Connect with us

Argëtim

Si ta mbani dashurinë gjallë me partnerin edhe pasi të bëheni prindër?

Published

on

Të bëhesh prind është një nga përvojat më mrekullueshme të jetës. Ardhja në jetë e një fëmijë sigurisht që i gëzon të dy prindërit. Mirëpo, siç ndodh zakonisht me njerëzit e rinj që njohim, duam të qëndrojmë gjatë me ta

Njësoj ndodh edhe më fëmijët kur sapo lindin. Ata e marrin të gjithë vëmendjen, sidomos të mamave. Babi duket sikur kalon disi në plan të dytë (pa dashje). Nënat edhe për shkak të lodhjes, netëve pa gjumë, nuk e kuptojnë që ndoshta po e dëmtojnë marrëdhënien e tyre në çift.

Në do t’ju vijmë në ndihmë me disa këshilla se si ta mbani gjallë dashurinë edhe pasi të bëheni prindër:

Programoni takime romantike

Programoni takime dashurie. Mos harroni që ju jeni dy njerëz të dashuruar që keni sërish nevojë për takime romantike. Caktojeni një ditë në javë për t’ia dedikuar vetëm lidhjes suaj.

Bisedoni

Komunikimi është baza në çdo marrëdhënie. Flisni me partnerin tuaj teksa fëmijët janë në gjumë. Tregojini se çfarë ju mundon, ose thjesht flisni se si ka shkuar dita juaj.

Bashkëpunimi fizik është i rëndësishëm

Prekja ka një ndikim kaq të madh në ndjenjën tuaj të mirëqenies në marrëdhënie, por kur bëheni me fëmijë, ju e transmetoni të gjithë dashurinë tuaj tek foshnja dhe shpeshherë e neglizhoni partnerin. Edhe një përqafim gjatë natës duket i pamundur kur në mes është një bebe. Sidoqoftë, një puthje në korridor, një përqafim në divan, gjëra të vogla mund të rindezin zjarrin mes jush.

Mbajini gjërat gjallë

Kultivoni “shaka” të veçanta dhe ritualet si çift, këshillon Class. Edhe pse mund t’ju duket qesharake, shpikni një lojë ose një garë me bashkëshortin tuaj në mënyrë që të krijoni situata komike mes jush.

Jepini njëri-tjetrit kohë të lirë

Të gjithë prindërit i duan shumë fëmijët e tyre, mirëpo çdo prind ka nevojë për pak kohë të lirë për të fituar energji. Lëreni partnerin tuaj të lirë në mënyrë që të rimbushë bateritë dhe familja juaj do t’ju falënderojë për këtë gjë.

Fikni teknologjinë

Pasi e zë gjumi fëmijën fikni çdo gjë: televizorin, internetin, dritat, çdo gjë. Bëhuni bashkë dhe vendosni një muzikë relaksuese. Thojini njëri-tjetrit sa shumë e doni, përpara se fëmija të zgjohet.

Continue Reading

Argëtim

Jahti 80 milionë dollarësh, me “vrimë gjigante” në mes

Published

on

By

Jahti 80 milionë dollarësh, me “vrimë gjigante” në mes

Deri tani, konceptet e jahteve luksoze kanë ofruar modele të jashtëzakonshme, në formë mjelme, apo peshkaqeni, por studio e dizajnit “Lazzarini” ka prezantuar së fundmi një prej projekteve më të veçanta të para ndonjëherë.

Kompania italiane, me seli në Romë, dëshiron të prodhojë një superjaht luksoz, 69-metra të gjatë, me një “vrimë gjigante” në mes. Koncepti, i quajtur “Forma”, parashikon që jahti të lëvizë vetëm me energji të pastër. Ai është konceptuar të jetë një superstrukturë me një siluetë tepër të veçantë.

Dizajni është sa i thjeshtë, aq madhështor. Në pjesën e sipërme, është menduar të vendoset një pishinë me dysheme prej xhami, që do t’i lejojë notarët të kenë një pamje magjike të pjesës së poshtme.

Vlera për prodhimin këtij jahti është parashikuar të jetë 69 milionë euro, ose 80 milionë dollarë. Ai do të lëvizë me një motor me hidrogjen, ndërsa mund të arrijë një shpejtësi prej 24 nyjesh detare, ose mbi 44 km/h. Në çati do të ketë të instaluar panele diellorë, për të karikuar të gjitha sistemet.

Nga momenti që një prodhues vendos të vërë në zbatim projektin, do të duhen 20 muaj për ta sjellë në jetë jahtin, sipas “Lazzarini”.

Continue Reading

Argëtim

Ndërton shtëpinë rrotulluese pasi Iodhet nga ankesat e gruas

Published

on

Shtëpia në Sërbac të BeH-së është projektuar dhe ndërtuar nga 72-vjeçari Vojin Kusiq. Me një fasadë të gjelbër dhe çati të kuqe metalike, ajo mund të bëjë një rreth të plotë për të kënaqur dëshirat e shumëllojshme të gruas së tij Lubica – ajo dëshiron të shohë shumëçka kur shikon nga dritaret e saj.

“Pasi arrita një moshë të shtyrë dhe pasi fëmijët e mi morën përsipër biznesin familjar, më në fund kisha kohë të mjaftueshme për t’i dhënë detyrë vetes që t’ia realizoja gruas sime dëshirën e saj” që të mundë të ndryshojë pozicionin e dhomave në shtëpinë e saj kur të dojë, tha Kusiqi, raporton AP.

Shumë vjet më parë, kur u martuan, Kusiqi kishte ndërtuar një shtëpi tjetër, të mjaftueshme për veten dhe gruan e tij, në të cilën ata rritën tre fëmijët e tyre. Në atë kohë, gruaja e tij donte që dhomat e tyre të gjumit të kishin pamje nga dielli dhe kështu bënë. Por kjo do të thoshte se dhoma e tyre e ndejës të kishte përballë rrugën. Pas një kohe, ai thotë se gruaja e tij u ankua se “nuk mund të shihte njerëzit që hynin në oborrin tonë të përparmë” dhe kështu Kusiqi u desh të rimodelonte gjithçka.

Continue Reading

Argëtim

Minus 500 Euro, restoranti britanik i hap “luftë” Nusret për biftekun me ar

Published

on

Një restorant që gatuan biftek po konkurron restorantin e famshëm të Nusret.

Ai po gatuan biftekun e famshëm me ar të Nusret për 500 Euro më pak.

Reakless Steak and Lobster House në Portsmouth u ofron klientëve biftekun më trend në Instagram për 500 euro më pak. Pronari Scott Mattheës mendon se Salt Bae duhet të ketë një fitim të madh nga biftekët, edhe pse ato kanë shije të njëjtë me të tijët.

“Shumë vende nuk do ta bëjnë këtë sepse kushton tre herë koston e mishit për ta lyer atë me ar, ne vendosim 20 deri në 25 gjethe në secilën. Për të, kjo do të jetë rreth 500 euro fitim në secilin biftek. E di që Londra është pak më e shtrenjtë, por 500 euro më shumë për një biftek? është saktësisht e njëjta gjë këtu – ata përdorin të njëjtin lloj të nënprodukteve /ë mishit nga ku marrim tonat. Ne ndjekim gjithçka në trend dhe e vendosim direkt në menunë tonë”, tha 35 vjeçari./albeu.com

Continue Reading

Aktuale