Connect with us

Argëtim

Pas plot 71 viteve martesë, çiftit të moshuar i ndodh gjëma e pabesueshme që askush s’mund ta imagjinojë

Published

on

Në epokën e marrëdhënieve moderne dhe takimeve online, është e vështirë të gjesh një histori dashurie e cila ju prek zemrën dhe ju ngroh shpirtin.

Por herë-herë, lexojmë për ndonjë çift që na jep shpresë se dashuria e vërtetë ekziston.

E tillë është edhe historia e Herbet DeLaigle, 94-vjeç, dhe Marilyn Frances DeLaige, 88 vjeç. Çifti vdiq me 12 orë diferencë nga njëri-tjetri, të premten e shkuar, pas 71 viteve martesë.

Historia e tyre e dashurisë nisi 72 vite më parë:

Historia e çiftit DeLaigles nisi afërsisht 72 vite më parë në një kafene.

“Frances punonte në një kafene të vogël që ndodhej në Waynesboro,” pati thënë Herbert DeLaigle në një intervistë në vitin 2018. “Unë e shikoja teksa ajo dilte e futej brenda dhe ia vura syrin. Pastaj, më në fund mora guximin t’i kërkoja të dilnim bashkë.”

Një vit më vonë ai i kish kërkuar të martoheshin.

Sipas nekrologjisë së tyre, Marilyn DeLaigle kaloi gjashtë vjet në Gjermani me bashkëshortin e saj i cili shërbeu në Ushtri gjatë Luftës së Dytë Botërore. Herbert DeLaigle gjithashtu shërbeu në Kore dhe Vietnam dhe doli në pension nga Ushtria pas 22 viteve shërbim.

Çifti kishte 6 fëmijë, 16 nipër e mbesa, 52 stërnipër e stërmbesa dhe 3 stër-stër nipër e stër-stër mbesa.

Sindroma e zemrës së thyer.

Kur çiftet e martuara apo pjesëtarë të familjes vdesin menjëherë pas vdekjes së një të dashuri, vdekja e dytë shpesh quhet vdekje si pasojë e zemrës së thyer.

“Sindroma e zemrës së thyer – e cila në fakt është diçka e vërtetë – ndodh kur dikush dëgjon një lajm tronditës, lajm të kobshëm, dhe këto hormone stresi çlirohen në gjak, zemra bombardohet nga hormonet e stresit,” thotë Dr. Matthew Lorber, një psikiatër në Spitalin Lenox Hill në Nju Jork.

Tronditja e fortë emocionale mund të shkaktojë një dobësim të menjëhershëm të zemrës, gjë çka mund të sjellë infarkt në zemër.

BURIMI: Pamfleti

Continue Reading

Argëtim

Jahti 80 milionë dollarësh, me “vrimë gjigante” në mes

Published

on

By

Jahti 80 milionë dollarësh, me “vrimë gjigante” në mes

Deri tani, konceptet e jahteve luksoze kanë ofruar modele të jashtëzakonshme, në formë mjelme, apo peshkaqeni, por studio e dizajnit “Lazzarini” ka prezantuar së fundmi një prej projekteve më të veçanta të para ndonjëherë.

Kompania italiane, me seli në Romë, dëshiron të prodhojë një superjaht luksoz, 69-metra të gjatë, me një “vrimë gjigante” në mes. Koncepti, i quajtur “Forma”, parashikon që jahti të lëvizë vetëm me energji të pastër. Ai është konceptuar të jetë një superstrukturë me një siluetë tepër të veçantë.

Dizajni është sa i thjeshtë, aq madhështor. Në pjesën e sipërme, është menduar të vendoset një pishinë me dysheme prej xhami, që do t’i lejojë notarët të kenë një pamje magjike të pjesës së poshtme.

Vlera për prodhimin këtij jahti është parashikuar të jetë 69 milionë euro, ose 80 milionë dollarë. Ai do të lëvizë me një motor me hidrogjen, ndërsa mund të arrijë një shpejtësi prej 24 nyjesh detare, ose mbi 44 km/h. Në çati do të ketë të instaluar panele diellorë, për të karikuar të gjitha sistemet.

Nga momenti që një prodhues vendos të vërë në zbatim projektin, do të duhen 20 muaj për ta sjellë në jetë jahtin, sipas “Lazzarini”.

Continue Reading

Argëtim

Ndërton shtëpinë rrotulluese pasi Iodhet nga ankesat e gruas

Published

on

Shtëpia në Sërbac të BeH-së është projektuar dhe ndërtuar nga 72-vjeçari Vojin Kusiq. Me një fasadë të gjelbër dhe çati të kuqe metalike, ajo mund të bëjë një rreth të plotë për të kënaqur dëshirat e shumëllojshme të gruas së tij Lubica – ajo dëshiron të shohë shumëçka kur shikon nga dritaret e saj.

“Pasi arrita një moshë të shtyrë dhe pasi fëmijët e mi morën përsipër biznesin familjar, më në fund kisha kohë të mjaftueshme për t’i dhënë detyrë vetes që t’ia realizoja gruas sime dëshirën e saj” që të mundë të ndryshojë pozicionin e dhomave në shtëpinë e saj kur të dojë, tha Kusiqi, raporton AP.

Shumë vjet më parë, kur u martuan, Kusiqi kishte ndërtuar një shtëpi tjetër, të mjaftueshme për veten dhe gruan e tij, në të cilën ata rritën tre fëmijët e tyre. Në atë kohë, gruaja e tij donte që dhomat e tyre të gjumit të kishin pamje nga dielli dhe kështu bënë. Por kjo do të thoshte se dhoma e tyre e ndejës të kishte përballë rrugën. Pas një kohe, ai thotë se gruaja e tij u ankua se “nuk mund të shihte njerëzit që hynin në oborrin tonë të përparmë” dhe kështu Kusiqi u desh të rimodelonte gjithçka.

Continue Reading

Argëtim

Minus 500 Euro, restoranti britanik i hap “luftë” Nusret për biftekun me ar

Published

on

Një restorant që gatuan biftek po konkurron restorantin e famshëm të Nusret.

Ai po gatuan biftekun e famshëm me ar të Nusret për 500 Euro më pak.

Reakless Steak and Lobster House në Portsmouth u ofron klientëve biftekun më trend në Instagram për 500 euro më pak. Pronari Scott Mattheës mendon se Salt Bae duhet të ketë një fitim të madh nga biftekët, edhe pse ato kanë shije të njëjtë me të tijët.

“Shumë vende nuk do ta bëjnë këtë sepse kushton tre herë koston e mishit për ta lyer atë me ar, ne vendosim 20 deri në 25 gjethe në secilën. Për të, kjo do të jetë rreth 500 euro fitim në secilin biftek. E di që Londra është pak më e shtrenjtë, por 500 euro më shumë për një biftek? është saktësisht e njëjta gjë këtu – ata përdorin të njëjtin lloj të nënprodukteve /ë mishit nga ku marrim tonat. Ne ndjekim gjithçka në trend dhe e vendosim direkt në menunë tonë”, tha 35 vjeçari./albeu.com

Continue Reading

Aktuale