Connect with us

Lajme

Qeveria miratoi propozim-Ligjin për Prokurorinë Publike

Published

on

Qeveria miratoi propozim-Ligjin për Prokurorinë Publike. Të njëjtin pritet ta dorëzojë në Kuvend. Nëse teksti dorëzohet deri të mërkurën, kreu i Kuvendit, Talat Xhaferi cakton seancën për leximin e parë të hënën e ardhshme.

Nëse propozimi i tillë gjatë ditës ose eventualisht nesër arrin në Parlament, nuk ka dyshim se Parlamenti do t’i zbatojë obligimet e veta. Nëse vjen brenda këtyre dy ditëve, 29 korriku është dita kur mund të thërras seancën për shqyrtimin, nëse jo shëndosh pas pushimeve”.- theksoi Talat Xhaferi, Kryetar i Kuvendit

Në rast se ekziston konsensusi politik, ligji mund të miratohet në fund të muajit gusht.

Ligji mund të kalon deri në fund të gushtit. Nuk ka nevojë të shkojë deri më 15 shtator. Por kjo nuk varet nga procedurat dhe afatet në Kuvend. Ajo varet nga konsensusit që duhet ta kenë arritur partitë politike të cilat do duhet të debatojnë këtu. Nëse nuk ka konsensus, ata mund të debatojnë me javë, me ditë me amendamente dhe të tej zgjatet procedura. Në kontekstin formal, askush nuk mundet thotë se çka dhe deri kur mund të përmbyllet. A mundet edhe më shkurt? Po mundet nëse ka konsensus paraprak”.- u shpreh Talat Xhaferi, Kryetar i Kuvendit

Në propozim-Ligjin për Prokurorinë Publike, Qeveria ka paraparë që të gjithë të punësuarit në PSP të sistemohen në Prokurori për krim të organizuar. Opozita kundërshton një gjë të tillë. Sipas VMRO-DPMNE-së, lista e të punësuarve duhet shqyrtuar me qëllim që të mos paraqitet konflikt interesi. Grupi i deputetëve të pavarur nga VMRO-DPMNE-ja për gati një javë heshtin ndaj propozimit të Qeverisë edhe pse në fillim kishin kërkuar përfshirje në bisedime dhe miratim me konsensus. Derisa Qeveria pret që propozimi i tyre të futet në procedurë parlamentare, opozita po bën shqyrtimin përfundimtar të propozimit tyre për Prokurorinë Publike dhe fatin e Speciales.

SPONSORED CONTENTMgid

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale