Connect with us

Lajme

Gjuha shqipe nuk respektohet nga ministrat maqedonas

Published

on

Shumë institucione në vend kanë shkelur nenet 7 dhe 23 të Ligjit për Përdorimin e Gjuhëve, pasi nuk kanë respektuar afatin 6 mujorë brenda të cilit, ndër të tjerat, duhet të bënin zëvendësimin e tabelave të vjetra me të reja, në të cilat mbishkrimi me emrin e institucionit do të jetë edhe në gjuhën shqipe. Eksperti juridik, Naser Ziberi thotë se edhe pse ky afat ka përfunduar më 15 korrik dhe shkelja e të njëjtit duhet të sanksionohet, diçka të tillë nuk ka kush ta bëjë, pasi që Inspektorati, që sipas ligjit ka për detyrë të kontrollojë respektimin e ligjit të gjuhëve, nuk është themeluar.

Ky Inspektorat, ndoshta është lëshim, ndoshta me qëllim, nuk ka ndonjë afat të paraparë brenda të cilit duhet të themelohet, por dispozitat nënkuptojnë që brenda një viti Inspektorati duhet të jetë i themeluar dhe duhet të jetë në funksion. Sepse pas kalimit të këtij afati duhet të fillojnë të zbatohen sanksionet në rast mos zbatimi të këtij ligjit.”- theksoi Naser Ziberi- ekspert juridik

Ministritë si: ajo e Ekonomisë, e Arsimit, apo e Kulturës, ku drejtuesit janë shqiptarë i kanë ndryshuar tabelat, por kjo nuk ka ndodhur në shumë institucione të tjera ku drejtuesit janë të ndonjë etniteti tjetër. Sipas Ziberit, përmes programeve për vetëdijesim, pikërisht këtu duhet të përqendrohet Qeveria.

Thuhet se Qeveria menjëherë duhet të sjellë një program, në të cilin do të hartohen programe, të cilat do të ngrenë vetëdijen qytetare për rëndësinë e implementimit të ligjit. Por, unë do të thosha se shumë më e rëndësishme është që ky program t’i dedikohet vetëdijesimit të institucioneve në të cilat titullar nuk është dikush i etniteti shqiptar, sepse zakonisht në këto institucione ngec implementimi i ligjit për gjuhët” – u shpreh Naser Ziberi- ekspert juridik

Ziberi shton se Ligji për Përdorimin e Gjuhëve nuk po zbatohet me dinamikën e paraparë nga Qeveria. Maqedonia e Veriut është përballur shpesh me kritika në raportet e Komisionit Evropian sa i takon zbatimit të ligjeve që miratohen në Kuvend.

 

BURIMI: Alsat-M

Continue Reading

Lajme

ASH-dega Studeniçan: Ne mbështesim dhe përkrahim Azem Sadikin

Published

on

By

ASH-dega Studeniçan: Ne mbështesim dhe përkrahim Azem Sadikin

Dega e Aleancës për Shqiptarët (ASH) – në Komunën e Studeniçanit në rrethinë e dytë të zgjedhjeve lokale mbështet me strukturat e saj kryetarin aktual edhe për një mandat, Azem Sadiki.

Këtë e ka bërë të ditur kreu i degës së ASH-së në Karshiakë, Avdil Imeri. “Vendim shumë i lehtë për strukturat e Aleancës për Shqiptaret se kënd duhet te përkrahim më 31 tetor ne Karshiakë. Punët e mira i prekim dhe i shohim çdo ditë andaj apelojmë te çdo anëtar dhe simpatizues i ASH-së si dhe te çdo banor i komunës tonë që fuqishëm te mbështesim kryetarin aktual z. Azem Sadiki që të vazhdojnë punët e mira për banorët e Karshiakës. -Te votojmë drejt dhe pastër, #Voto11”, ka bërë të ditur Imeri.

Në anën tjetër, pak orë më parë sekretari gjeneral i Aleancës për shqiptarët (ASH), Arben Taravari i ftuar në Tv Klan-M duke folur për mbështetjen e partisë së tij për kandidatët nëpër komunat ku nuk garon ASH-ja në rrethinë e dytë, ka theksuar se anëtarësi e ASH-së në Studeniçan është për mbështetje të kryetarit aktual të komunës Azem Sadiki.

“Në Studeniçan në parim, edhe pse nuk e kemi biseduar, logjika ime është që duhet të përkrahet ai kandidat që nuk është i BDI-së. S’kemi qëndrim partie po në parim e shoh se anëtarësia më së shumti duan ta votojnë atë që nuk është BDI. Por përsëri ato le të vendosin vet”, ka theksuar Taravari.

Continue Reading

Lajme

MPB: Letërnjoftimet do të mund të merren edhe të shtunën dhe të dielën

Published

on

By

MPB: Letërnjoftimet do të mund të merren edhe të shtunën dhe të dielën

Në prag të raundit të dytë të zgjedhjeve lokale, që do të mbahen të dielën (31 tetor), MPB informon se edhe të shtunën edhe të dielën do të punojnë shërbimet administrative në komunat ku do të ketë votim, ndërsa qytetarët do të mund t’i marrin letërnjoftimet.

Departamenti i Çështjeve Civile, përkatësisht drejtoritë për punë administrative të kësaj njësie organizative në kuadër të MPB-së në Kumanovë, Veles, Ohër dhe Tetovë me të gjitha njësitë rajonale në kuadër të tyre më 30.10.2021 do të punojnë në pranimin dhe lëshimin e letërnjoftimeve me orar të rregullt, prej orës 08.00 deri në 16.00.

Nga MPB njoftojnë se njëkohësisht, Departamenti për Çështje Administrative – Shkup do të punojë për pranimin dhe dhënien e letërnjoftimeve me orar të rregullt të punës nga ora 08:00 deri në 16:00 vetëm në objektin e RTVM-së më 30.10.2021 (e shtunë).

“Të dielën, më 31 tetor 2021, të gjitha njësitë organizative kompetente të listuara do të punojnë vetëm në dhënien e letërnjoftimeve të përgatitura për qytetarët me orar të punës nga ora 07:00 deri në 19:00, duke përfshirë edhe pikat e shpërndara në Shkup (Gjorçe Petrov, Beko, Butel dhe Draçevë)”, thonë nga MPB.

Continue Reading

Kosovë

Kurti për kërcënimin: Nuk ndjehem i rrezikuar, s’e kam ndryshuar agjendën

Published

on

By

Kurti për kërcënimin: Nuk ndjehem i rrezikuar, s’e kam ndryshuar agjendën

Kryeministri i Kosovës Albini Kurti, ka folur në konferencë për media për kërcënimet që ka marrë nëpërmjet rrjeteve sociale.

Në një postim në Facebook, një person me llogari false kishte thënë se do të paguante para për vrasjen e Kurtit.

Kurti ka thënë se nuk ndihet i kërcënuar dhe se nuk e ka ndryshuar agjendën që e kishte të planifikuar. Ai nuk ka dhënë detaje se për çka është kërcënuar dhe nga kush.

“Unë nuk ndjehem i rrezikuar, por janë organet e sigurisë që i vlerësojnë rrethanat e caktuara, përndryshe unë as dje e as sot nuk e kam ndryshuar agjendën time”, tha Kurti.

Kurti u përgjigj edhe sa i përket pyetjes për braktisjen e institucioneve nga përfaqësuesit serb.

“Mund të ketë pretekste të imagjinuara, por nuk ka arsye që përfaqësuesit serb t’i braktisin institucionet”, tha Kurti.

Burimi

Continue Reading

Aktuale