Connect with us

Lajme

Gjendje e mjerueshme në burgjet e Maqedonisë së Veriut

Published

on

Në burgjet e Maqedonisë së Veriut lulëzon krimi dhe korrupsioni, mes të burgosurve dhe të punësuarve. Institucioni Avokati i Popullit, thotë se përveç burgjeve, edhe në shtëpitë përmirësuese gjendja nuk është më e mirë, ku fëmijët keqtrajtohen nga punonjësit.

“Konstatimi është se nëpër burgje, korrupsioni funksion si sistem ku janë të involvuar shumë lloje të njerëzve, të burgosur, persona zyrtarë por edhe njerëz nga jashtë burgut për çka kemi bërë vërejtje serioze, andaj kërkojmë edhe njëherë që kjo çështje të merret parasysh seriozisht”-theksoi Vesna Bajramovska, zv/avokate e Popullit.

“Ka edhe raste ku personat maltretohen fizikisht. Grushtim në pika të dobëta të trupit, rrahje nëpër vendet ku nuk ka kamera e kështu me radhë”.

Përveç korrupsionit dhe keqtrajtimit, të burgosurit nuk kanë as përkujdesje të mirë mjekësore, kështu së paku thonë deputetët pas vizitave në hapësirat e burgjeve.

“Mjekët të cilët janë nëpër këto institucione, vetëm me një palë dëgjuese dhe me një zyrë të vogël në të cilën siç e pashë nuk kishte asnjë kompjuterë”-pohoi Mirsada Hasani, deputet e BDI-së.

Drejtorët e burgjeve thonë se mungesa e fondeve të nevojshme për rinovim janë shkak i kushteve të mjerueshme nëpër burgje. Ata madje thonë se të burgosurit shpesh herë i sulmojnë policët e burgjeve, të cilët marrin paga prej 20% më të ulëta se policët e zakonshëm.

“Unë mendoj se tani kur vijnë komisione të ndryshme nga delegacioni i BE-së të shohin progresin, vizita në “Shutkë” është e pashmangshme. 48-25 Nuk janë të vetmit personat e burgosur dhe të paraburgosur që përjetojnë torturë. Edhe të punësuarit përjetojnë torturë. Sot në mëngjes një i punësuar në burgun tim, u sulmua nga një njeri që mban burg për tentim vrasje”-theksoi Esad Rahiq, drejtor i burgut të Shutkës.

Në Komisionin mbikëqyrës të Kuvendit kritika u bënë edhe sa i përket arsimimit dhe edukimit të fëmijëve në shtëpitë përmirësuese, ku sipas analizave, vite më vonë personat e njëjtë përfundojnë në burg. Personat me probleme psikike dhe varësi nga substancat narkotike, lëshohen në liri pa terapi, duke ua rënduar risocializimin në shoqëri.

 

BURIMI: Alsat-M

Continue Reading

Lajme

Maqedonia, Bullgaria dhe Shqipëria sot nënshkruajnë memorandumin trepalësh për Korridorin 8

Published

on

By

Maqedonia, Bullgaria dhe Shqipëria sot nënshkruajnë memorandumin trepalësh për Korridorin 8

Maqedonia, Bullgaria dhe Shqipëria do të nënshkruajnë memorandumin trepalësh që do të nënshkruhet sot në Sofje.

Sipas njoftimeve nga kabineti i ministrit të Transportit, Blagoj Boçvarski po udhëton sot në Bullgarinë fqinje.

Ky memorandum është për përfundimin e Korridorit 8 dhe sipas qëllimit të deklaruar është përcaktimi i gatishmërisë së tre vendeve për planifikim afatgjatë dhe zhvillim të koordinuar të Korridorit 8 me fokus në projektet që janë me rëndësi më të madhe për rajonin dhe gatishmërinë për të zbatuar masat për transport të shpejtë dhe të pandërprerë të mallrave në pikat kufitare./Telegrafi/

Continue Reading

Lajme

Tërmeti me magnitudë 6.1 shkund Greqinë/ Lëkundjet ndjehen deri në Egjipt e Izrael

Published

on

By

Tërmeti me magnitudë 6.1 shkund Greqinë/ Lëkundjet ndjehen deri në Egjipt e Izrael

Një tërmet i fortë ka shkundur mëngjesin e sotëm Greqinë ndërsa është ndjerë edhe në disa shtete të tjera.

Tërmeti ra 156 kilometra në juglindje të ishullit Karpathos në Greqi dhe ishte me magnitudë 6.1 i shkallës Rihter. Thellësia ishte 66.3 kilometra nën tokë.

Lëkundjet e forta u ndjenë edhe në ishullin e Kretës, që javët e fundit është tronditur nga disa tërmete. Ky tërmet është ndjerë edhe në Egjipt e Izrael, kanë raportuar mediat e këtyre vendeve.

Continue Reading

Kosovë

Vërtetohet pafajësia e ish-ministres së Kosovës

Published

on

By

Vërtetohet pafajësia e ish-ministres së Kosovës

Kolegji penal i Gjykatës së Apelit të Kosovës ka refuzuar si të pabazuar ankesën e Prokurorisë Themelore në Prishtinë, duke liruar nga akuza ish-ministren Meliza Haradinaj Stublla pasi që nuk është vërtetuar se e njëjta e kryer veprën penale mos raportimi apo raportimi i rremë i pasurisë, i të ardhurave, i dhuratave, i dobisë tjetër materiale ose detyrimeve financiare.

Ndaj aktgjykimit të lartcekur, ka paraqitur ankesë Prokuroria Themelore në Prishtinë, duke i propozuar kolegjit penal të Gjykatës së Apelit të Kosovës, që ankesa të aprovohet, ndërsa çështja penale t’i kthehet gjykatës së shkallës së parë në rigjykim.

Kolegji penal i Gjykatës së Apelit të Kosovës pas shqyrtimit të të gjitha shkresave të lëndës dhe vlerësimit të pretendimeve ankimore, ka konstatuar se ankesa e Prokurorisë Themelore në Prishtinë është e pabazuar, pasi që aktgjykimi i lartcekur i Gjykatës së Themelore në Prishtinë, nuk është përfshirë në asnjë shkelje ligjore, për faktin se nga provat e administruara nuk është vërtetuar se e akuzuara Haradinaj -Stublla, ta ketë kryer veprën penale për të cilën ishte akuzuar, andaj edhe me të drejtë është liruar nga akuza./21Media

Continue Reading

Aktuale