Connect with us

Lajme

Brenda një jave do të dihet nëse inspektori i arsimit Ilievski do të dënohet

Published

on

Inspektori i arsimit, Gjorgji Ilievski, ka dhënë deklaratë para Inspektoratit shtetëror për arsim ku është debatuar për procedurën e hapur kundër tij.

Kundër tij është iniciuar procedurë disiplinore pasi ai publikoi informacione për avancim të paligjshëm në tituj shkencor të funksionarëve aktual qeveritar nga radhët e BDI-së.

Në mbledhjen e Komisionit disiplinor pranë ISHA është sjell vendim që kundër Gjorgji Ilievskit të propozohet masë disiplinore, për të cilën drejtori duhet të vendos në afat prej 7 ditësh, nëse do ta pranojë ose jo propozimin.

“Sot u varros shtetit juridik në Maqedoni. Akt i këtillë i një procedure disiplinore, ku nuk u lejua prania e publikut dhe gazetarëve, është i patolerueshëm. Desha që publikisht të flasim për funksionarët publik t’u dërgojmë mesazh edhe gjithë të tjerëve, siç mora guximin unë dhe zëshëm tregova çfarë ndodhi me ministrin për arsim, zëvendës-ministrin e punëve të brendshme dhe drejtorin për pronësi industriale, të cilët në mënyrë të paligjshme janë avancuar dhe kanë pranuar edhe mjete monetare për shërbime intelektuale. Sot nuk di se sipas cilës logjikë sillet ndonjë vendim i Komisioni i shkallës së dytë që u pranohet ankesa”, ka thënë Ilievski.

 

BURIMI: Portalb

Continue Reading

Lajme

Idri Istrefi merr mbështetje edhe nga Samir Murtezoski kandidati i PDSH-së në Strugë

Published

on

Koalicioni për Strugën po shkon edhe më i sigurt. Rrugës sonë i’u bashkua edhe kandidati i PDSH-së, z. Samir Murtezoski njoftojn nga ASH-Strugë, përcjell in7

Kandidati i PDSH-së, Samir Murtezoski qëndron pas Idri Istrefit në raundin e dytë të zgjedhjeve lokale. Murtezoski fton të gjithë përkrahësit e tij, por edhe të gjithë qytetarët tjerë që ta votojnë Idri Istrefin, si të vetmen shpresë për Strugën. Është koha që më në fund t’i thuhet stop Ramiz Merkos dhe keqpërdorimeve të shumta në Komunën e Strugës.

Faleminderit për mbështetjen!-theksojn nga ASH-Strugë/in7.tv/

Continue Reading

Lajme

Eco Guerilla: Kërkojmë llogaridhënie nga Komuna e Tetovës dhe kryetarja Teuta Arifi

Published

on

Pse janë shpenzuar paratë dhe djersa e qytetarëve në kohë fushate për qindra militantë partiak që bëjnë fushatë për Teuta Arifin?

Ky është keqpërdorim i buxhetit të Komunës së Tetovës.

Me ndihmën e IRI-t dhe USAID-it u zbuluan qindra honorare që Teuta Arifi ka nënshkruar në kohë fushate. Kaluan disa ditë dhe Komuna e Tetovës vazhdon të heshtë. Kërkojmë llogaridhënje se si dhe pse janë paguar këta qindra njerëz.

Lista e plotë në statusin e Eco Guerilla:

Continue Reading

Lajme

Mickoski: BDI shkon në opozitë në Qytetin e Shkupit, shumica e re VMRO-ASH-AAA

Published

on

Fushata e zezë e LSDM-së ka dy qëllime, njëra prej tyre është që të ulet dalja në zgjedhje. Kështu tha kryetari i VMRO-së, Hristian Mickoski në emisionin debativ në TV SHENJA.

“Mendoj se populli e ka përmbi kokë, posaçërisht për kandidatin e LSDM-së, dhe jam i sigurt se në mënyrë masive do të dalin dhe ta votojnë Danellën. Dhe, qëllimi i dytë të shkaktojnë pasiguri të Danella ngase ajo asnjëherë nuk është marrë me zgjedhje dhe kjo është hera e parë. Por, për të dyja gjëra, vlerësimet që kanë bërë, do të jetë e gabuar dhe do të ju ndodh një humbje serioze”, u shpreh Hristijan Mickoski.

Mickoski tha se ata kanë shumicë në Këshillin e Qytetit të Shkupit.

“BDI do të jetë opozitë në Qytetin e Shkupit, shumicën e re e formon VMRO-ASH-AAA dhe Levica”, tha Mickoski.

Continue Reading

Aktuale