Connect with us

Lajmet kryesore

Der Standard: Tri arsye përse duhet të shkoni tani në Shqipëri

Published

on

Shqipëria nuk është ende anëtare e Bashkimit Europian dhe jo të gjitha thesaret e saj janë zbuluar.

Por, vizitorët e huaj në Shqipëri po rriten nga viti në vit, shkruajnë Sascha Aumüller dhe Beate Schümann për gazetën e njohur gjermane ”Der Standard”:

Elbasani – Një qytet si aset kulturor

Mikpritja, në kuptimin e saj të plotë, gjendet në mes të Shqipërisë, në Elbasan. Ky është qyteti i njohur në buzë të Shkumbinit.

Shqipëria nuk është ende anëtare e Bashkimit Europian dhe jo të gjitha thesaret e saj janë zbuluar.

Por, vizitorët e huaj në Shqipëri po rriten nga viti në vit, shkruajnë Sascha Aumüller dhe Beate Schümann për gazetën e njohur gjermane ”Der Standard”:

Elbasani – Një qytet si aset kulturor

Mikpritja, në kuptimin e saj të plotë, gjendet në mes të Shqipërisë, në Elbasan. Ky është qyteti i njohur në buzë të Shkumbinit.

“Një çështje nderi”, shpjegojnë Ermioni dhe Dashamir Qorri.

Shtëpia e tyre ndodhet brenda mureve historike të kështjellës, është e restauruar shumë këndshëm dhe kopshti gjallëron nga lulet. E veshur lehtë, 65-vjeçarja Ermioni na shërben kafe turke dhe raki të fortë në kopsht. Fqinjët e saj kanë emigruar, përfshirë dy nga fëmijët e saj.

Por, familja Qorri qëndroi.

“Nuk është gjithmonë e thjeshtë”, thotë 74-vjeçari Dashamir, i cili na shpjegon se përse ky çift fton turistë për të plotësuar pensionin e tyre.

“Jemi një shtëpi e lumtur sepse rrethohemi nga dy shtëpi të shenjta”, thekson Ermioni.

Njëra prej tyre është kisha ortodokse e shën Mërisë, ndërsa tjetra kisha katolike e Krishtit, të cilat arritën t’i shpëtonin epokës së shkatërrimit nga Enver Hoxhë.

Rrënojat e Elbasanit të vjetër janë pëshpërima të së kaluarën nën sundimin e grekëve, romakëve, bizantit dhe otomanëve.

Porta në jug të kalasë hap unazën prej muri drejt së tashmes. Përgjatë bulevardit ”Qemal Stafa”, të mbushur me palma dhe me blloqe pallatesh të epokës së komunizmit,  elbasanllinjtë e nxirë nga dielli shëtisin me smartfonë. Gra të mbuluara me shami janë të rralla. Pjesa më e madhe e shqiptarëve vishen si perëndimorët. Megjithatë, zëri i muezinit duhet të dëgjohet sërish. Elbasani do të ketë një xhami të re të financuar nga turqit. Xhamia Mbret, më e vjetra në vend, po restaurohet.

Në periferi të qytetit, një herë e një kohë i famshmi Kombinati Metalurgjik ”Çeliku i Partisë”, e kishte shndërruar Elbasanin në qendrën më të madhe industriale të Shqipërisë. Ndërsa tani, ai është një rrënojë gjigante industriale.

Rreth nëntë kilometra në juglindje të Elbasanit, Pal Qosja është i lumtur sot me lirinë e besimit. Në fshatin Shelcan një prift po kërkon prej 26 vitesh një ikonë të shekullit XIV. Në kishën ortodokse të shën Nikollës, një bazilikë modeste, ai drejton sytë te një pikturë me ngjyra të gjalla, që i atribuohet piktorit më të madh shqiptar të afreskeve, Onufrit nga Berati.

“Falë Zotit, ato ekzistojnë ende”, thotë ai.

Ato i mbijetuan diktaturës si monumente kulture.

Gjiri i Gjipesë, një plazh si “Plazhi” i Di Kaprios

Pas një jave në Rivierën Shqiptare, ne kemi mundur të kuptojmë sjelljen dhe gjestet tipike të vendasve: natyrisht, në një kryqëzim në Shqipëri nuk është gjithmonë e nevojshme t’i bindesh sinjalistikës rrugore, por t’i biesh borisë së makinës. Rrugët janë të dukshme në këtë vend, pasi shpesh janë shumë të gjera. Veçanërisht ato që të çojnë askund.

I tillë është një rrip asfalti mes fshatit Ilias dhe Vunoit, një financim i Bankës Botërore i vitit 2009, ku teorikisht mund  të ulet edhe një avion ”Airbus”,  por ndërkohë është pa ndriçim. Një udhërrëfyese na pret aty dhe na kërkon ta parkojmë makinën në pemët e ullirit, që të kursejmë hapësirën. Edhe ajo i druhej një fluksi të madh pushuesish atë ditë në plazhin e Gjipesë, por frika e saj doli të ishte e kotë.

Vetëm disa këmbësorë dhe dy makina “Jeep Defender” kabriolet me targa të qytetit bavarez të Tegernsit kaluan nëpër atë shteg mushkash nga parkingu i improvizuar deri në bregun e mrekullueshëm jonian. Në gjirin me ujëra të kaltra kristal mirëpritemi nga zhurma shurdhuese e një gjeneratori me naftë, që shërben vetëm për të furnizuar ekspresin e vjetër të kafesë të  markës “Cimbali”, si dhe ne që kishim marrë dy kafe në lokalin e plazhit.

Përshtypja e parë e qetësisë relative këtë mëngjesi korriku nuk duhej të na kishte mashtruar: Me varka, këtejpari po vijnë nga Himara edhe një numër i vogël pushuesish të tjerë. Ata zënë thuajse gjysmën e shezlonëve, ndërkohë që shkrepin foto selfie para hyrjeve të shpellave përgjatë shkëmbinjve. Por, vonë rreth pasdites na duhet që kampin e ngritur nën hije në dalje të Gjirit të Gjipesë ta ndajmë me disa dhjetëra aventurierë, ndërsa në muzg skarat mbushen me peshk.

Në Gjirin e Gjipesë koha duket sikur ka mbetur në vend. Pavarësisht rrugës së gjerë të ndërtuar në vitin 2009, plazhi ngjan ende me “Plazhin” në filmin e Leo Di Kaprios. Por filmi tashmë i ka mbushur 19 vjet, kurse Shqipëria ka pesë vjet që ka marrë statusin e vendit kandidat për anëtarësim në Bashkimin Evropian.

Parku Kombëtar Shebenik-Jabllanicë: Një vargmal pa alpinistë

“Shtresat e fundit të borës shkrijnë nga majat e vargmalit të Shebenikut kur çelin lulet e verës”, u thotë Laurenc Tupi alpinistëve të grmbulluar pas fshatit Fushë-Studën, ku lëndinat alpine shtrihen si tapetë të kuq dhe 31-vjeçari e njeh lulen e gushëkuqit blu vetëm sipas emërtiimit vendas.

Si shumë të tjerë në Luginën e Shkumbinit, shqiptarët dyshojnë nëse turizmi do të sjellë vërtet ato që shpresojnë. Në zemër, ai është i lumtur që Parku Kombëtar, i shpallur i tillë në vitin 2008, është aq i panjohur bashkë me pyjet e tij të ahut të mbrojtura nga UNESCO, luginat, 14 liqenet malorë dhe larminë e jashtëzakonshme të specieve, siç janë lule vjollca, apo rrëqebulli i rrezikuar i Ballkanit.

Atij nuk i pëlqejnë njerëzit që përdorin fuoristrada të zhurmshme, që trazojnë qetësinë e pyjeve dhe lënë pas mbeturina nga ekskursionet e tyre në male. Ai ende ëndërron për kohën kur në luginë jetonin së paku 3000 banorë, ndërsa në fshatin e tij kishte një thertore dhe një furrë buke. Xhamia ka mbetur, ndërsa banorët kanë migruar dhe në fshat kanë mbetur vetëm 30 familje. Madje edhe investimet në hotele nuk sjellin shpresë, për shkak të mungesës së përvojës në shërbime, stafit shumë të kufizuar dhe numrit shumë të vogël të turistëve.

”Kjo do të ndryshojë”, shprehet Juli Balla.

“Pa iniciativë, asgjë s’mund të arrihet”, shprehet kreu i shërbimit pyjor për mbrojtjen e parkut më të madh natyror në Shqipëri. Për të, e ardhmja mbështetet vetëm te zhvillimi i turizmit të qëndrueshëm. Ndryshe nga Alpet shumë të vizituara shqiptare në veri të vendit,  vargmali Shebenik-Jabllanicë nuk ka qenë kurrë në vëmendjen e turistëve. Kjo është gjë e mirë, thotë 33-vjeçari. Ai nuk pret asgjë nga qeveria shqiptare. Grantet e akorduara për rrugën gjysmë të përfunduar mes Librazhdit dhe Fushë-Studnës përfundojnë nuk dihet se ku.

Ndërkohë, fshati ka një qendër vizitorësh me qendër informacioni dhe ambiente akomodimi. Restoranti “Bej Fatis” shërben vaktin e mëngjesit dhe ushqime të ngrohta. Në tre vitet e fundit, rojtarët e pyjeve kanë shenjuar 13 shtigje turistike. Më e shkurtra zgjat 30 minuta, ndërsa më e gjata plot katër orë. Nëse do të ishte në dorë të Laurens Tupit, ai do të lejonte në Parkin Kombëtar Shebenik-Jabllanicë vetëm turistët që e duan dhe kujdesen për natyrën.

Marrë nga Bota Sot

 

 

Continue Reading

Lajmet kryesore

Top 5 greatest Nepali adult dating sites and programs in 2020

Published

on

The Nepali online dating scene just isn’t however that preferred on the web, but there are fantastic dating sites to purchase regional attractive women in the inhabited town of Pokhara or Kathmandu in Nepal. Nepali women can be gorgeous as well as have that exotic look in them, which is the reason why lots of males from all around the planet tend to be dreaming of matchmaking them. 

But with the restricted Nepali online dating sites, it can be tough concerning which web sites will provide you with great results. This is exactly why i have curved in the most readily useful Nepali dating sites to assist you. Naturally, before we get right to the greatest Nepali online dating sites, it could be better to understand Nepali matchmaking. In this way, you are ready even before you set about trying to find that gorgeous Nepali woman.

Most useful Nepali dating internet site (leading 3 Picks)

have a look at all of our summary on the top picks:

Take To Today

Attempt Now

1. Asian Dating Review

Asian Dating is one of the recognized Nepali adult dating sites today and is also reliable by plenty of members from around globally. At this time, there are other than 2.5 million people from all over the world, which encourages matchmaking singles from various Asian countries, such as Nepal. This just implies that you’ve got a higher probability of finding a Nepalese women and men on Asian Dating.

Qualities On Asian Dating

One of the greatest popular features of Asian Dating is the emails Translations. The website ensured that every member will be able to understand one another regardless of where these include found in the globe. Another feature you’ll like is the Asian Dating application that they have. This means that you can download and run the app on the telephone, and you can browse and chat with your own Nepalese woman regardless of where you may be. 

The way they control Scams

Asian Dating gives validated badges into users of these members with affirmed their unique accounts. They also make sure that you will maintain your own privacy on the web site therefore you shouldn’t worry about any such thing.

Advantages:

 • All women are around for talk, which means your own Nepalese lady is generally online available. 

Drawbacks:

 • Some attributes commonly absolve to utilize, such as messaging.

2. InternationalCupid Assessment

InternationalCupid, like Asian Dating, has actually extreme populate of Nepalese both women and men. Operate because of the exact same retracts at Cupid Networks that works Asian Dating, this dating internet site is actually well-managed, features exceptional attributes, and is also as scam-free as can be.

Positives:

 • Simple to use
 • Large memberbase of Nepalese singles

3. Mingle2 Review

Another Nepali dating website is Mingle2, that has been established in the entire year 2008. Enrolling will only elevates one minute and can offer a personality examination, which will help you see the match on the website. The site’s interface will be easy to browse with the you don’t have to be worried about everything. In terms of the users, you’ll find Nepalese ladies that one may talk with. Actually, you can find over 60,000 energetic users each week that you could talk to.

Functions On Mingle2

One of the finest features of Mingle2 could be the Mutual complement. That is where the computer provides you with profiles as possible complement with. You’ve got the option to choose. Possibly, Yes, or No about profile, and if she claims indeed to you, you both gets the match notification. Additionally there is the Hot or perhaps not video game, when you’ll rate the profiles of the users on line. 

How They Manage Scams

Just like most additional reliable dating website nowadays, Mingle2 allows you to confirm your identity via your own e-mail or making use of your social networking reports. Also, they allow their particular people to report any suspicious people therefore, the web site can create anything about it.

Experts:

 • Some features on the internet site are no-cost, that is a very important thing for people who don’t want to buy a subscription.

Cons:

 • There is a large number of advertisements displayed all over the website.

4. Nepal Friends Date Review

Nepal Friends Date is a dating site, which welcomes straight, gay men, and lesbians. Your website was created in the entire year 2014, and you will join 100% free. One of the recommended aspects of Nepal Friends Date is the fact that the most the ladies here are from Nepalese City, Bharatpur, Pokhara, Biratnagar, and Kathmandu. You’ll certainly manage to find brand new pals and develop an excellent relationship with Nepal Friends Date.

Characteristics On Nepal Friends Date

One of the greatest popular features of Nepal Friends Date is you can search for Nepalese women not only in Nepal but along with your own country. Addititionally there is a compatibility test and an algorithm, so the web site will know whom you’re much more appropriate for. 

How They manage Scams

Unfortunately, Nepal Friends Date needs any security features. Nonetheless they make sure they protect your confidentiality, so that you don’t have to bother about anything at all.

Professionals:

 • Signing up is free of charge, and everybody may use the features.

Cons:

 • The protection feature is actually non-existent.

Best Nepali Dating Software (Leading 2)

1. Tinder Review

One regarding the Nepali online dating app now is Tinder, and that’s a location-based software. When joining, you have the substitute for make use of fb or the email. It’s going to just take you a few momemts in order to complete the sign-up procedure. Once accomplished, you can begin completing the profile to help you start swiping through Nepalese women’s profiles left and right. 

Functions On Tinder

One of the greatest characteristics on Tinder could be the Raise, where you’ll end up located on the waiting line’s top part for half an hour. More Nepalese females should be able to see your profile, thus upping your likelihood of acquiring some swipe correct. Additionally there is the Passport feature, that’ll let you browse through different countries like Nepal. This can help you realize that Nepalese woman you’ve been passing away to satisfy and big date.

How They control Scams

Tinder confirms their own people using mail or the fb account that they have regularly subscribe. Although only duty of the safety and privacy will be all for you to decide.

Experts:

 • Countless members to have a chat with, including many Nepalese.

Cons:

 • Profile data is restricted just.

2. Badoo Review

Another no-cost Nepali matchmaking app is actually Badoo, that has been established in the season 2006 of November. They have been comparable to most social networking communities, however their main goal is actually internet dating. Little years are often on Badoo, but additionally there are members that happen to be over the age of 35. Badoo promotes casual matchmaking and really serious connections, when you’re looking for a Nepalese girl currently, Badoo will be the one for you.

Attributes On Badoo

Badoo meets is amongst the characteristics on Badoo, that will let the user beginning playing and on the lookout for their unique suits rapidly. Your website offers you fits as well as their details. You’re going to have to push one’s heart icon if you should be interested in that girl or the X icon if you should be not interested. This is the fastest approach to finding a Nepalese match.

The way they control Scams

Badoo confirms their own people employing their email messages and Facebook records, dependent on what they decide on whenever joining. But besides that, there isn’t much security on application.

Experts:

 • Signing up is free possesses countless users that are effective, meaning that it’s possible to chat with a lot more Nepalese women.

Cons:

 • There are many functions that need to be used with credits.

Things You must know About Nepali Dating

New To on the web Dating

The most Nepalese women can be new to online dating sites because, in Nepal, typical would be to organize marriage them. Therefore it could be challenging to date a Nepalese girl as a foreigner in actuality. This also implies that you will need to work added difficult to record her center. In case the thing is that some Nepalese ladies in one of the numerous online dating sites, do not be surprised when they have thrilled. A good thing you can do will be creative and hold their exhilaration moving.

These are typically Romantic

Nepalese women can be extremely intimate although they’ve old-fashioned parents and so are very conventional. Very remember to can start the doorway on their behalf or move the couch so she will take a seat on it at a cafe or restaurant. If you see that she actually is experiencing cold, offering the girl your own jacket would be best. Nepalese ladies love old-fashioned males, meaning that these gestures will certainly end up being valued.

It could even be far better give the woman blooms and chocolates throughout the courtship procedure. However Nepalese females like receiving presents despite they usually have stated yes on the man. This can maintain fire burning and can show this lady your nonetheless seeking the woman also if she actually is currently yours. 

Nepalese Females 

Nepalese women can be smart sufficient when they will have the ability to talk in various languages, and indeed, that also includes English. But this doesn’t mean that you should not try and speak their unique indigenous vocabulary. You can start learning some Nepali words in order to wow her very quickly. If they learn your own vocabulary, they anticipate additionally you accomplish equivalent. 

Understand the Traditional Greeting

Nepalese have actually a conventional greeting and allowing this lady realize you happen to be familiar with their particular greeting will definitely impress this lady. Typically, can help you the greeting with everybody, nonetheless it is better also to welcome the more mature cougar lesbians types as an indication of admiration. Saying Namaskar or Namaste with a prayer style will truly wow the Nepalese date. 

Be prepared to take Adventures

There are a lot of large landscapes in Nepal and using her our on hiking, or a walk will wow the girl. Some Nepalese women love daring men, so revealing the girl you are one could definitely impress this lady.

No PDAs

One of the items you need to understand about Nepali matchmaking would be that PDA or community screen of affection is a significant no. The explanation for it is because Nepal is a religious nation, and being intimate publicly will most likely end up being frowned upon. You definitely do not want men and women to start at both you and your date while exchanging love and love. A good thing you’re able to do should restrict it into room and try to let great conversations to take over.

Time Factor

When visit Nepal to meet with this gorgeous Nepalese lady, you should consider there are time limitations. Such as, when you’re aside with a Nepalese girl, you ought to ensure she actually is home before supper. The real reason for simply because they dislike becoming requested questions as to why they arrived residence late and this type of. They eliminate arguments and these types of, therefore constantly be sure to allow her leave before evening meal time to prevent problems. 

No providing Her Home

Once the go out has ended, you’ll be able to just take her around her area and leave her there. The real reason for this is because they do not just like their individuals to find out that they’re online dating someone or they are in a relationship. The best thing you’re able to do is actually go this lady near her area and allow her to stroll towards the woman residence. Besides, in because of time, it is possible to carry her residence, and she will certainly familiarizes you with the woman family when the time comes. 

Verdict

With all finest Nepali dating site above, top you might end up being Asian Dating. The reason for for the reason that it’s liberated to join, there are many Nepalese ladies on the webpage. This may give you more possibilities to find one you will clearly like. 

However, top Nepali online dating app is Tinder. Really a location-based application, and with its Passport function, you will be able to acquire other people off their nations like Nepal. In this manner, the probability of locating a Nepalese lady is large.

Conclusion

Nepalese women are probably one of the most attractive Asians across Asian countries nowadays. That is why it’s no surprise that the majority of westerners alongside events are fantasizing of meeting Nepalese women. Using the Nepal dating sites and matchmaking apps above, surely you will be able to find a Nepalese woman that you might end up getting for some time. 

Try Today

Attempt Today

Continue Reading

Lajmet kryesore

Cuando Ella es Quizás no Dispuesto a Proporcionarle La mujer Número

Published

on

Siempre que citas chicas en Avilés línea, claramente hubo un control acto que cambia a yendo desde mail intercambios a lotes cambio.

Los hombres son generalmente en más de prisa acceder los dígitos que suyo femenino pasiones.

Porque no hay ninguna directriz que afirma cuando lo necesita cambiar información, debería ser en el horizonte. Después de todo, movido a citas en línea hasta ahora, tal vez no crear un amigo por correspondencia.

Esto sucedió a un cliente últimamente.

Para cotizar uno de sus en línea clientes potenciales, “Me gusta mucho hablar con, pero soy tipo de timidez telefónica. Muchos chicos simplemente quiero obtener un número de una vez, y yo imagino yo simplemente pienso más cómodo enviar correos electrónicos por un tiempo “.

En general, He encontrado mujeres son más reticentes acerca de simplemente ofrecer su cantidad a un completo extraño simplemente porque ellos normalmente gustar intentar usar varios correo electrónico intercambios que abarcan el curso de al menos varios días antes de considerar el elección.

Como dama, nosotros positivamente obtengo los motivos por esto. Mujeres elegir estar seguro un chico es en realidad constante, confiable y cortés. Su disposición de soportar usando esto correo electrónico específico a través de compromiso muestra una dama esto hasta cierto punto.

En casos como este, suyo conversaciones habían durado mucho más que una semana con muchos calidad intercambios. Él había ya ha sido constante, demostrando había sido confiable y listo, muy él era no saltando el arma de fuego en buscar esta dama amplia variedad en absoluto.

Pero ella no estaba dispuesta a dar.

Una innumerables hombres tomarían 1 de 2 respuestas: dejar de intentar o enojarse.

Como decepcionado como yo incluso había estado debido a cuánto efectivo potencial química ellos mostraron, yo personalmente no permitiría posiblemente.

Si una mujer realiza esto para usted, es el mejor oportunidad de afirmarte a ti mismo como un excelente hombre no un presa fácil (el sueño combinación).

Nosotros le enseñamos su siguiente acción – compartir con su él respetado ella queriendo sentirse además de el chico sabe hay un gran número de escalofríos disponibles, pero llegar obvio, él era sitios de citas en línea cumplir personas.

“Mujeres responder a

la forma en que asegurarme de que se sientan.

Si ella no estaba feliz de hacer eso, debería reconocer fuera admiración. Él reiteró exactamente cómo el chico gustó conversando con la chica, planeado aprender esta dama muchos de confianza la mujer elección.

Las cosas que son fundamentales acerca de esto respuesta: Como un hombre, deberías sin embargo generar la dama sentirse bien con tu comunicaciones.

No consiga enojado. Intentar ver la mujer punto de vista. Itere en simple usted comprende ella punto de vista mientras como hablando con su, pero exactamente al mismo tiempo, haz tu propósito para reunirse claro.

Siguiente lugar la pelota de golf en su propio sala de audiencias. Deje en claro que ella alcanza busque el luego acción. Hoy al menos sabes si estás dentro o fuera.

Muchas veces tipos solo consienten y mantienen correo electrónico, mientras tanto situaciones se desvanecen o no se puede decir con certeza siempre que es adecuado preguntar para su número una vez más . No dejes que esto {te ocurra

Eso que fue la mujer retroalimentación?

“Yo aprecio tu fuerte adecuado para expresar lo que quieres sin ser agresivo. El último hombre I would no oferta mi personal cantidad a llamado yo mismo un jugador y un perdedor “.

¿Ves? Ella de hecho disfrutó que él hizo ellos mismos obvio. Él había sido macho aunque no exigente, y luego él reconoció ellos mismos de mucho menos informado hombres quién hizo que ella se sintiera pobre.

Ella adicionalmente ofreció su número de teléfono. Ahora habrán una cita romántica a la vista.

Tenga en cuenta tipos, damas responder cómo usted haga que se conviertan se sientan. Cultivar fabricar su siento como ya sabes y tú estima, pero conectar usted igualmente tiene un aceptable necesidad .

¿Ha ya estado hablando con niña solo quién fue frío cuando solicitado ella amplia variedad?

Imagen recurso: venturebeats.wordpress.com

Continue Reading

Lajme

Dauti: Për shtetësinë e vëllezërve Azizi, nuk duhet mendim nga ASK-ja

Published

on

By

Dauti: Për shtetësinë e vëllezërve Azizi, nuk duhet mendim nga ASK-ja

Për dy vëllezërit pa shtetësi të lindur, rritur e shkolluar në vendëlindjen e tyre në Kumanovë (rasti i paraqitur mbrëmë në Alsat M) të cilët nga muaj gusht i vitit të kaluar kanë aplikuar përsëri për marrjen e shtetësisë, kushdo që nuk zbaton ligjin do duhet të pergjigjet penalisht.

Dy janë momentet që duhet potencuar për byrokratët që guxojnë të jenë mbi ligjin:

1. Personat që kanë jetuar deri më 8 shtator 1991 në territorin e Republikës së Maqedonisë, marrin shtetësi vetëm me njërin nga dokumentet e përcaktuara. Pra, Agjencionit për Siguri Kombëtare-ANB, nuk i kërkohet mendim.

2. Edhe po të jetë parashtruar kërkesa nga “i huaj” për të cilët duhet të jep mendim ANB-ja, ai mendim nuk duhet të jepet më vonë së gjashtë muaj sepse me ndryshimet e fundit të ligjit thuhet: “Organi i cili vendos për paragrafin 1 pika 8 të ketij neni (fjala është për ANB- në) miraton vendim në afat prej gjashtë muajve pas parashtrimit të kërkesës së të huajit” .

Continue Reading

Aktuale