Connect with us

Argëtim

Nënat duhet të kthehen në punë menjëherë pas lindjes, mësoni arsyen

Published

on

Nënat që balancojnë punën me rritjen e fëmijëve mund të kenë më shumë gjasa të qëndrojnë të mprehta në kujtim në moshën e vjetër, sugjeron hulumtimi.

Një studim mbi gjashtë mijë gra që kishin lindur konkludoi në bazë të rezultateve se 61 për qind prej tyre që qëndronin në shtëpi të kujdeseshin për fëmijët e tyre, kishin probleme me kujtesën.

Hulumtuesit nga SHBA besojnë se ‘pjesëmarrja në fuqinë punëtore të paguar’ është stimulim mendor i grave.

Punësimi i zhvilluar gjithashtu vjen me përfitime financiare dhe sociale, shtuan ata.

Hulumtimi u krye nga Universiteti i Kalifornisë, në Los Anxhelos dhe u drejtua nga Elizabeth Rose Mayeda, asistent profesoreshë e epidemiologjisë.

“Megjithëse preliminar, hulumtimi ynë siguron dëshmi se pjesëmarrja në fuqinë punëtore të paguar mund të ndihmojë në parandalimin e rënies së memories në mesin e grave në Shtetet e Bashkuara”, vlerësoi asistent profesoresha. /Lajmi.net/

Continue Reading

Argëtim

Sa tetëshe shihni në foto?

Published

on

By

Sa tetëshe shihni në foto?

Shikojeni mirë këtë fotografi dhe na tregoni sa tetëshe shihni aty.

Por që në fillim do ta kuptoni se fotografia, përkatësisht pyetja nuk është edhe aq e thjeshtë.

Pak ndihmë: Njerëzit kryesisht kërkojnë midis pesë dhe nëntë, dhe këtu është zgjidhja e vërtetë.

Continue Reading

Argëtim

Delfinët mund ta njohin njëri-tjetrin përmes shijes së urinës, tregon studimi

Published

on

Studiuesit në Universitetin e ‘St Andrews’ kanë zbuluar se delfinët mund të njohin miqtë dhe anëtarët e familjes pa i parë apo dëgjuar, përmes urinës dhe jashtëqitjeve të tjera.

Për ta zbuluar këtë, Profesori Vincent Janik dhe kolegët e tij, Jason Bruck dhe Sam Walmsley, testuan se si delfinët reaguan ndaj mostrave të urinës nga delfinë të ndryshëm.

Sipas studimit, krijesat e detit ishin shumë më të interesuara për urinën e atyre që njihnin sesa ato që nuk i njihnin.

“Delfinët eksploruan mostrat e urinës për më gjatë nëse vinin nga kafshë të njohura”, tha Vincent Janik, autori kryesor i studimit.

“Ne ende dimë shumë pak se si funksionon shqisa e shijes tek delfinët. Studime të tjera kanë treguar se ata kanë humbur shumë nga shijet e zakonshme që gjejmë te gjitarët e tjerë”, shtoi Janik.

Për shkak të këtij zbulimi, studiuesit besojnë se delfinët kanë një përvojë të ndryshme shije nga gjitarët e tjerë, raporton Guardian.

Continue Reading

Argëtim

Kaloi 36 orë në luhatëse për të hyrë në “Guinness”

Published

on

Një burrë nga Britania ka shpenzuar 36 orë në një luhatëse për t’u futur në Librin e Rekordeve “Guinness”. Richard Scott, 51-vjeçar nga Kinross në Angli, kishte filluar duke u lëkundur në 6:10 të mëngjesit të shtunën dhe e kishte përfunduar të dielën në mbrëmje.

Scott lejohej të pushonte nga pesë minuta çdo orë dhe ai i kishte ruajtur këto minuta për të bërë një sy gjumë, shkruan Upi.

Rotary Club në Kinross, ku Scott është anëtar, ka shpërndarë një video në Facebook. “Ka qenë mirë, majat e këmbëve të mija më dhembnin por përveç kësaj unë kam qenë mirë. Ka qenë përvojë e mirë. Ka qenë sfiduese, por ka qenë vërtetë mirë. Jam shumë i emocionuar”, ka thënë ai.

Continue Reading

Aktuale