Connect with us

Lajmet kryesore

Autostrada Tetovë-Gostivar me nga tre korsi në një drejtim

Published

on

Autostrada Tetovë-Gostivar do të bëhet me nga tre korsi në një drejtim, paralajmëroi drejtori i Ndërmarrjes Publike për Rrugë Shtetërore Zoran Kitanov nga Tetova, ku ishte për vizitë që të mbikqyrë se si shkon rikonstruimi i i rrugës nga Tetova deri në Kodrën e Diellit. Arsyeja për zgjerimin e rrugës nga Tetova në Gostivar, siç tha është frekuentimi i madh i automjeteve.

“Aksi rrugos A2 Tetovë-Gostivar tashmë është shumë i ngushtë. Është dhënë detyrë projektuese e Fakultetit të ndërtimtarisë prej ku kanë dy zgjidhje alternative. Të dyja janë shumë të bukura edhe në nivel të autostradës standarde, por do ta them vetëm njërën. Sipas asaj zgjidhje, korsitë do të jenë të gjera 3,75 metra me 3,5 metra dhe 2,5 metra. Fakulteti i Ndërtimtarisë ka një opsion me të cilin mund të bëjmë tender për projekt kryesor që të sigurohen mjetet, dhe të mendohet varianti i dytë i cili është shumë interesant”, tha Kitanov.

Ai paralajmëroi rionstruim të tërësishëm të pikëpagesave përgjatë Korridorit 8 dhe vendosje të pagesave elektronike. Në rajonin e Tetovës, përveç Tetovë-Kodra e Diellit, shtoi do të rikonstruohen edhe akset tjera rrugore.

“Në rrjedhë është projektimi dhe në shtator do të fillojë rehabilitimi i rrugës Karpallak-Zhelinë në gjatësi prej 16 kilometra, pastaj vijon dokumentacioni i tenderit për rrugën Zhelinë-Jegunovcë. Me mjete të ndërmarrjes publike për rrugë shtetërore punohet në aksin rrugor Neproshteno-Jazhince, kalim me dy milion denarë dhe në të dy rastet nënkupton grithje dhe asfalt të ri. Për aksin rrugor Tetovë-Poroj presim së pari kanalizim atmosferik dhe ujësjellës, pastaj ne të punojmë me asfaltim në atë rrugë. Grithjet nuk do të mbesin pas rikonstruimit”, tha Kitanov.

Deri tani ka përfunduar aksi rrugor Pirok-Bogovinjë-Vrapçishte me investim prej 15 milion denarë.

Gjithsej në mbarë Maqedoninë e Veriut punohet në 400 kilometra rrugë rajonale dhe magjistrale të cilat rikonstruohen, por para ka edhe për rrugët tjera lokale, paralajmëroi ministri i Transportit dhe Lidhjeve Goran Sugareski.

“Qeveria bëhet partner strategjik i komunave. Përgatisim si Qeveri projekt prej 70 milion euro nga Banka Botërore lidhur me rrugët lokale që do të japë përfitim ende më të madh për komunat. Ato mjete nga viti i ardhshëm do të mund të shfrytëzohen jo vetëm për rrugë magjistrale dhe rajonale, por edhe për rrugë lokale”; tha Sugareski.

Plotësisht do të punohet edhe në rrugët e reja eksprese, si dhe në intensifikimin e ndërtimit të autostradës Kërçovë-Ohër.

 

BURIMI:

Continue Reading

Lajme

Sërish rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Published

on

By

Sërish rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit (KRRE), miratoi vendimin, me të cilin kryhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht për 1,23 % në raport me vendimin e datës 12.10.2021.

Në periudhën e kaluar shtatëditore të gjitha çmimet referente në bursat botërore, mesatarisht shënojnë rritje edhe atë: te benzina për 2,197 %, te nafta për 2,842 %, te vaji ekstra i lehtë për 2,853 % dhe te mazuti për 0,554%.

Në të njëjtën periudhë kursi i denarit në raport me dollarin është më i lartë për 0,164%.

Çmimet e shitjes me pakicë të benzinës ЕUROSUPER BS-95 dhe ЕUROSUPER BS-98, si dhe të EURODIZELIT (D-Е V) dhe të VAJIT EKSTRA TË LEHTË PËR AMVISËRI (ЕL-1) rriten për 1,00 den/litër, në raport me çmimet e shitjes me pakicë, të përcaktuara me vendimin e e përcaktimit të çmimieve më të larta të shitjes me pakicë të derivateve të naftës dhe të lëndëve djegëse të transportit të datës 12.10.2021.

Çmimi i shitjes me pakicë i Mazutit М-1 SU rritet për 0,249 den/kilogram dhe tani do të jetë 43,010 den/kg.

Nga data 19.10.2021, ora 00:01 çmimet maksimale të derivateve të naftës do të jenë:

Benzinë për motorë EUROSUPER BS95 – 76,50 (denarë/litër)
Benzinë për motorë EUROSUPER BS98 – 78,50 (denarë/litër)
Naftë për motorë EURODIZEL BS (D-E V) – 68,50 (denarë/litër)
Vaj për Djegie Ekstra i Lehtë 1 (EL-1) – 68,00 (denarë/litër)
Mazut М-1 SU 43,010 (denarë/kilogram).

Nga KRRE thonë se këto janë çmimet maksimale të derivateve të naftës nga ora 00:01 e datës 19.10.2021.

Continue Reading

Kosovë

Bahtiri pajtohet me humbjen: Telefonon Bedri Hamzën për t’ia uruar fitoren

Published

on

By

Bahtiri pajtohet me humbjen: Telefonon Bedri Hamzën për t’ia uruar fitoren

Bahtiri pajtohet me humbjen: Telefonon Bedri Hamzën për t’ia uruar fitoren

Ish kryetari i Mitrovicës Agim Bahtiri, është pajtuar me humbjen që ka pësuar dje në zgjedhjet lokale, shkruan Gazeta Metro.

Bahtiri, përmes një postimi në Facebook tha se e kishte telefonuar Bedri Hamzën, kandidatin e PDK’së që doli i pari në këto zgjedhje.

Ai shkroi se në garë është e natyrshme që dikush fiton e dikush humb dhe këtë e vendos populli.

‘’ Mbrëmë kam telefonuar kundërkandidatin Bedri Hamza, të cilit i urova fitore. Në këtë bisedë të shkurtër, e sigurova që të gjitha punët do të jenë të përgatitura për t’ia përcjellë kur të vjen procesi i pranim-dorëzimit dhe kërkova që projektet e filluara mos të ndërpriten’’, shkroi Bahtiri.

Kujtojmë se Bahtiri mblodhi vetëm 34.40% të votave nga qytetarët mitrovicas.

Hamza arriti të mbledhë 53.86% të votave nga qytetarët e Mitrovicës.

Postimi i plotë:

”Në zgjedhjet e djeshme për kryetar komune, edhe njëherë treguam se zgjedhjet janë të lira dhe demokratike e me një proces pa asnjë problem.

Natyrisht në garë dikush fiton dhe dikush tjetër humb dhe kjo vendoset nga populli. Falenderoj qytetarët që për dy herë radhazi më kanë dhënë besimin mua për të udhëhequr Mitrovicën. Gjithashtu, falenderoj shumë të gjithë qytetarët që edhe kësaj radhe besuan në mua duke më votuar.

Mbrëmë kam telefonuar kundërkandidatin Bedri Hamza, të cilit i urova fitore. Në këtë bisedë të shkurtër, e sigurova që të gjitha punët do të jenë të përgatitura për t’ia përcjellë kur të vjen procesi i pranim-dorëzimit dhe kërkova që projektet e filluara mos të ndërpriten.

Do të jem gjithmonë në shërbim të Mitrovicës”/gazetametro.net

Continue Reading

Bota

Të paktën 24 persona të vdekur nga vërshimet në Indi, 5 fëmijë në mesin e tyre

Published

on

By

Të paktën 24 persona të vdekur nga vërshimet në Indi

Të paktën 24 persona kanë vdekur nga vërshimet në jug të Indisë, pasi shirat e rrëmbyeshëm kanë dëmtuar shtratin e ujit të lumenjve.

Pesë fëmijë janë në mesin e të vdekurve.

Ka shqetësime se numri i viktimave mund të rritet pasi disa persona janë ende të zhdukur.

Shumë shtëpi i ka marrë uji dhe njerëzit janë bllokuar në rajonin Kotajam në shtetin Kerala.

Incizimet nga ajo zonë kanë shpërfaqur një autobus me pasagjerë duke u shpëtuar pasi rrotat janë bllokuar në ujë.

Kotajam dhe Iduki janë dy rajonet e prekura më së keqi.

Disa ditë me mot të tillë kanë rezultuar edhe me rrëshqitje të dheut.

Shumë helikopterë janë duke u përdorur për të dërguar furnizime në zonat ku janë bllokuar njerëzit, kanë thënë zyrtarët.

Mijëra persona janë evakuuar dhe mbi 100 kampe të shpëtimit janë krijuar në shtetin Kerala, kanë thënë autoritetet.

Kryeministri indian, Narendra Modi, ka thënë të dielën se ka folur me autoritetet e këtyre zonave rreth situatës së krijuar.

“Është ditë e rëndë që kanë vdekur shumë persona për shkak të shirave të rrëmbyeshëm dhe rrëshqitjeve të dheut në Kerala. Ngushëllimet e mia për familjarët”, ka thënë Modi.

Continue Reading

Aktuale