Connect with us

Lajme

Zhbogar: “Zhvatja” tregon se Prokuroria po lufton kundër korrupsionit

Published

on

Një një paraqitje publike, shefi i Delegacionit të BE-së në Maqedoni është prononcuar për ndodhitë e fundit politike në vend, e me theks të veçantë për rastin “Zhvatja”, ku ka thënë se po tenton që të analizojë të tërë procesin në aspektin pozitiv, transmeton in7.

“Po përpiqem ta shoh rastin “Zhvatja” nga aspekti pozitiv dhe konsideroj se ai tregon se Prokuroria publike po lufton kundër korrupsionit”, deklaroi sot shefi i Delegacionit të BE-së në Shkup, Samuel Zhbogar.

Ambasadori Zhbogar theksoi se është e dukshme se në vend po vendoset praktika gjyqësore për luftë kundër korrupsionit në nivel të lartë dhe në atë kuptim shprehi mbështetje për Prokurorinë publike me qëllim që të jetë më e angazhuar dhe të punojë në raste të këtilla.

Në konferencën për shtyp në Komunën Novaci, Zhbogar sqaroi se din për shumë spekulime lidhur me dorëheqjen e Janevës.

Megjithatë, sipas tij, është fakt se PSP ishte shumë e dobishme dhe e rëndësishme në punën e vet dhe rastet që i ngriti, atje është e koncentruar ekspertizë e madhe dhe njohuri dhe konsideroj se ajo njohuri duhet të shfrytëzohet edhe më tej.

Continue Reading

Lajme

Idri Istrefi merr mbështetje edhe nga Samir Murtezoski kandidati i PDSH-së në Strugë

Published

on

Koalicioni për Strugën po shkon edhe më i sigurt. Rrugës sonë i’u bashkua edhe kandidati i PDSH-së, z. Samir Murtezoski njoftojn nga ASH-Strugë, përcjell in7

Kandidati i PDSH-së, Samir Murtezoski qëndron pas Idri Istrefit në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale. Murtezoski fton të gjithë përkrahësit e tij, por edhe të gjithë qytetarët tjerë që ta votojnë Idri Istrefin, si të vetmen shpresë për Strugën. Është koha që më në fund t’i thuhet stop Ramiz Merkos dhe keqpërdorimeve të shumta në Komunën e Strugës.

Faleminderit për mbështetjen!-theksojn nga ASH-Strugë/in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Eco Guerilla: Kërkojmë llogaridhënie nga Komuna e Tetovës dhe kryetarja Teuta Arifi

Published

on

Pse janë shpenzuar paratë dhe djersa e qytetarëve në kohë fushate për qindra militantë partiak që bëjnë fushatë për Teuta Arifin?

Ky është keqpërdorim i buxhetit të Komunës së Tetovës.

Me ndihmën e IRI-t dhe USAID-it u zbuluan qindra honorare që Teuta Arifi ka nënshkruar në kohë fushate. Kaluan disa ditë dhe Komuna e Tetovës vazhdon të heshtë. Kërkojmë llogaridhënje se si dhe pse janë paguar këta qindra njerëz.

Lista e plotë në statusin e Eco Guerilla:

Continue Reading

Lajme

Mickoski: BDI shkon në opozitë në Qytetin e Shkupit, shumica e re VMRO-ASH-AAA

Published

on

Fushata e zezë e LSDM-së ka dy qëllime, njëra prej tyre është që të ulet dalja në zgjedhje. Kështu tha kryetari i VMRO-së, Hristian Mickoski në emisionin debativ në TV SHENJA.

“Mendoj se populli e ka përmbi kokë, posaçërisht për kandidatin e LSDM-së, dhe jam i sigurt se në mënyrë masive do të dalin dhe ta votojnë Danellën. Dhe, qëllimi i dytë të shkaktojnë pasiguri të Danella ngase ajo asnjëherë nuk është marrë me zgjedhje dhe kjo është hera e parë. Por, për të dyja gjëra, vlerësimet që kanë bërë, do të jetë e gabuar dhe do të ju ndodh një humbje serioze”, u shpreh Hristijan Mickoski.

Mickoski tha se ata kanë shumicë në Këshillin e Qytetit të Shkupit.

“BDI do të jetë opozitë në Qytetin e Shkupit, shumicën e re e formon VMRO-ASH-AAA dhe Levica”, tha Mickoski.

Continue Reading

Aktuale