Connect with us

Kosovë

Partitë politike në Kosovë përgatiten për zgjedhje në vjeshtë

Published

on

Partitë politike në Kosovë janë duke pritur që presidenti i vendit, Hashim Thaçi ta fillojë procesin e konsultimeve, për të caktuar kalendarin zgjedhor për, siç kanë thënë, zgjedhjet e parakohshme, pas dorëheqjes së kryeministrit të Kosovës, Ramush Haradinaj, të premten e javës së kaluar.

Kryeministri i dorëhequr, Haradinaj, tashmë ia ka dorëzuar letrën formale Kuvendit të Kosovës dhe Zyrës së Presidentit, përmes të cilës zyrtarisht ka paraqitur dorëheqjen, siç e ka quajtur ai, të parevokueshme.

Në rastet kur kryeministri jep dorëheqje, me Kushtetutën e Kosovës nuk është përcaktuar afati kohor, kur presidenti duhet të nisë procedurat dhe të shpallë zgjedhjet e parakohshme.

Enver Hoxhaj, zëvendëskryeministër në Qeverinë e kryeministrit të dorëhequr, Haradinajt, dhe njëkohësisht nënkryetar i Partisë Demokratike të Kosovës, subjektit politik më të madh brenda koalicionit qeverisës, thotë për Radion Evropa e Lirë që hapat që do t’i ndërmarrë partia e tij, por edhe partitë tjera të spektrit politik, janë të definuara qartë në Kushtetutën e vendit.

Ai thekson që presin që presidenti i vendit të nisë konsultat me partitë politike dhe rrjedhimisht të qartësohet se kur do të mbahen zgjedhjet e parakohshme. Vullneti politik i PDK-së, sipas tij, është që zgjedhjet e parakohshme janë të pashmangshme, por se si do të duket kalendari i zhvillimeve lidhur me zgjedhjet, siç thotë ai, mbetet në dorën e presidentit që ta definojë këtë.

“Unë mendoj që çfarë duhet, është që të ketë konsulta të mirëfillta ndërmjet subjekteve politike, rreth asaj se si do të duket kalendari gjatë ditëve të ardhshme, se kur eventualisht presidenti mund të fillojë konsultat me subjektet politike në mënyrë të veçantë. Pastaj i takon presidentit që të zbatojë Kushtetutën. Nuk dua të spekuloj se cili hap do të duhej të ishte i pari apo i dyti, por më shumë ky proces është aktualisht në dorën e presidentit. Nga ana jonë, si PDK, ka vendosmëri të plotë dhe jemi të gatshëm që të shkojmë në zgjedhje”, theksoi Hoxhaj.

Ilir Dedaj, deputet i pavarur i Kuvendit të Kosovës, duke folur për Radion Evropa e Lirë, thekson që presidenti i vendit shuam shpejt do të duhej të niste konsultat me partitë politike të vendit, për të parë mundësinë se a mund të krijohet një qeveri e re dhe nëse një gjë e tillë do të jetë e pamundur, atëherë duhet të shpallë zgjedhjet e reja.

“Kjo, ma merr mendja që mund të përfundojë – nëse ka vullnet politik – brenda kësaj jave. Me Kushtetutë, në zgjedhje të parakohshme shkohet menjëherë në rast se votohet mocioni i mosbesimit. Ndërsa, kur ka dorëheqje të kryeministrit, atëherë janë dy raunde të konsultimeve. E para, presidenti i thërret partitë politike që të sheh se a ka mundësi që të krijohet qeveria e re, si dhe raundi i dytë, i cili ka të bëjë me caktimin e datës së zgjedhjeve”, tha Deda.

Zgjedhje të parakohshme ka kërkuar edhe Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës, lider i së cilës është Haradinaj, Nisma Socialdemokrate, por edhe partitë opozitare, Lidhja Demokratike e Kosovës dhe Lëvizja Vetëvendosje. Ato i kanë bërë thirrje presidentit Thaçi, që të mos i zvarris procedurat në procesin drejt zgjedhjeve të parakohshme.

 

BURIMI: Alsat-M

Continue Reading

Kosovë

Nuredin Lushtaku flet nga Stacioni i Policisë: Telashja ka ndodhë, s’kemi përdorë armë ne, polici plagosi policin

Published

on

U raportua se ish-nënkryetari i Skënderajt, Nuredin Lushtaku, së bashku me disa familjarë të tij u përfshi në një konflikt mbrëmë në Skënderaj, ku mbetën të plagosur dy policë. Për këtë rast, Lushtaku është prononcuar për dy media.

Në një prononcim për RTV Dukagjini, Nuredin Lushtaku, ka deklaruar sot se ndodhet në stacionin policor dhe se nuk do të jap detaje deri në përfundim të hetimeve nga policia.

Ndërsa, për Kallxo.com, Nuredin Lushtaku, ka mohuar të ketë përdorë armë ai, djemtë ose vëllëzërit e tij në drejtim të zyrtarëve policor.

Sipas tij, polici e ka plagos policin.

“S’është ashtu hiç. Por aksidenti ka ndodhë, ka ndodhë telashja, as nuk e kam plagos unë kë, as nuk e kanë plagos vëllaznia, as djemtë. Polici e ka plagos policin. As nuk kemi përdorë armë na, e them me përgjegjësi të plotë. Mbetet me raportu edhe policia. Unë e kam dhënë deklaratën, unë jam i gatshëm me deklaru çka ka qenë. Polici ua ka drejtu armën vëllaznive, ka ndodhë përleshja. Nuk e di a ka gjujtë me tut kë a me vra, e din ai çka thotë. Unë e kam dhënë deklaratën tem, policin nuk e kemi plagos na. Më vjen keq çfarë ka ndodhë, por kjo është e vërteta, nuk kemi plagos askënd, nuk kemi përdorë armë”, tha Lushtaku për Kallxo.com.

Ndërkohë, Lushtaku nuk i është përgjigjur thirrjeve të Gazetës Express, i njëjti më pas e ka ndalur edhe telefonin.

Policia e Kosovës ka konfirmuar plagosjen e dy zyrtarëve policorë, mbrëmë në orët e vona në Skënderaj. Njëri polic është plagosur me armë zjarri e tjetri është lënduar me mjete të forta, raporton Express

Lidhur me rastin janë arrestuar dy persona, ndërsa dy të tjerë ndodhen në arrati, ka konfirmuar policia.

Nuk dihet se kush nga personat e përfshirë në konflikt është prangosur.

Policët janë dërguar për trajtim mjekësor në QKUK, ndërsa motivi i plagosjes së dyfishtë dyshohet se ka të bëjë me shqiptimin e një gjobe në trafik.

Njoftimi i plotë i policisë:

Me datë 02.07.2022, rreth orës 23:55, është raportuar se në Skenderaj gjatë një pike të kontrollit janë sulmuar dy zyrtarë policorë, njëri është i plagosour me armë zjarri në këmbë dhe tjetri është i lënduar nga mjetet e forta.

Të dy zyrtarët policorë janë jasht rrezikut për jetë, të njëjtit janë dërguar në QKUK për trajtim mjeksorë.

Deri në këtë fazë dy persona janë arrestuar dhe dy të tjerë ndodhen në kërkim nga Policia.

Lidhur me rastin janë duke u ndermarr veprime operative dhe hetimore në bashkëpunim dhe koordinim me institucionet relevante.

Continue Reading

Kosovë

Mungesa e punëtorëve po i detyron restorantet që të mbyllen në Kosovë

Published

on

Në shtator mund të detyrohen hotele, restorante e kafene që të mbyllen për shkak të mungesës së punëtorëve.

Kështu paralajmëroi Hysen Sogojeva, kryetar i Odës së Hotelerisë e Turizmit.

“Nëse vazhdon me këtë trend jo veç që kemi me pasë problem me numrin e punëtorëve por edhe mbyllje. Ndoshta situata ka me qenë shumë ma keq prej shtatorit. Unë kam informata nga pronarë hotelesh e restorantesh, shumica prej tyre thonë: Po e presim mërgatën, e prej shtatorit më s’di a punojmë, a s’punojmë”, tregon Sogojeva.

Sipas tij tani ka mungesë të madhe të punëtorëve në gastronomi.

Continue Reading

Kosovë

​FSK-së i shtohen liderë-komandot e reja

Published

on

Ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj ka njoftuar se gjenerata 07/2022 përfundoi me sukses kursin e avancuar për lider në shkollën e nënoficerëve të Komandës së Doktrinës dhe Stërvitjes.

Mehaj ka shkruar në Facebook se ky kurs është i bazuar në modelin e sistemit të edukimit amerikan për nënoficerë, dhe ka për qëllim përmirësimin e lidershipit, aftësitë teknike, ekspertizën taktike dhe përvojën e nevojshme për të udhëhequr skuadrën.

“Shumë urime të certifikuarëve e vazhdojmë drejtë sukseseve të radhës”, ka shkruar ai.

Continue Reading

Aktuale