Connect with us

Lajmet kryesore

SHKËNDIJA Osmani: Kemi ndryshime në formacion, presim fitore (VIDEO)

Published

on

Shkëndija sonte nga ora 17:55 do të zhvillojë ndeshjen e raundit të dytë eliminatorë në UEFA Europa League përballë F91 Dudelange nga Luksemburgu.

Në lidhje me këtë, trajneri Qatip Osmani në një konferencë për shtyp deklaroi se ekipi tani e ka marrë veten pas humbjes dhe eliminimit të papritur nga Nomme Kalju në Ligën e Kampionëve, transmeton in7.

“Pas humbjes dhe eliminimit nga nga Nomme Kalju mendoj se analizat që bëmë dhe kritikat ne si staf teknik ndaj lojtarëve mendoj se kanë bërë që të kemi atmosferë stabile në ekip. Nuk them të harrohet, por mendoj se koncentrimin duhet ta kthejmë për sfidën e rradhës që na pret nesër me Dudelanzhin. Ditëve të fundit ndjehet se në skuadër kemi atmosferë të mirë dhe të gatshëm presim ndeshjen e rradhës. Sigurisht se pas humbjes që pësuam, mos them është e domosdoshme, por normal që do ketë ndonjë ndryshim në formacion. Gjatë javës kemi provuar disa formacione në seancat stërvitore. Mund të konfirmoj se do të ketë ndryshime në formacion dhe se presim që Felipe të startojë nga minuta e parë takimin. Kemi folur me lojtarët në lidhje me qasjen dhe mendoj se mënyra si ju qasëm ndeshjes së kaluar ishte një prej arsyet e humbjes. Mendoj se do të kemi qasje krejtësisht tjetër.”, ka thënë në press konferencë trajneri i Shkëndisë, Qatip Osmani.

Ndërkaq futbollisti Armend Alimi ka kërkuar falje për humbjen dhe eliminimin nga garat e Ligës së Kampionëve dhe ka kërkuar përkrahje nga tifozët, duke u premtuar se do të japin maksimunin në terren që të mos zhgënjehen edhe një herë.

Armend Alimi: “Pa tifozë futbolli nuk është interesant. Përkrahësit tanë do të jenë mbështetje e madhe për ne dhe pres të vijnë në numër sa më të madh. Në fund besoj t’ua kthejmë me rezultat të mirë. Presioni gjithmonë është i mirëseardhur nëse e marrim me pozitivitet. Ne jemi profesionistë, kemi pasur edhe më herët situata të këtilla dhe duhet të përballemi me këto situata. Pres nesër të jemi në nivel, kemi respekt për Dudelange që vitin e kaluar eliminuan edhe Legian, por në futboll asgjë nuk është e garantuar dhe në terren duhet të dëshmohesh. Ne jemi të gatshëm të japim më të mirën dhe të marrim rezultatin e dëshiruar.”, ka thënë Armend Aliu./in7.tv/

Continue Reading

Bota

Suedia dhe Finlanda drejt anëtarësimit në NATO, Rusia kërcënon sërish

Published

on

By

Suedia dhe Finlanda drejt anëtarësimit në NATO, Rusia kërcënon sërish

Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO është një gabim që do të ketë pasoja të gjera.

Paralajmërimi vjen nga zëvendësministri i Jashtëm rus, Sergei Ryabkov, disa orë pasi Suedia dhe Finlanda zyrtarizuan ambiciet për t’iu bashkuar NATO-s.

Anëtarësimi i Suedisë dhe Finlandës në NATO është një gabim që do të ketë pasoja të gjera.

Paralajmërimi vjen nga zëvendësministri i Jashtëm rus, Sergei Ryabkov, disa orë pasi Suedia dhe Finlanda zyrtarizuan ambiciet për t’iu bashkuar NATO-s.

Sipas tij, një hapi i tillë përfaqëson një ndryshim radikal të skenarit global. “NATO nuk duhet të gënjejë veten mbi faktin se Rusia mund të pranojë hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në Aleancë”, citon agjencia Interfax fjalët e zëvendësministrit.

“Mënyra se si do të garantojmë sigurinë tonë do të varet nga pasoja praktike të anëtarësimit të mundshëm të dy vendeve”, shton më tej Ryabkov. Zyrtari rus thekson se siguria e Suedisë dhe Finlandës nuk do të rritet me hyrjen në NATO.

Continue Reading

Lajme

Nga mesnata çmime të reja të derivateve të naftës

Published

on

By

Nga mesnata çmime të reja të derivateve të naftës

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit i Republikës së Maqedonisë së Veriut solli vendim, me të cilin bëhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht 0,09 % në raport me vendimin e datës 12.5.2022.
Çmimet e shitjes me pakicë të EURODIZELIT (D-Е V) dhe të Vajit Ekstra të Lehtë për Amvisëri (ЕL-1) ulen për 1,00 den/litër, ndërsa çmimet e shitjes me pakicë të benzinës EUROSUPER BS-95 dhe EUROSUPER BS-98 rriten për 1,50 den/l.

Çmimi i shitjes me pakicë i Мazutit М-1 SU ulet për 0,258 den/kg dhe tani do të jetë 52,436 den/kg.

Nga data 17.5.2022, ora 00:01 çmimet maksimale të derivateve të naftës do të jenë:

EUROSUPER BS – 95 92,00 (denarë/litër)
EUROSUPER BS – 98 94,00 (denarë/litër)
EURODIZEL BS (D-E V) 86,00 (denarë/litër)

Vaj për Djegie Ekstra i Lehtë 1 (EL-1) 84,00 (denarë/litër)
Mazut М-1 SU 52,436 (denarë/kilogram).

Continue Reading

Bota

Shefi i inteligjencës ukrainase thotë se Putin ka kancerin

Published

on

By

Shefi i inteligjencës ukrainase thotë se Putin ka kancerin

Shefi i inteligjencës ushtarake të Ukrainës ka thënë se luftimet do të përfundojnë deri në fund të vitit 2022. Në një intervistë për transmetuesin britanik, Sky News, Kyrylo Budanov ka thënë se pikë kthese në luftën kundër Rusisë do të jetë pjesa e dytë e muajit gusht teksa ka thënë se lufta do të shpjerë te ndryshimi i pushtetit në Rusi.

Ai me siguri të plotë ka thënë se presidenti rus, Vladimir Putin, është në gjendje të rëndë psikologjike dhe fizike. Shefi i inteligjencës ushtarake të Ukrainës ka thënë se Putini vuan nga kanceri.

Deri më tani nuk ka pasur qëndrime që mbështesin deklaratën e Budanovit në lidhje me shëndetin e liderit rus. Teksa qëndronte i qetë në zyrën e tij, shefi ushtarak e ka cilësuar ushtrinë ruse si “hordhi e njerëzve me armë”.

Në intervistën e shkurtër me transmetuesin britanik, shefi i inteligjencës ushtarake ka thënë se është shumë optimist për të ardhmen e Ukrainës.

Continue Reading

Aktuale