Connect with us

Lajme

“Zhvatja”/ Afera me dimensione të reja, përfshihen makina luksoze dhe jahte

Published

on

Rasti “Zhvatja” që ditë më para është hapur nga Prokuroria Publike për krimit të organizuar dhe korrupsionit dhe për të cilën dha dorëheqje Katica Janeva, kurse Boki 13 dhe Zoran Milevski-Kiçeec përfunduan në paraburgim, kanë marrë një dimensionet kriminal shumë serioz që lidhen me asetet e shtrenjta të të dyshuarve në rastin “IMPERIA” dhe të cilat kanë përfunduar tek partneri i biznesit të Kiçeec-it dhe tek Trajçe Zaev, shkruan portali svedok.mk, përcjell in7.

Portali SVEDOK, duke u thirrë në burime nga procesi hetimor I prokurorisë, shkruan se do të ketë hetim edhe për zhvatje që janë paguar me makina luksoze dhe jahte të Orçe Kamçevit, Dejan Pandeleskit dhe Sead Koçanit, e cila tani kanë përfunduar tek partneri i biznesit të Zoran Mileski-Kiçeec, Vladimir Stajiç i quajtur Roshtil dhe tek familja Zaev.

Prokurorja publike, Vilma Ruskoska, sipas burimeve që u referohet SVEDOK, pritet të hetojë se si këto janë transferuar tek pronarët e rinj (jahti i Dejan Pandeleski-Pelisterka që tani është në pronësi të Vladimir Stajic-Roshtil, i cili sipas informacioneve nga burime hetimore, lundron normalisht përgjatë Adriatikut, si makina e markës”Bentley” e Orçe Kamçevit që tani është pronë e Trajçes Zaev, një i afërm i kryeministrit Zoran Zaev dhe si makina e markës “Mercedes S 500″ e Orçe Kamçev u bë pronë ë Vladimir Stajiçit-Roshtilit.).

Deri më tani, opinioni ka mësuar se bëhet fjalë për zhvatje në para të gatshme, me vlerë prej 1.5 milion euro në çantë të markës Luiji Viton, por si duket kjo çështje mundet të ketë implikime edhe më të mëdha, duke përfshirë edhe individë tjerë për të cilën ende nuk ka asnjë informacion zyrtar./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

KSHZ-ja nxjerr rezultatet e para paraprake të zgjedhjeve lokale

Published

on

Kryetari i Komisionit Shtetëror të Zgjedhjeve, Aleksandar Dashtevski, në një dalje për shtyp, ka nxjerrë rezultat e para të kandidatëve që kanë fituar komunat që në raundi e parë dhe ato që shkojnë në balotazh, pas dy javësh, më 31 tetor.

Rezultatet parapake të zgjedhjeve lokale të 17 tetorit:

Haraçina shkon në balotazh, LSDM-BDI

Manastir shkon në balotazh LSDM-VMRO-DPMNE

Bogovina shkon në balotazh

Bevernica shkon në balotazh

Butel ka fituar VMRO-DPMNE-ja

Silevo shkon në balotazh VMRO-LSDM

Vevçan shkon në balotazh LSDM-VMRO

Vrapçisht shkon në balotazh ASH-BDI

Gazi Baba ka fitura në raundin e parë

Gjevgjeli shkon në balotazh LSDM-VMRO

Gradsko ka fituar VMRO-ja

Dibër shkon në balotazh BDI-ASH

Dimir Hasar shkon në balotazh VMRO-LSDM

Dollnen shkon në balotazh LSDM-BDI

Zhelinë shkon në balotazh Besa-BDI

Kërçovë shkon në balotazh BDI-VMRO

Kratov shkon në balotazh LSDM-VMRO

Kriva Pallanka fiton LSDM

Krushevë fiton LSDM

Kumanovë shkon në balotazh LSDM-kandidat i pavarur

Likovë fiton BDI

Kamenicë shkon në balotazh VMRO-LSDM

Makedonski Brod shkon në balotazh VMRO-LSDM

Ohër shkon në balotazh VMRO-LSDM

Continue Reading

Kosovë

Për humbjen në Prizren, Anton Quni ia lë fajin edhe horoskopit

Published

on

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Prizrenit, Anton Quni ka arritur t’i marrë vetëm 14,98% të votave në zgjedhjet e djeshme, ku doli i treti pas Mytaher Haskukës së Lëvizjes Vetëvendosje (40,43%) dhe Shaqir Totajt të Partisë Demokratike të Kosovës (31,10%).
Një nga faktorët për humbjen e djeshme, Quni tha se ishte edhe pozita e yjeve në horoskop. Ai tha se LDK-ja e filloi vonë fushatën në këtë komunë, ndërsa tha se beson që e kanë bërë më të mirën e mundshme, raporton Express.

“Është fakt që kemi filluar vonë. Kjo më shumë lidhet me shëndetin tim.

Thuajse nga salla e operacionit jam kyçur në fushatë. Besoj që e kemi bërë më të mirën që kemi mundur, me prezantimin e programit, me agjendën tonë, me takimet, me bashkëbisedimet, me promovimet e të gjithë atyre vlerave që ne i ofrojmë për qytetarët. Normal, kjo çështje varet nganjëherë edhe nga pozita e yjeve në horoskop. Këto nuk kanë qenë në favorin tonë”, tha Quni për Klan Kosovën.

Ai shtoi se ka pasur edhe faktorë tjerë që kanë ndikuar në rezultatin e këtyre zgjedhjeve.

“Janë edhe shumë faktorë të tjerë që ndikojnë. Krijohet një opinion. Vetë fakti se përsëriteshin sondazhet publikisht, tregohet sadopak se nga duhet të orientohet vota”, tha Quni.

Ai deklaroi se nuk kanë vija të kuqe për LVV-në dhe LDK-në që do të garojnë në balotazh.

“Me Z.Haskuka nuk kemi përvoja të mira”, tha Quni, i cili shtoi se “me seriozitetin më të madh do ta analizojmë situatën”.

Continue Reading

Lajme

Ja sa këshilltarë kanë partitë politike në Strugë

Published

on

Ja numri i 27 këshilltarve të rinj në Këshillin e ardhshëm komunal të Strugës, 2021-2025:

BDI- 10 këshilltarē
ASH-AA- 7 këshilltarë
VMRO-DPMNE- 5 këshilltarë
LSDM- 4 këshilltarë
BESA – 1 këshilltarë

Në Strugë do të ketë raund të dytë në garën për kryetar komune mes Ramis Merkos nga BDI dhe Idri Istrefit nga ASH-AAA.

Continue Reading

Aktuale