjes së aparateve që i siguroi KSHZ me aparate të njëjta të mundshme të blera nga kompani dhe firma private.

“Kemi indikacione se përgjigja do të jetë pozitive, se asnjë kompani nuk ka importuar pajisje të tilla deri më tani. A keni pasur ndonjë njoftim si KSHZ që ndoshta disa kompani kanë porositur pajisje të tilla? – Nuk kishim njoftim të tillë, siç thashë, e bëra për sigurinë tonë, për të qenë të sigurt se nuk kishte diçka të tillë, që mos të dalë se të tjerët po importojnë, për t’u siguruar që askush nuk ka importuar pajisje të tilla deri më tani- Pse po e bën këtë Komisioni Shtetëror Zgjedhor, a nuk ka shërbime sigurie që duhet ta bëjnë? – Po, ka. Siç thashë, për ne, për shkak të interesit personal që kemi, për t’u siguruar që nuk ka diçka të tillë”- deklaroi Aleksandar Dashtevski- kryetar i KSHZ.

Kjo kërkesë është pranuar nga Dogana një ditë më parë kurse shërbimet po kontrollojnë nëse ndonjë kompani apo institucion ka porositur pajisje të njëjta. Dashtevski siguron që pajisjet janë të sigurta dhe funksionale dhe tani për tani nuk ka nevojë të porositen tjera. Nëse ndonjë nga pajisjet prishet në pesë vitet e ardhshme, është detyrim i kompanisë gjermane “Dermalog” ta zëvendësojë me tjetër. Përndryshe, zgjedhjet do të mbahen përsëri në dy komuna. I tillë është rasti me Mavrovën dhe Rostushën si dhe Qendër Zhupën. Në të dy komunat nuk kishte pjesëmarrje të një të tretës së votuesve të regjistruar. Por, çfarë nëse nuk ka pjesëmarrje të mjaftueshme përsëri në votimin e përsëritur?

“Pra, ligjvënësi do të duhet të vendosë nëse ajo komunë duhet të zgjerohet, zvogëlohet e kështu me radhë, sepse nuk ka pjesëmarrje të mjaftueshme. Dhe mendoj se arsyeja është sepse nuk ka mjaft banorë në kuptimin që nuk janë të pranishëm në shtëpitë e tyre “- pohoi Aleksandar Dashtevski, Kryetar i KSHZ-së.

Në Mavrovë dhe Rostushë, 10.144 banorë kanë të drejtë vote. 3,144 persona e ushtruan të drejtën e tyre të votës, ndërsa pjesëmarrja ishte 31%. Që zgjedhjet të jenë legjitime në këtë komunë, duhet të votojnë 3,381 banorë. Në Qendër Zhupë, 7,317 banorë kanë të drejtë vote, ndërsa 1,873 banorë e ushtruan atë të drejtë, me një pjesëmarrje prej 25.60%. Së paku 2,439 qytetarë duhet të votojnë që rezultati i zgjedhjeve të njihet në këtë komunë.

Në Mavrovë dhe Rostushë, 10.144 banorë kanë të drejtë vote. 3,144 persona e ushtruan të drejtën e tyre të votës, ndërsa pjesëmarrja ishte 31%. Që zgjedhjet të jenë legjitime në këtë komunë, duhet të votojnë 3,381 banorë. Në Qendër Zhupë, 7,317 banorë kanë të drejtë vote, ndërsa 1,873 banorë e ushtruan atë të drejtë, me një pjesëmarrje prej 25.60%. Së paku 2,439 qytetarë duhet të votojnë që rezultati i zgjedhjeve të njihet në këtë komunë.

Mavrovë- Rostushë

Pjesëmarrja: 31%

Votues: 10.144

Kanë votuar: 3.144

Votat e nevojshme: 3.381

Mungojnë: 237 vota

Qendër Zhupa

Pjesëmarrja: 25,60%

Votues: 7.317

Kanë votuar: 1.873

Votat e nevojshme: 2.439

Mungojnë: 566 vota

Ndërkohë rrjedh afati prej 48 orësh për pjesëmarrësit në zgjedhje të cilët mund të paraqesin ankesa në KSHZ, në lidhje me rezultatin e zgjedhjeve. Nëse ankesat nuk pranohen nga KSHZ -ja, atëherë partitë dhe pjesëmarrësit në zgjedhje kanë të drejtë të paraqesin padi në Gjykatën Administrative, si instancë më e lartë. /Alsat M/

Continue Reading

Aktuale