Connect with us

Sport

Arrihet marrëveshja, Milinkovic-Savic te “Djajtë e Kuq”, Pogba drejt Realit

Published

on

Lazio dhe Manchester United drejt shtrëngimit të duarve për transferimin e Milinovic-Savis në “Old Trafford”. Sikurse njoftojnë mediet italiane, menaxheri i futbollistit serb ndodhet në Angli për të përcaktuar detajet e fundit të marrëveshjes, por më e rëndësishmja është që dy klubet kanë dakordësi të plotë për këtë lëvije, që pritet të bëhet zyrtare shumë shpejt.

Në fakt, kjo marrëveshje lidhet drejtpërdrejtë me një tjetër transferimin, edhe më të bujshëm, në këtë merkato vere. Paul Pogba është drejt Realit të Madridit dhe Milinkovic-Savic është i përzgjedhuri për të marrë vendin e francezit në formacionin e “Djajve të Kuq”.

Asgjë nuk mund ta pengojë tashmë transferimin e mesfushorit të Lazios në Manchester, veç faktit që duhet të përfundojë më parë kalimi i shumëpritur i Paul Pogbasë në “Bernabeu”.

Lazio mësohet se do të përfitojë 80 milionë euro nga kartoni i futbollistit serb, i cili pritet të ketë një pagë prej 6 milionë eurosh në sezon për 5 vitet e ardhshme me në radhët e “Djajve të Kuq”.

 

BURIMI: Super Sport

Continue Reading

Sport

Klopp: Salah më i mirë se Messi e Ronaldo

Published

on

Trajneri i Liverpoolit, Jurgen Klopp, kishte vetëm fjalë të mira për Mohamed Salahun pas fitores 5:0 ndaj Watfordit.

Për trajnerin gjerman, Salahu aktualisht është lojtari më i mirë në botë.

“Për mua ai është më i miri. Ai është me siguri një nga më të mirët në botë. E shoh atë çdo ditë dhe kjo ndoshta e bën më të lehtë për mua. Në formë të mirë janë duke kaluar edhe Robert Lewandowski, Cristiano Ronaldo dhe Lionel Messi, por për momentin Salah është në krye të kësaj liste”, deklaroi Klopp.

Salah në sezonin e ri me Liverpoolin, në 10 ndeshje, ka shënuar 10 gola dhe ka bërë katër asistime.

Continue Reading

Sport

Armando Broja hyn në histori të Southamptonit me golin e realizuar

Published

on

Southamptoni ka arritur të fitojë sfidën ndaj Leedsit me golin e vetëm të realizuar nga shqiptari, Armando Broja.

Armando Broja i solli fitoren e parë Southamptonit në Premier Ligë këtë sezon, pasi klubi ku është huazuar gjendej në një ecuri prej shtatë ndeshjeve radhazi pa fitore.Broja me golin e sotëm tashmë ka hyrë në histori të klubit të Southamptonit.

Në moshën 20 vjeç e 36 ditë, Armando Broja është bërë lojtari më i ri që shënon në startin e tij të parë në Premier Ligë për Southamptonin ndonjëherë.

Sigurisht pas këtij goli, Broja shpreson që të marrë më shumë minuta, për t’i dëshmuar kualitetet e tij që ka.

Goli i Brojas: VIDEO /Lajmi.net

Continue Reading

Sport

Ceferin: UEFA do të vazhdojë të kundërshtojë planet për organizimin e Kampionatit Botëror çdo dy vjet

Published

on

FIFA dhe UEFA janë në luftë të hapur sa i përket propozimit për të organizuar Kampionatin Botëror çdo dy vite, me qeverinë europiane të futbollit që ka dalë tërësisht kundër dhe po nxit federatat pjesëmarrëse në të që të bëjnë të njëjtën gjë.

Kampionati Botëror aktualisht organizohet çdo katër vjet, megjithatë kjo nuk po duket kohë e mjaftueshme për FIFA-n të cilët duan që të mbahet çdo dy vjet.

Megjithatë, një gjë e tillë po kundërshtohet nga UEFA, Conmbebol por edhe nga shumë trajner e futbollistë pasi po konsiderohet si lodhje e tepruar për futbollistët që të luajnë në shumë kompeticione për një kohë të shkurtër.

Presidenti i UEFA-s, Aleksander Ceferin në një intervistë për “Reuters” ka bërë të ditur sërish që nuk e përkrah në asnjë mënyrë një ide të tillë.

“Planet e FIFA-s që Kupa e Botës të organziohet çdo dy vjet do të bllokohet nga UEFA dhe CONMEBOL edhe nëse ata marrin mbështetjen e shumicës së shoqatave të futbollit”.https://zeri.info/inarticle.html

“Këto propozime do të dëmtonin të gjitha format e futbollit dhe do të zhvlerësonin vetë konkurrencën. Ky koncept ka të gjitha karakteristikat e një vendimi që FIFA dëshiron të marrë shpejt dhe le që pjesa tjetër e botës së futbollit të pendohet ashpër”.

“UEFA do të vazhdojë të kundërshtojë derisa të mbizotërojë sensi i shëndoshë dhe planet të braktisen”, tha Ceferin.

Continue Reading

Aktuale