Connect with us

Lajme

Zaev: Nuk përvetësuan maqedonasit histori të huaj, por Gruevski dhe elita e tij politike

Published

on

Kryeministri Zoran Zaev në profilin e tij në Facebook publikoi se shumë shpesh dhe një kohë të gjatë publikisht flet për keqpërdorim të historisë në qëllimet politike dhe se pushteti i kaluar përmes tentimit për antikuizim nuk pati sukses që ta grindë vendin me të gjithë fqinjët dhe gjatë tërë dekadës ta mbajnë në izolim.

“Unë shumë shpesh dhe një kohë të gjatë flas publikisht për keqpërdorimin e historisë për qëllime politike. Kështu ishte edhe në intervistën për televizionin grek Alfa në të cilën isha pyetur dhe u përgjigja për politikat e kaluara të dëmshme të nacionalizmit dhe antikuizimit. Nuk mundet që mua të më shkruhet diçka që jo unë, por Gruevski dhe makineria e tij ideologjike e bënin 10-11 vite. Nuk përvetësuan maqedonasit histori të huaj, por Gruevski dhe elita e tij politike dhe dëgjuesit e tij kuaziekspertë të cilët u nisën në ofensivë mediatike që të arsyetojnë inxhiniering identitetin. Jo populli maqedonas, por Gruevski dhe propaganda e tij zbatuan inxhiniering identitetin që të mbjellin diçka që nuk është natyrale, e as pjesë thelbësore e rrënjës nacionale maqedonase. Zbatuan operacion masiv kulturologjik të quajtur antikuizim që të bukefalizojnë një popull të tërë dhe me këtë të na grindin me të gjithë fqinjët. Patën sukses që një dekadë të tërë të na mbajnë në izolim. Dhe derisa vraponin dhe i nxisnin debatet e supozuara për atë se kush jemi dhe çfarë jemi, na hodhën në izolim dhe i hodhën në podrumet e errëta prioritetet tona – BE dhe NATO. E kthyen prapa dhe e bllokuan gjithë procesin. Dhe derisa e bënin këtë, pas asaj perde të tymit, i kryen të gjitha krimet politike për të cilat tani përballen me drejtësinë”, shkruan Zaevi në profilin e tij në Facebook.

Unë, shton, e investova gjithë fuqinë time politike që të zgjidh çështje për të ardhmen dhe për të gjitha gjeneratat e ardhshme. “Vendi ynë dhe populli ynë u ballafaquan me antikuizimin dhe unë do të vazhdoj të flas publikisht për nevojën për paqe dhe bashkëpunim në Ballkan, por edhe për momentet e historisë së përbashkët të cilat i bashkojnë dhe i lidhin popujt”, potencon Zaevi në publikimin e tij në Facebook.

 

BURIMI: MIA

Continue Reading

Lajme

Ekstremisti Sheshel ftohet që të dëshmojë në Hagë

Published

on

Lideri i partisë djathtiste në Serbi, Partisë Radikale Serbe, Vojsllav Sheshel, është thirrur që të dëshmojë para Mekanizmit Ndërkombëtar për Gjykatat Penale, që është pasues i Tribunalit të Hagës.

Sheshel konfirmoi për Radion Evropa e Lirë se seanca dëgjimore është caktuar që të mbahet më 1 korrik.

Ai po ashtu tha se me shumë gjasa do t’i përgjigjet kësaj ftese.

Ftesën për marrje në pyetje e ka konfirmuar përmes një postimi në Twitter edhe ish-zyrtari i lartë i partisë së Sheshelit, Nemanja Sharoviq. Ai tha se nuk dëshiron që ta pranojë ftesën e këtij mekanizmi, sepse siç tha, nuk ishte shkruar në cirilik.

Sheshel tha për Radion Evropa e Lirë se ftesë e ngjashme u është dërguar edhe Lilana Mihajlloviqit, Ognjen Mihajlloviqit, Mirolub Ignjatoviqit, Marina Ristiqit dhe Marina Ragusit. Që të gjithë këta janë anëtarë ose ish-anëtarë të Partisë Radikale Serbe.

Ftesa për dëshmi ka të bëjë me “shkeljet e pretenduara të rregullave të Tribunalit të Hagës sa i përket mbrojtjes së identitetit të dëshmitarëve të mbrojtur dhe dokumenteve konfidenciale”, tha Sheshel gjatë një bisede telefonike me Radion Evropa e Lirë.

“I kam publikuar që të gjitha në librat e mi, mbi 50 libra. Do të publikoj të gjitha materialet e Tribunalit të Hagës nga rasti im, sepse rasti im ka përfunduar dhe ata nuk mund t’i mbajnë sekrete për 100 vjet këto informacione”, tha Sheshel.

Ai shtoi se nuk ka rrezikuar jetën e dëshmitarëve, por tha se do të vazhdojë të nxjerrë këto materiale.

Nga Mekanizmi Ndërkombëtar për Gjykatat Penale dhe Zyra e Prokurorit të Serbisë për Krime Lufte ende nuk kanë komentuar.

Vojsllav Sheshel më 2018 ishte dënuar me 10 vjet burgim nga Tribunali i Hagës për nxitje të persekutimit, dëbimit, zhvendosjes, zhvendosjes me forcë të kroatëve në fshatin Hërtkovci më 1992.

Më 6 maj 1992, Sheshel mbajti një fjalim në këtë vend, që sipas Mekanizmit Ndërkombëtar për Gjykatat Penale tha se ka kontribuar në persekutimin, dëbimin dhe veprime jonjerëzore.

Sheshel u la i lirë në Serbi për shkak se vuajti dënimit gjatë paraburgimit nga viti 2003 deri më 2014.

Ndryshe, Mekanizmi Ndërkombëtar për Gjykatat Penale për vite me radhë i ka kërkuar Serbisë që të ekstradojë anëtarët e partisë së Sheshelit, Petar Jojiq dhe Vjerica Radeta, të cilët akuzohen për frikësim, kërcënim dhe ofrim të ryshfetit për dëshmitarët në rastin gjyqësor kundër Sheshelit.

Serbia ende refuzon që të ekstradojë ata, duke argumentuar se sipas një vendimi të Gjykatës së Lartë të Beogradit, nuk janë plotësuar kushtet për ekstradimin e këtyre personave. Kjo gjykatë, më 2016, tha se nuk ka baza ligjore për arrestimin dhe ekstradimin e anëtarëve të Partisë Radikale Serbe, sepse ligji vendor për bashkëpunim me gjykatën e Hagës parashikon se vetëm personat e akuzuar për krime lufte mund të ekstradohen dhe jo ata që akuzohen për minim të gjykatës. /REL

Continue Reading

Lajme

Taravari ska të ndalur,Punë dhe përkushtim për çdo lagje dhe çdo shtëpi!

Published

on

Punë dhe përkushtim për çdo lagje dhe çdo shtëpi!

✅Vazhdojnë me intensitet të lartë punimet në fshatin Balindoll për kyçjen në gypat e ri të ujësjellësit në kuadër të projektit SECO.

🤝Me përfundim të këtij projekti, problemi me furnizim të ujit për pije gjatë stinës së verës në disa fshatra dhe lagje të qytetit do të jetë i zgjidhur.

#Kujdesemi

Continue Reading

Bota

Rusia vazhdon përparimin, pushton qytetin e rradhës në Ukrainë

Published

on

Forcat ruse kanë marrë kontrollin e qytetit Svitlodarsk në distriktin Bakhmut të rajonit Donetsk të Ukrainës, sipas zyrtarëve ukrainas dhe Republikës Popullore të Donetskut – një zonë e kontrolluar nga rebelët në Ukrainën lindore, e formuar nga separatistët pro-rusë.

Ushtria ruse hyri në qytet herët këtë mëngjes, tha kreu i administratës ushtarake të Ukrainës Svetlodar, Sergei Goshko, për një radio ukrainase.

“Ata janë duke e varur leckën e tyre në ndërtesën administrative”, tha Goshko, duke iu referuar flamurit rus.

Para fillimit të luftës, Svitlodarsk kishte një popullsi prej 11,000 njerëz./albeu.com

Continue Reading

Aktuale