Connect with us

Lajme

Merko nuk mund të heq dorë nga kompetencat

Published

on

Merko nuk mund të heq dorë nga kompetencat

Kryetari Komunës së Strugës, Ramiz Merko ka dërguar me shkrim një letër drejt qeverisë, ku e njofton këtë të fundit se heq dorë nga kompetencat në fushën e urbanizmit.
Ky veprim u lidh me ngjarjet e fundit në Strugë ku u raportua se Merko është kërcënuar me jetë, madjeedhe se ka pasur incident fizik brenda objektit të Komunës së Strugës.
Por a ka të drejtë të heq dorë nga kompetencat një kryetar komune?
Ekspertët thonë se as me ligj e as me kushtetutë nuk lejohet kjo gjë.
Njohësi i kësaj fushe dhe ekspert i të drejtës kushtetuese, Jeton Shasivari për in7 sqaroi se kompetencat në fushën e urbanizmit, si dhënia e lejeve për ndërtim, planifikimi hapësinor dhe ngjashëm, janë kompetenca burimore dhe bazike të pushtetit lokal. Si të tilla nga ata nuk mund të heqësh dorë.

“Veprimi i fundit i Kryetarit të Strugës, paraqet një sjellje të paparë deri më tani, që nga pavarësia e vendit, që kryetari i një komune tia besojë Qeverisë pra, shtetit, kryerjen e kompetencave burimore dhe vetanake kushtetuese dhe ligjore të komunës, ndërsa një veprim i tillë nuk parashihet as me Kushtetutë e as me ligje, por parashihet e kundërta, që shteti me ligj mund t`ia besojë komunës kryerjen e punëve të caktuara” – sqaron eksperti Shasivari për in7.

Kryetari i Strugës, sqaeon Shasivari, nuk e ka marrë parasysh karakterin detyrues të kompetencës dhe se kompetencat e komunës nuk janë çështje të vullnetit personal të Ramiz Merkos.

“Meqë kompetenca nuk është vetëm e drejtë por, edhe detyrim i organit, në këtë rast Kryetarit të Komunës që të vendosë në çështje të caktuara, ku ai nuk mund të refuzojë punët për të cilat është kompetent e aq më pak ato t’ia besojë organit tjetër, dhe kjo e drejtë dhe detyrim i tij, e përjashton të drejtën e cilitdo organi tjetër, në këtë rast Qeverisë pra, shtetit që të vendosë për çështjet që janë në kompetencë burimore dhe vetanake të Komunës së Strugës” – thotë për in7 profesori universitar, Jeton Shasivari.

Ndërkaq nga ana tjetër, njohësit theksojnë se me këtë veprim Merko tregon se nuk është i aftë për të ushtruar kompetencat e tij, ndërsa kjo është njëra nga arsyet edhe për pushimin e mandatit.

Nga partia opozitare, Aleanca për Shqiptarët kanë theksuar se Merko nuk është i aftë për të bërë detyrën, prandaj duhet të tërhiqet.

“Nëse Kryetari i Komunës së Strugës, Ramiz Merko, nuk është i aftë të ushtrojë kompetencat që ligjërisht i takojnë, atëherë ka vetëm një rrugë për zgjidhjen e kësaj çështjeje. Zgjidhje për të mirën e tij dhe për të mirën e gjithë qytetarève të Strugës. Ajo rrugë është, dorëheqja” – komunikojnë nga Aleanca për Shqiptarët.

Ndërkaq edhe kryeministri Zaev deri tani nuk është deklaruar për këtë çështje, pasi sipas tij ende nuk e ka pranuar letrën./in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Borisov: Pa plotësimin e kushteve të Bullgarisë, s’ka bisedime për Maqedoninë e Veriut në BE

Published

on

Ish kryeministri i Bullgarisë, Bojko Borisov thotë se nuk ka negociata me Maqedoninë e Veriut derisa pakica bullgare nuk bëhet pjesë e Kushtetutës. Ky mesazh i ish kreut të ekzekutivit bullgar erdhi pas takimit me shoqatat e bullgarëve në Maqedoni. Borisov ka garantuar se mbështetja ndaj Maqedonisë së Veriut varet nga njohja e pakicës bullgare.

“Të gjendet zgjidhje në Kuvend dhe të bëhet diçka që edhe bullgarët të jenë pjesë e Kushtetutës si serbët, boshnjakët dhe të tjerët që më pas të mund të vazhdohen negociatat për problemet shoqërore. Kjo është e patjetërsueshme. Pa këtë nuk kemi çfarë të diskutojmë dhe këtë duhet të dinë edhe Mickoski dhe Zaev”– deklaroi Bojko Borisov, Ish kryeministër i Bullgarisë.

Përfaqësuesit e shoqatave bullgare u ankuan për qasjen jo serioze të liderëve Hristijan Mickoski dhe Zoran Zaev, duke akuzuar se qasja e tyre dallon kur janë në Shkup dhe kur shkojnë në Sofje. Borisov kujtoi se me kryeministrin e Shqipërisë, Edi Rama janë marrë vesh për çështje minutash.

“Prandaj them që pa mos e ndryshuar Kushtetutën dhe ju të inkuadroheni si bullgarë, qytetarët të Maqedonisë së Veriut, nuk do të ketë negociata. Me shqiptarët u morëm vesh për çështje minutash. Me kryeministrin Edi Rama kemi biseduar dhe sot neve i ndihmojmë Shqipërisë dhe Shqipëria i ndihmon qytetarëve të saj”– pohoi Bojko Borisov, Ish kryeministër i Bullgarisë.

Pas qëndrimeve të Borisov ka reaguar Qeveria. Nga organi ekzekutiv thonë se këtë fjalor mbase të dobishëm për fushatë zgjedhore në Bullgari nuk e mirëpresin qytetarët maqedonas dhe se zgjidhja e vetme mund të arrihet përmes dialogut.

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut
“Kemi mirëkuptim për politikën e brendshme dhe fushatën parazgjedhore në Bullgari, përfshi edhe procesin e komplikuar zgjedhor, por mendojmë se ajo nuk mund të merret si bazë për të dërguar mesazhe politike për nevoja zgjedhore, e të cilat nuk janë në vijë me vlerat evropiane. Tone e tilla nuk merren si tone miqësore nga qytetarët maqedonas. Mos ndërhyrja në punët e brendshme është qëndrim parimorë dhe një gjë të tillë e presim nga fqinjët tanë”

Kryeministri Zoran Zaev deri tani disa herë ka paralajmëruar se hapja e Kushtetutës është e nevojshme para anëtarësimit në BE dhe nuk kishte asgjë kundër që të përfshihej edhe pakica bullgare në preambulë. Zaev kishte paralajmëruar se bashkë me pakicën bullgare mund të përfshihen edhe etnitë e tjera./AlsatM/

Continue Reading

Kosovë

Anëtari i kryesisë së VV-së propozohet për ambasador në Zagreb

Published

on

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe Ministria e Punëve të Brendshme pritet të emërojnë shumë shpejtë ambasadorët e rinj në disa vende.

Sipas burimeve të Reporteri.net, në Zagreb të Kroacisë pritet të emërohet ambasador, Martin Berishaj.

Në faqen zyrtare të Lëvizjes Vetëvendosje, Martin Berisha rezulton që është pjesë e kryesisë së këtij subjekti.

Emri i tij është i vendosur menjëherë pas atij të kryetarit të LVV-së, Albin Kurti.

Martin Berishaj është profesor i shkencave politike dhe marrëdhënieve ndërkombëtare në disa programe dhe module të arsimit të lartë në Slloveni dhe jashtë saj (Kosovë, Bosnje dhe Hercegovinë, Hungari, Itali).

Aktualisht, Berishaj është shef I Institutit për Studime Shqiptare në Slloveni si dhe anëtar i kryesisë së Lëvizjes Vetëvendosje.

Berishaj në të kaluarën kishte qenë pjesë e komisioni për shënjimin e vijës kufitare me Malin e Zi të krijuar nga Ramush Haradinaj, teksa sugjeronte që si zgjidhje të përdorej precedenti Gjirit të Piranit, ku Sllovenia dhe Kroacia kishte dërguar çështjen në Arbitrazh Ndërkombëtar.

Në maj të këtij viti, ministrja Gërvalla shkarkoi 12 ambasadorë duke premtuar se Kosova nuk do të ketë vakum diplomatik, megjithatë një gjë e tillë ndodhi me largimin e Hajdin Abazit nga ambasada në Australi, ku edhe tre muaj pas shkarkimit të tij MPJ dështoi të dërgonte një diplomat të ri.

Continue Reading

Lajme

Lëkundje të lehta tërmeti në Korçë, ndjehen deri në Tiranë

Published

on

Lëkundje tërmeti është regjistruar pak më parë ne vendin tonë.

Sipas EMSC, lëkundja me magnitudë 2. 9 ballë u regjistrua 10 km nga Korca dhe thellesi 2 km, por eshte ndjere deri ne Tirane.

Kujtojmë që javët e fundit në vendin, tonë, në qytetë të ndryshme të vendit janë shënuar lëkundje tërmeti, duke rikthyer frikën tek qytetarët.

Continue Reading

Aktuale