Connect with us

Foto

Ambasadori Amerikan: E dërguam njeriun në Hënë, e rregullojmë edhe dialogun Beograd-Prishtinë

Published

on

Ambasadori Amerikan në Beograd, Kyle Scott, me shumë siguri deklaroi se dialogu do të nisë përsëri, ai kishte thënë ne e dërguam njeriun në Hënë, me siguri i kthejmë Beogradin e Prishtinën në tavolinën e dialogut, transmeton Gazeta Metro.

Ambasadori i SHBA’ve në Serbi, Kyle Scott, ka shkruar në rrjetin social sot dialogu është më se i sigurt se do të vazhdoj mes Prishtinës e Beogradit.

Ambasadori Amerikan Scott shkroi këtë pas takimit të Këshilltarit për Siguri të SHBA’së, John Bolton dhe Ivica Dacic, Ministrit të Jashtëm të Serbisë dje, të cilit ju referua ambasadori amerikan në shkrimin e tij në Twitter.

Këshilltari, John Bolton, kishte shprehur kënaqësinë e tij pas takimit duke theksuar se ai dhe Dacic ishin pajtuar se duhet t’i kthehen dialogut me Kosovën, pasi asnjëra palë nuk përfiton prej kësaj bllokade.

John Bolton kishte thënë se të dyja palët dyhen bërë diçka menjëherë, ka theksuar Këshilltari i Presidentit Amerikan, Donald Trump.

Referenca e njeriut në Hënë e Ambasadorit Scott, vjen pasi të shtunë bëhen 50 vite nga shkelja e Neill Armstrong në Hënë.

Continue Reading

Foto

Qytetarët protestojnë kundër shtrenjtimit të rrymës

Published

on

By

“Asnjë cent ma shumë”, është moto e protestës kundër shtrenjtimit të rrymës, e cila po mbahet në Prishtinë.

Në këtë protestë do të kërkohet të mos aprovohet bllok tarifa e propozuar nga Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) dhe që të nacionalizohet Kompania Kosovare për Distribuim të Energjisë Elektrike (KEDS).

Deri më 28 janar 2022, ZRRE-ja ka hapur diskutimi publik për tarifat e reja të rrymës.

Ndërsa, kryesuesi i Bordit të ZRRE-së, Ymer Fejzullahu për katër orë ka raportuar në Komisionin për Ekonomi e ku e ka arsyetuar propozimin për shtrenjtimin e rrymës nga 1 shkurti 2022 deri më 1 mars 2023, i cili tha se kanë qenë të obliguar për këtë.

“ZRRE duke u bazuar në legjislacionin në fuqi ka prezantuar raportin konsultues për caktimin e tarifave. Të gjithë e dimë që kriza energjetike e ka përfshirë të gjithë Evropën, ashtu që edhe Kosova nuk është imune ndaj krizës, ka qenë e nevojshme edhe shqyrtimi i tarifave sipas mandatit që e kemi”, ka thënë Fejzullahu.

Zyra e Rregullatorit të Energjisë ka propozuar që të rikthehen bllok-tarifat e energjisë duke propozuar që çmimi i energjisë për ata që konsumojnë mbi 600 kWh të dyfishohet. /Telegrafi/

Continue Reading

Foto

U akuzua për tradhti, Alvisa del me një reagim të gjatë – ja çfarë thotë për Bashkimin

Published

on

By

Pasi u përfol gjerë e gjatë tradhtia nga ana e Alvisës si arsye për ndarjen me Bashkimin, ka reaguar kjo e fundit.

Në Instagram, ajo ka mohuar një gjë të tillë, sipas saj koha do të vërtetojë çdo gjë.

Ndërsa thekson se e vlerëson Bashkimin dhe s’do ta hedh kurrë poshtë, ashtu siç ka deklaruar edhe Bashkimi për Alvisën.

Continue Reading

Foto

“Shfaqet” fytyra e perëndisë Neptun, fotoja që po bën xhiron e botës

Published

on

By

Bregdeti i Sussex-it Lindor është përfshirë nga një stuhi orët e fundit, duke ngritur dallgë të mëdha.

Por, ajo që ka tërhequr vëmendjen e mediave është fotografia e bërë nga Jeff Overs në Newhaven, ku një nga dallgët “shfaqet” fytyra e perandorisë së lasht romake, Neptun.

Fotoja e bërë nga BBC, ka tërhequr vëmendjen e shumë qytetarëve në botë, të cilët e kanë shpërndarë atë në rrjetet sociale./Opinion.al

Continue Reading

Aktuale