Connect with us

Lajmet kryesore

Tetovë, 24 ton mbeturina për 24 orë

Published

on

Krahas shumë ngarkesave që krijohen gjatë verës si në komunikacion, me mungesën e parkingjeve, rrugë të stërngarkuara me automjete, kjo ka ndikuar që në disa rrugë të mos mund të depërtojnë kamionët e Ndërmarrjes Publike Komunale në Tetovë për të marrë mbeturinat në kohë. Vera në këtë qytet, sjellë me vete edhe shumë dukuri që vështirë menaxhohen nga ana e pushtetit lokal, siç është rritja e sasisë së mbeturinave.Nga kjo ndërmarrje kanë njoftuar se gjatë verës në Tetovës brenda 24 orëve grumbullojnë rreth dy ton mbeturina nga amvisëritë Tetovare, që është mjaft e vështirë për t`u menaxhuar nga një ndërmarrje e cila disa herë ka patur probleme pikërisht në grumbullimin e mbeturinave.

Kjo ka të bëëj edhe me rritjen e numrit të banorëve pasi që kthehen mërgimtarët në shtëpitë e tyre. Drejtuesit e kësaj ndërmarrje thonë se tashmë dy herë brenda ditës grumbullojnë mbeturinat.“Është e vërtetë që gjatë një viti kalendarik nuk kemi sasi të njejtë të mbeturinave, ku gjatë muajve korrik dhe gusht kemi sasi më të madhe te mbeturinave, menaxhojmë diku 2 ton mbeturina në ditë momentalisht të cilët i largojmë nga qyteti për t’i çuar deri në deponi, qoftë në Shkup në Drislla, apo në Rusino.Në këte periudhë ne i rrisim kapacitetet tona dhe mbeturinat merren dy herë ne ditë.

Edhe pse kemi telashe për shkak të komunikacionit të ngarkuar, kemi pika ku nuk mund të futemi për shkak të parkimit jo të rregullt të veturave, më së shumti praktikojm që prej orës 23 kontinierët e qytetit të Tetovës që t’i marrim”, thotë drejtori i NPK-së Xhelal Ceka. Sipas tij, ndërtimi i deponisë rajonale në Rusino, do të ishte një zgjidhje e mirë, jo vetëm për komunën e Tetovës por edhe komunat tjera.“Realisht ne kemi shumë probleme dhe shumë telashe, nuk janë telashe që shfaqen sot por që përsëriten kohë pas kohe dhe mos zgjidhja e problemit të deponisë rajonale, ku gravitojnë në 9 komuna, paraqet një ngarkesëe për neve dhe për të gjithë komunat përreth. Shpresoj që në afat prej dy viteve do të jetë gati, ndërsa qeveria zviceriane ka ndarë diku rreth 7 milion franga për të investuar në atë deponi rajonale.Besoj që do jetë një mënyrë e mirë për neve dhe për të gjithë që të investojnë në atë deponi rajonale që të menaxhohet më mirë me mbeturinat”, thotë drejtori Ceka.Sipas tij, kësaj ndërmarrje qytetarët i kanë rreth 10 milion euro borxh për mos pagesë të faturave.

Megjithatë, ai ka pranuar se ka shumë vështirësi, ngase ndërmarrja ka shumë shpenzime gjatë transportit të mbeturinave për në Shkup.“Për shkak të çmimeve jashtëzakonisht të ulta qe kanë qytetarët për shërbimet komunale dhe të tjera, kemi bërë thirrje për rritje të çmimeve dhe kemi bërë kërkesë në këshillin komunal .Hudhja e mbeturinave në Drislla të Shkupit na ka krijuar shpenzime të mëdha dhe nga e gjithë kjo ne mundohemi të kemi çdo gjë nën kontroll.Duhet që qytetarët t’i paguajne obligimet e tyre sepse subjektin që unë e menaxhoj qytetarët i kanë borxh diku rreth 10 milion euro”, nënvizoi ai.Nga ana tjetër shumica e komunave të Pollogut nuk kanë deponi të veçanta për hudhjen e mbeturinave nga materialet ndërtimore. Madje lokacion të veçantë nuk ka as komuna e Tetovës. Nga ndërmarrja Publike Komunale Tetova-Tetovë thonë se janë në hall me këtë dukuri sepse materialet ndërtimore hidhen në vendet tek mbeturinat e zakonshme dhe më këtë edhe dëmtohen kontajnierët por edhe haset në vështirësi gjatë transportit. Drejtori Ceka ka apeluar deri tek qytetarët që të kenë kujdes me deponimin e materialeve të forta ndërtimore, të mos i hedhin ato në kontejner pasi kjo ndërmarrje nuk është e obliguar të dislokojë këto mbeturina.

 

BURIMI: KOHA 

Continue Reading

Lajme

Sërish rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Published

on

By

Sërish rriten çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni

Komisioni Rregullator i Energjetikës dhe i Shërbimeve të Ujit (KRRE), miratoi vendimin, me të cilin kryhet rritja e çmimeve të shitjes me pakicë të derivateve të naftës mesatarisht për 1,23 % në raport me vendimin e datës 12.10.2021.

Në periudhën e kaluar shtatëditore të gjitha çmimet referente në bursat botërore, mesatarisht shënojnë rritje edhe atë: te benzina për 2,197 %, te nafta për 2,842 %, te vaji ekstra i lehtë për 2,853 % dhe te mazuti për 0,554%.

Në të njëjtën periudhë kursi i denarit në raport me dollarin është më i lartë për 0,164%.

Çmimet e shitjes me pakicë të benzinës ЕUROSUPER BS-95 dhe ЕUROSUPER BS-98, si dhe të EURODIZELIT (D-Е V) dhe të VAJIT EKSTRA TË LEHTË PËR AMVISËRI (ЕL-1) rriten për 1,00 den/litër, në raport me çmimet e shitjes me pakicë, të përcaktuara me vendimin e e përcaktimit të çmimieve më të larta të shitjes me pakicë të derivateve të naftës dhe të lëndëve djegëse të transportit të datës 12.10.2021.

Çmimi i shitjes me pakicë i Mazutit М-1 SU rritet për 0,249 den/kilogram dhe tani do të jetë 43,010 den/kg.

Nga data 19.10.2021, ora 00:01 çmimet maksimale të derivateve të naftës do të jenë:

Benzinë për motorë EUROSUPER BS95 – 76,50 (denarë/litër)
Benzinë për motorë EUROSUPER BS98 – 78,50 (denarë/litër)
Naftë për motorë EURODIZEL BS (D-E V) – 68,50 (denarë/litër)
Vaj për Djegie Ekstra i Lehtë 1 (EL-1) – 68,00 (denarë/litër)
Mazut М-1 SU 43,010 (denarë/kilogram).

Nga KRRE thonë se këto janë çmimet maksimale të derivateve të naftës nga ora 00:01 e datës 19.10.2021.

Continue Reading

Kosovë

Bahtiri pajtohet me humbjen: Telefonon Bedri Hamzën për t’ia uruar fitoren

Published

on

By

Bahtiri pajtohet me humbjen: Telefonon Bedri Hamzën për t’ia uruar fitoren

Bahtiri pajtohet me humbjen: Telefonon Bedri Hamzën për t’ia uruar fitoren

Ish kryetari i Mitrovicës Agim Bahtiri, është pajtuar me humbjen që ka pësuar dje në zgjedhjet lokale, shkruan Gazeta Metro.

Bahtiri, përmes një postimi në Facebook tha se e kishte telefonuar Bedri Hamzën, kandidatin e PDK’së që doli i pari në këto zgjedhje.

Ai shkroi se në garë është e natyrshme që dikush fiton e dikush humb dhe këtë e vendos populli.

‘’ Mbrëmë kam telefonuar kundërkandidatin Bedri Hamza, të cilit i urova fitore. Në këtë bisedë të shkurtër, e sigurova që të gjitha punët do të jenë të përgatitura për t’ia përcjellë kur të vjen procesi i pranim-dorëzimit dhe kërkova që projektet e filluara mos të ndërpriten’’, shkroi Bahtiri.

Kujtojmë se Bahtiri mblodhi vetëm 34.40% të votave nga qytetarët mitrovicas.

Hamza arriti të mbledhë 53.86% të votave nga qytetarët e Mitrovicës.

Postimi i plotë:

”Në zgjedhjet e djeshme për kryetar komune, edhe njëherë treguam se zgjedhjet janë të lira dhe demokratike e me një proces pa asnjë problem.

Natyrisht në garë dikush fiton dhe dikush tjetër humb dhe kjo vendoset nga populli. Falenderoj qytetarët që për dy herë radhazi më kanë dhënë besimin mua për të udhëhequr Mitrovicën. Gjithashtu, falenderoj shumë të gjithë qytetarët që edhe kësaj radhe besuan në mua duke më votuar.

Mbrëmë kam telefonuar kundërkandidatin Bedri Hamza, të cilit i urova fitore. Në këtë bisedë të shkurtër, e sigurova që të gjitha punët do të jenë të përgatitura për t’ia përcjellë kur të vjen procesi i pranim-dorëzimit dhe kërkova që projektet e filluara mos të ndërpriten.

Do të jem gjithmonë në shërbim të Mitrovicës”/gazetametro.net

Continue Reading

Bota

Të paktën 24 persona të vdekur nga vërshimet në Indi, 5 fëmijë në mesin e tyre

Published

on

By

Të paktën 24 persona të vdekur nga vërshimet në Indi

Të paktën 24 persona kanë vdekur nga vërshimet në jug të Indisë, pasi shirat e rrëmbyeshëm kanë dëmtuar shtratin e ujit të lumenjve.

Pesë fëmijë janë në mesin e të vdekurve.

Ka shqetësime se numri i viktimave mund të rritet pasi disa persona janë ende të zhdukur.

Shumë shtëpi i ka marrë uji dhe njerëzit janë bllokuar në rajonin Kotajam në shtetin Kerala.

Incizimet nga ajo zonë kanë shpërfaqur një autobus me pasagjerë duke u shpëtuar pasi rrotat janë bllokuar në ujë.

Kotajam dhe Iduki janë dy rajonet e prekura më së keqi.

Disa ditë me mot të tillë kanë rezultuar edhe me rrëshqitje të dheut.

Shumë helikopterë janë duke u përdorur për të dërguar furnizime në zonat ku janë bllokuar njerëzit, kanë thënë zyrtarët.

Mijëra persona janë evakuuar dhe mbi 100 kampe të shpëtimit janë krijuar në shtetin Kerala, kanë thënë autoritetet.

Kryeministri indian, Narendra Modi, ka thënë të dielën se ka folur me autoritetet e këtyre zonave rreth situatës së krijuar.

“Është ditë e rëndë që kanë vdekur shumë persona për shkak të shirave të rrëmbyeshëm dhe rrëshqitjeve të dheut në Kerala. Ngushëllimet e mia për familjarët”, ka thënë Modi.

Continue Reading

Aktuale