Connect with us

Shqipëri

Aksioni i padëgjuar ndonjëherë, PD do të hetojë zyrtarë dhe ish-ministra

Published

on

Kreu i PD, Lulzim Basha nga selia blu reagoi sot pas miratimit të koncesionit Milot-Balldren ditën e djeshme në Kuvend.

Sipas Bashës dje u miratua grabitja më e madhe në histori. Ndër të tjera Basha me tone të ashpra bëri më dije edhe atë që sipas tij do të bëjë PD që ditën e parë që do të vijë në pushtet.

Kreu i PD, u shpreh se do të ndërmerret një akion i ‘paparë dhe i padëgjuar’ më parë siç e quajti ai.

“Që ditën e parë të qeverisjes së PD ne do të ndërmarrim një operacion të gjerë të padëgjuar ndonjëherë, me shtrirje nga Shqipëria në vendet e tjera për hetimin dhe grabitjeve që i janë bërë Shqipërisë. Hetimi dhe ndëshkimi i gjithë veprimtarisë kriminale të qeverisë, priopriteti ynë do të jetë hetimi. Cdo kontratë koncesionare, cdo kontratë shtetërore dio të konsiderohet si vepër e mundshme kriminale. Cdo kompani private apo publike, cdo person privat dhe publik që është përfshirë në miratimin e këtyre kontratave nga juristët më të thjeshtë tek kryeministri do të hetohen. Hetimi ynë do të përqendrohet  tek zbulimi i destiancionit të parave të marra nga buxheti.

Dao të hetojmë paratë e të gjithë atyre që jasnë përfshirë ata që janë përfsirë në këtë këto koncesione. Hetimi do të jetë për zyrtarë dhe ish zyrtarë, ata ish ministra që mbushën xhepat. PD ka marrë dhe ka ekspertizë të huaj në kotratë të plotë konsulente për hartimin e një program i të posacëm për hetimine pasurive të vjedhura të shqiptarëve”, tha Basha ndër të tjera.

https:/www.newsbomb.al/basha-shpall-luften-pd-do-te-ndermarre-aksionin-e-padegjuar-ndonjehere-do-hetohen-zyrtare-dhe-ish-ministra-172663

Continue Reading

Lajme

Rama: BE s’po arrin rezultatet, jo Shqipëria

Published

on

By

Rama: BE s’po arrin rezultatet, jo Shqipëria

Kryeministri I Shqipërisë Edi Rama tha se BE-ja nuk po arrin rezultatet dhe jo Shqipëria, gjatë konferencës në Kryeministri për progres-raportin e KE-së.

“ BE-ja nk po jep rezultatet, jo Shqipëria. Ça do bëjmë ne s’do t’i lëmë punët, nuk do i çojmë deri në fund. Kujt do t’i bëjmë dëm. Nuk është fare fjala për t’i fajësuar. Gjërat kanë logjikën e tyre në BE. Ka disa mënyra të të parit të gjërave që ne duhet ta bëjmë tonën”, tha Rama.

Continue Reading

Lajme

Tërmet në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Published

on

Mbrëmjen e sotme janë ndjerë dridhje sizmike në vend. Mësohet se epiqendra ka qenë në Gjirokastër dhe magnituda ka qenë 3.0 e shkallës Rihter.

Kujtojmë se dy ditë më lëkundje të forta tërmeti, me magnitudë 5.0, u ndjenë në Lezhë.

Continue Reading

Lajme

Dhunë fizike dhe psikologjike ndaj grave, arrestohen 2 persona

Published

on

By

Dhunë fizike dhe psikologjike ndaj grave, arrestohen 2 persona

Dy persona janë arrestuar në Tiranë e Durrës, pasi dyshohen se kanë ushtruar dhunë ndaj partnereve të tyre.

Në Durrës, u arrestua 38-vjeçari me iniciale B.K.për dhunë ndaj bashkëshortes.

Në Tiranë, u arrestua 33-vjeçari me iniciale L.R., pasi dyshohet se ka dhunuar fizikisht dhe psikologjikisht vajzën me të cilën bashkëjetonte. Policia njofton se pas padisë, ka lëshuar një urdhër mbrojtje për viktimën.
Të dyshuarit do të hetohet nga prokuroritë përkatëse të Tiranës dhe Durrësit.

Continue Reading

Aktuale