Connect with us

Lajme

“Sharr Challenge 2019” mbahet për të dytën rradhë në Kodrën e Diellit

Published

on

Edicioni i dytë i sfidës në malin Sharr, “Sharr Challenge 2019”, do të mbahet sot,ku do të garohet me biçikleta nga Tetova deri në Kodrën e Diellit, njofton in7.

Programi përfshin të gjitha garat malore, biking malore dhe çiklizmit rrugor.

Fillimi i garave është planifikuar për në orën 9 tek sheshi në Tetovë dhe regjistrimi për pjesëmarrje është i hapur në faqen e internetit www.prvdovrv.mk. Për më të mirët, është siguruar një fond monetar prej 60,000 denarë.

Ky event përfaqëson vazhdimësinë e garave tashmë të njohura “I pari në majën e Vodnos” në Shkup, por këtë herë me sfidë më të madhe për pjesëmarrësit, si nga gjatësia e lartësia, sfida këto që pjesëmarrësit duhet që t’i kalojnë, thonë nga Shoqata për Sport dhe Rekreacion “I pari në majë”, e cila s; bashku me komunën e Tetovës janë organizatorët e këtij eventi.

Rruga e garës për vrapim është 10 km e gjatë që fillon nga Tetova dhe kalon në fshatrat e Gajre dhe Lisec deri në destinacionin final në Kodrën e Diellit. Kurse pateka e garës me bicikleta malore është e gjatë 20 km që fillon nga Tetova dhe kalon përmes fshatrave Shipkovicë dhe Lisec drejt destinacionit final në Kodrën e Diellit, kurse gara me bicikleta rrugore do të realizohet në rrugën e asfaltuar deri në destinacionin final. Në të tri shtigjet do të kapërcehet një lartësi prej rreth 1200 metra.

Continue Reading

Lajme

Taravari: Me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është bërë shtet i sigurt

Published

on

By

Kryetari i Aleancës për Shqiptarët Arben Taravari, thotë se me anëtarësimin në NATO, Maqedonia e Veriut është shtet i sigurt dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit.
Në Facebook ai shkruan se RMV si anëtare e NATO-s jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore.
“Më 27 mars të vitit 2020, Republika e Maqedonisë së Veriut u bë anëtare më e re në NATO. Nga ky moment RMV, si pjesë e Aleancës më të fuqishme Veriatlantike, është shtet i sigurtë dhe larg çdo rreziku të sovranitetit dhe integritetit të vendit. RMV, si anëtare e NATO-s, jep kontributin e saj për çdo vend në të cilin duhet të sigurohet paqja botërore. Agresioni rus kundër Ukrainës duke rrezikuar sigurinë globale, edhe njëherë dëshmoi se duke qenë pjesë e NATO-s, qytetarët tanë dhe vendi janë të mbrojtur nga ana e aleancës së shteteve më të fuqishme në botë”.
“Aleanca për Shqiptarët kishte fatin që të kontribuojë në procesin e anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në NATO. ASh me dinamikë dhe seriozitet të njëjtë do të japë kontributin politik dhe programor në përshpejtimin e procesit të anëtarësimit në BE së bashku me sfidat e ndryshimeve kushtetuese që janë parakusht dhe objektiv parësor i anëtarësimit të vendit në BE”, ka shkruar Taravari me rastin e 3 vjetorit të anëtarësimit të RMV-së në NATO.

Continue Reading

Lajme

Anëtarë te Besës nga Gostivari kalojnë në ASH

Published

on

By

Katër anëtarë nga Lëvizja BESA nga Gostivari, sonte kanë kaluar në ASH. Kjo është dëshmuar përmes një fotografie të publikuar në rrjetet sociale ku ata shihen bashkë me kryetarin e ASH, Arben Taravari ku i shoqëron edhe kryetari i Degës së ASH-së në Gostivar, Gazmend Abdija.
Fotografia të cilën e ka publikuar Abdija mbanë shkrimin “Aleanca për Shqiptarët çdo ditë po forocohet”.
Ky kalim kalim i katërshes, e cila ka qenë në krye të BESËS në Gostivar, është festuar me një kafe të përbashkët.
Ndryshe, jo zyrtarisht ditëve në vazhdim pritet edhe anëtarë dhe  simpatizantë të tjerë nga Lëvizja Besa në Gostivar të kalojnë në ASH.

Continue Reading

Lajme

Anëtarë te Besës në Gostivar kalojnë në ASH

Published

on

By

Katër anëtarë nga Lëvizja BESA nga Gostivari, sonte kanë kaluar në ASH. Kjo është dëshmuar përmes një fotografie të publikuar në rrjetet sociale ku ata shihen bashkë me kryetarin e ASH, Arben Taravari ku i shoqëron edhe kryetari i Degës së ASH-së në Gostivar, Gazmend Abdija.

Fotografia të cilën e ka publikuar Abdija mbanë shkrimin “Aleanca për Shqiptarët çdo ditë po forocohet”.
Ky kalim kalim i katërshes, e cila ka qenë në krye të BESËS në Gostivar, është festuar me një kafe të përbashkët.
Ndryshe, jo zyrtarisht ditëve në vazhdim pritet edhe anëtarë dhe  simpatizantë të tjerë nga Lëvizja Besa në Gostivar të kalojnë në ASH.

Continue Reading

Aktuale