Connect with us

Lajme

Ku do t’i kalojnë pushimet ministrat e Qeverisë së Maqedonisë

Published

on

Shumica e anëtarëve në Qeverinë e Republikës së Maqedonisë së Veriut një pjesë të pushimit vjetor do ta shfrytëzojnë në dhjetë ditët e para të muajit gusht, citohet në kumtesën e pres shërbimit qeveritar.

Kryeministri Zoran Zaev një pjesë të pushimit vjetor do ta shfrytëzojë në ditët pas festës së 2 Gushtit Ilinden. Zaev dhe familja e tij ditët e pushimit do t’i kalojnë në Ohër dhe në Greqi.

Zëvendëskryeministrja dhe ministre e Mbrojtjes Radmilla Shekerinska këtë vit do të shkojë në pushim nga 25 korriku deri më 5 gusht dhe do të shkojë në pushim aktiv në Skandinavi.

Zëvendëskryeministri dhe ministër i Punëve të Brendshme Oliver Spasovski, siç është cituar në kumtesë, nuk ka vendosur nëse do të shkojë dhe ku, ndërsa zëvendëskryetari i obliguar për Çështje Ekonomike Koço Angjushev, vetëm disa ditë të pushimit të tij do t’i kalojë në Greqi në fillim të muajit gusht.

Zëvendëskryeministri i obliguar për Çështje Evropiane Bujar Osmani, planifikon që pushimin e tij vjetor ta realizojë nga data 2 deri më 10 gusht, ndërsa për destinacion të tij këtë vit e zgjodhi Shqipërinë.

Zëvendëskryetari dhe ministër për sistem politik dhe marrëdhënie mes bashkësive Sadulla Duraku ende nuk e ka treguar planin e tij për pushim vjetor.

Ministri i Punëve të Jashtme Nikolla Dimitrov, siç qëndron në kumtesë, deri tani nuk ka vendosur nëse dhe ku do të shkojë për pushime, njejtë sikur ministri i Shëndetësisë Venko Filipçe.

Ministrja e Drejtësisë Renata Deskoska një periudhë të caktuar të pushimit të saj veror do ta kalojë në Ohër, por tani për tani pa data të caktuara për shkak të bisedave të ardhshme për Ligjin e Prokurorisë Publike, potencojnë nga pres shërbimi qeveritar.

Ministri i transportit dhe Lidhjeve Goran Sugareski do të shkojë për pushim njëjavësh nga data 4 deri më 11 gusht por deri tani nuk ka vendosur se ku.

Edhe ministri i Ekonomisë Kreshnik Bekteshi një pjesë të pushimit do ta shfrytëzojë në pjesën e parë të muajit gusht. Me familjen ende nuk kanë bërë zgjedhje për destinacionin e tyre.

Gjysma e parë e muajit gusht është plani për pushim edhe i ministrit të Bujqësisë, Pylltarisë dhe Ekonomisë së Ujërave Trajan Dimkovski, gjithashtu pa destinacion të caktuar.

Ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës Damjan Mançevski në fillim të muajit gusht do të shkojë për pushim në Itali, ndërsa ministrja e Punës dhe Politikës Sociale, Milla Carovska, me familjen do të shkojë në periudhën e njëjtë në Turqi.

Jashtë vendit, një pjesë të pushimit të tij vjetor, do ta shfrytëzojë ministri i Arsimit dhe Shkencës Arbër Ademi, si dhe ministri i Kulturës Hysni Ismaili i cili disa ditë do t’i kalojë në Shqipëri e disa në Ohër.

Ministrio i Vetëqeverisjes Lokale Goran Milevski nuk do të shkojë në pushim vjetor, ndërsa ministri i Mjedisit Jetësor dhe Planifikimit Hapësinor do të shkojë në Greqi në periudhën nga data 9 deri më 18 gusht.

Në gjysmën e parë të muajit gusht në pushim do të shkojë edhe ministri pa resor i obliguar për Komunikime, Llogaridhënie dhe Transparencë Robert Popovski, si dhe ministri pa resor i obliguar për Diasporë Edmond Ademi, i cili këtë vit 7 ditë do të qëndrojë në Greqi.

Ministri pa resor i obliguar për Implementimin e Strategjisë për përmirësim të gjendjes së Romëve Muzafer Bajram, një pjesë të pushimit vjetor në fillim të muajit gusht do ta kalojë në ndonjërin vend të rajonit.

Ministrja pa resor e obliguar për Investime të Huaja Zorica Apostolska gjithashtu shkon për një pushim të shkurtër në fillim të muajit gusht, tani për tani pa vendim se ku, ndërsa ministri pa resor i obliguar për Investime të Huaja Elvin Hasan për pushim të tij veror e zgjodhi destinacionin e Turqisë ku do të shkojë më 31 korrik.

Ministri pa resor i obliguar për Investime të Huaja Bardhyl Dauti do të shkojë në Shqipëri më 1 shtator, kumtoi pres shërbimi qeveritar.

 

BURIMI: SHENJA

Continue Reading

Lajme

Njëra makinë kishte defekt! MPB me detaje rreth aksidentit tragjik në autostradën Shkup-Tetovë

Published

on

By

Njëra makinë kishte defekt! MPB me detaje rreth aksidentit tragjik në autostradën Shkup-Tetovë

Ministria e Punëve të Brendshme sot ka dhënë detaje shtesë nga aksidenti tragjik në autostradën Shkup-Tetovë, respektivisht në afërsi të fshatit Zhelinë, përcjell Alsat. Nga MPB njoftojnë se viktima ka qenë një këmbësorë, i cili kishte ndaluar në autostradë pas një defekti të një makine, ndërkaq në aksident kanë qenë të përfshira gjithsej katër makina.

“Dje në ora 16.40 më SPB Tetovë është raportuar se në autostradën Shkup-Tetovë, tek mbikalimi i Treboshit, ka ndodhur aksident trafiku në mes të veturës ,,Golf“ me targa të Tetovës, të cilën e ka drejtuar personi M.A. (33) nga fshati Trebosh i Tetovës dhe mjeti ngarkues ,,Mercedes“ me targa të Shkupit, të cilën e ka drejtuar P.M. (34) nga Shkupi, me çka janë përplasur me veturën ,,Opel zafira“ me targa të Tetovës në të cilën e kishte parkuar personi Sh.T. (49) nga Tetova dhe mjetin ngarkues ,,Pezho“ me targa të Tetovës, që për shkak të një defekti e kishte parkuar personi E.K. (27) nga Tetova. Në vendin e aksidentit ka ndërruar jetë këmbësori F.R. (45) nga Tetova, i cili paraprakisht kishte qenë bashkudhëtarë në mjetin ngarkues ,,Pezho“, kurse lëndime të rënda trupore kanë pësuar këmbësori E.K. i cili paraprakisht kishte parkuar të njëjtën veturë dhe lëndime trupore ka pësuar bashkudhëtari në veturën ,,Golf“ E.L. (31) nga Tetova, të konstatuara në Spitalin klinik të Tetovës”, shtojnë nga MPB.

Continue Reading

Bota

Pritet rritja e prodhimit të naftës

Published

on

By

Pritet rritja e prodhimit të naftës

Një studim i përkrahur nga Kombet e Bashkuara ka thënë se bota duhet të zvogëlojë më shumë se gjysmën e prodhimit të thëngjillit, naftës dhe gazit në dekadën e ardhshme, në mënyrë që ngrohja globale të mos arrijë në nivele të rrezikshme.

Programi i Kombeve të Bashkuara për Ambient, ka thënë se në raportin e publikuar më 20 tetor se shtetet janë duke planifikuar që të shpojnë apo gërmojnë më shumë se gjysmën e sasisë së thëngjillit, naftës dhe gazit, në përputhje me kufizimin e ngrohjes globale në 1.5 gradë Celsius deri në fund të shekullit.

Vetëm 10 ditë para se të mbahet Samiti për Klimën në Glasgou të Skocisë, i cili po konsiderohet kyç për të jetësuar synimet për temperaturën, të arritura në Marrëveshjen e Parisit për Klimën, studimi ka gjetur se prodhimi i thëngjillit do të ulet, mirëpo prodhimi i gazit do të rritet më së shumti në 20 vjetët e ardhshëm, në nivele që nuk janë në përputhje me synimet për temperaturën, për të cilat është arritur pajtueshmëri në Paris.

“Hulumtimi është i qartë: prodhimi global i thëngjillit, naftës dhe gazit duhet të zvogëlohet menjëherë në mënyrë që të jetë në përputhje me kufizim të ngrohjes globale në 1.5 gradë Celsius”, ka thënë Ploy Achakulwisut, autore e raportit nga Instituti i Stohholmit për Ambient.

“Megjithatë, qeveritë vazhdojnë të planifikojnë dhe të mbështesin prodhimin e naftës së papërpunuar, të cilat janë shumë më të mëdha sesa ne mund të djegim”, ka thënë ajo.

Në muajin gusht, një panel i OKB-së për ndryshimet klimatike, ka paralajmëruar se temperatura mesatare globale, do të mund të kalojë 1.5. gradë Celsius brenda 20 vjetëve, përveç nëse nuk merren masa të menjëhershme, të shpejta dhe të shkallës së gjerë, për të zvogëluar emetimet e gazrave serrë.

Vlerësimet preliminare sugjerojnë se prodhimi global i naftës së papërpunuar ka mundur të zvogëlohet për 7 për qind më 2020, kryesisht për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe masave kufizuese.

Mirëpo, sipas një raportit të ri, shtetet planifikojnë të prodhojnë 110 për qind më shumë naftë më 2030, sesa është paraprarë për të mos rritur temperaturën mbi 1.5 gradë, dhe 45 për qind më shumë sesa që duhet, për të mos rritur temperaturën në 2 gradë Celsius.

Në raport përmenden 15 prodhues të mëdhenj përfshirë Rusinë, Australinë, Arabinë Saudite, Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar.

Rusia vitin e kaluar ka miratuar strategjinë e re për energji deri më 2035.

Sipas skenarit “optimist” të strategjisë, prodhimi i gazit dhe thëngjillit do të rritet për 38 për qind dhe 52 për qind, respektivisht, nga 2018 deri më 2035, dhe 18 për qind dhe 10 për qind, respektivisht, sipas një skenari “pesimist”.

Për dallim nga gazi dhe thëngjilli, strategjia parasheh rënie të prodhimit të naftës.

Continue Reading

Lajme

Tërmeti dridh rajonin e Ohrit

Published

on

By

Tërmeti dridh rajonin e Ohrit

Mëngjesin e sotëm, respektivisht në ora 03:26, në rajonin e Ohrit është regjistruar tërmet me intensitet prej 3,1 shkallëve sipas Rihterit, përcjell Alsat. Epiqendra e tërmetit ka qenë dy kilometra larg Ohrit, respektivisht në Elbasan të Shqipërisë.

Continue Reading

Aktuale