Connect with us

Kosovë

Çfarë jepni ju për njohjen nga Serbia? Kryeministri Haradinaj ‘plas bombën’ e madhe: Më kanë kërkuar çmim

Published

on

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj tregon se i ka ardhur ofertë nga disa persona lidhur me njohjen nga Serbia.

Pjesë nga intervista:

Ramush Haradinaj: Putini nuk ka për të hyrë këtu. Taksa nuk hiqet deri në njohje.

A keni arsye për ta destabilizuar Kosovën?

Ramush Haradinaj: Nuk kam arsye se është vendi im. Unë dua të jemi më stabil.

Sa gjasa ka që t’ju shantazhojë Amerika për korrektimin e kufijve?

Ramush Haradinaj: Mendoj se askush nuk është për ndarjen e Kosovës. Unë mendoj se këta tanët kanë çuar një ofertë. S’kam takuar asnjë amerikan që ka në zemër ndarjen e Kosovës.

A keni takuar ndonjë amerikan?

Ramush Haradinaj: Ne nuk jemi jashtëtokësorë. Jemi rritur dhe do të jemi gjithmonë bashkë me aleatët.

Pas pas dorëheqjes suaj, ambasadori i SHBA-va na kujtoi se njeriu kishte shkuar në hënë, si e komentoni?

Ramush Haradinaj: Nuk dua të flas për këtë gjë.

A keni pasur ofertë për të hequr taksën, të ndani Kosovën në mënyrë që të mos keni asnjë aktakuzë ndaj jush.

Ramush Haradinaj: S’kanë guxuar ta bëjnë hapur, po ashtu e kanë ofruar. Mua më kanë kërkuar çmim! Çfarë jepni ju për njohjen nga Serbia? E ka thënë kush ka hyrë e ka dalë.

Me kë do të bëni aleancë për zgjedhjet?

Ramush Haradinaj: Do shkojmë si Aleancë në zgjedhje. Kemi marrë mësimet tona.

Continue Reading

Kosovë

Suma: Vendimi i Supremes është befasues, pa asnjë argument

Published

on

Gjykata Supreme ka hedhur poshtë vendimin e Panelit Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa që komuna e Hanit të Elezit të shkojë në rivotim.

Supremja e ka pranuar si të bazuar ankesën e kandidatit të Partisë Demokratike të Kosovës për kryetar të Hanit të Elezit, Mehmet Ballazhi.

“Kolegji i Gjykatës Supreme e ka aprovuar si të bazuar ankesën e kandidatit për kryetar të komunës së Hanit të Elezit, Mehmet Ballazhi, nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK), dhe ka anuluar vendimin e PZAP-së, duke e kthyer çështjen në rivendosje” thuhet në vendimin e Supremes, njofton Klankosova.tv.

Me këtë rast ka ardhur edhe reagimi i kandidatit të pavarur për kryetar të Hanit të Elezit Rufki Suma.

Suma në Info Magazine në Klan Kosova tha se vendimi i Supremes nuk ka asnjë bazë edhe asnjë argument.

“Realisht është një vendim befasues. Ne ende nuk e kemi të qartë, një panel e ka marrë një vendim Gjykata Supreme e rrëzon atë vendim, e kthen përsëri në rivendosje pa ndonjë argument dhe pa ndonjë arsyetim në pesë faqe që i përshkruan më së shumti veprimet e PZAP-it”.

“Përndryshe vetëm akuzon se PZAP-i nuk ka pasur argumente të mjaftueshme për të marrë një vendim të tillë. Edhe njëherë po e them. Nuk tregon se në çka është e bazuar, në cilat argumente është i bazuar? kur vet kandidati tregon se i ka vizituar vendvotimet. Dhe me rastin e vizitës së vendvotimeve ajo është ndikim direkt”.

Paneli Zgjedhor për Ankesa dhe Parashtresa, para disa ditësh kishte anuluar votat për kryetar të Komunës së Hanit të Elezit.

Sipas PZAP-së, zgjedhjet janë anuluar për shkak të minimit të integritetit të zgjedhjeve si rezultat i presionit dhe organizimit me qëllim të përfitimit dhe mbështetjes së votuesve.

Kandidati i PDK-së, Mehmet Ballazhi sipas rezultateve të KQZ-së, për zgjedhjet e 17 tetorit ka marrë me 50.98% të votave.

Continue Reading

Kosovë

Haxhiu reagon për dënimin me 8 muaj burgim për dhunuesit e 15-vjeçares

Published

on

By

Haxhiu reagon për dënimin me 8 muaj burgim për dhunuesit e 15-vjeçares

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu ka reguar pas dënimit me vetëm 8 muaj e 8 ditë burg për personin që dhunoi një 15-vjeçare në Pejë.

Haxhiu thotë se është e shqetësuar për këtë vendim siç e quan ajo absurd dhe të padrejtë. Ajo thekson se vendime të tilla motivojnë dhunuesit dhe dhunojnë për së dyti herë viktimat.

“Sapo përfundova fjalën në konferencën që i dedikohej viktimave të krimit, u njoftova me lajmin që dhunuesi seksual ndaj vajzës 15 vjeçare qenka dënuar me vetëm 8 muaj e 8 ditë burgim, pa asnjë rrethanë rënduese dhe fatkeqësisht shumë rrethana lehtësuese. Jam shumë e shqetësuar në raport me këto vendime absurde të padrejta dhe që motivojnë dhunuesit dhe që dhunojnë për së dyti herë viktimat”, ka shkruar Haxhiu në Facebook./21Media

Continue Reading

Kosovë

Kosovë, një i vdekur dhe tri raste të reja me COVID

Published

on

By

Kosovë, një i vdekur dhe tri raste të reja me COVID

Tre persona kanë rezultuar të infektuar me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit në vend, ndërsa një tjetër ka humbur betejën me virusin.

Të dhënat e prezantuara nga Ministria e Shëndetësisë thonë se janë kryer 1298 testime. Sot janë shëruar 20 qytetarë, derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 157.225. Në total numri i rasteve aktive është 438.

Continue Reading

Aktuale