Connect with us

Rajon

Paralajmërim për bombë në një aeroplan në Beograd

Published

on

Në aeroportin “Nikolla Tesla” të Beogradit është dërguar ekip special policor, për shkak të njoftimit se në njërin nga aeroplanët mund të jetë vënë mjet shpërthyes. Kështu shkruan “Vecernje novosti”,  ndërsa lajmin e konfirmon edhe Radio Televizioni i Sërbisë.

“Novosti” mëson se nga një aeroplan i kompanisë Lufthansa, janë evakuuar 130 udhëtarë dhe 5 anëtarë të ekuipazhit, me dyshimin se brenda aeroplanit është futur mjet shpërthyes.
Aeroplani po përgatitej për tu nisur drejt Frankfurtit./in7.tv/

Burimi: https://a1on.mk/archives/1099930

Continue Reading

Lajme

Operacion i shpëtimit të 500 emigrantëve në ujërat greke

Published

on

By

Operacion i shpëtimit të 500 emigrantëve në ujërat greke

Një operacion shpëtimi për rreth 500 emigrantë në një varkë nisi të martën nga Roja Bregdetare Greke.

Roja Bregdetare vuri në dukje se operacioni ishte nisur në ishullin e Kretës pasi një anije me deri në 500 emigrantë kishte thirrur për ndihmë.

“Ne mund ta shohim varkën…ka shumë njerëz në bord,” tha një zëdhënës i rojës bregdetare, duke vlerësuar se ka nga 400 deri në 500 emigrantë. /ANSA

Continue Reading

Lajme

Vuçiq nderon policët që refuzuan urdhrat e Qeverisë së Kosovës

Published

on

By

Vuçiq nderon policët që refuzuan urdhrat e Qeverisë së Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, nderoi të mërkurën me medalje ish-drejtorin e Drejtorisë Rajonale të Policisë së Mitrovicës së Veriut, Nenad Gjuriq, dhe shefin e Operacioneve Rajonale të kësaj drejtorie, Aleksandar Filipoviq.

Gjuriq dhe Filipoviq u nderuan me medaljen e artë për trimëri “Millosh Obiliq”, pasi refuzuan të zbatojnë vendimin e Qeverisë së Kosovës për riregjistrimin e makinave me targa të paligjshme serbe.

Duke ua dorëzuar medaljet në Presidencën e Serbisë, Vuçiq falënderoi Gjuriqin dhe Filipoviqin që, siç tha, “dëgjuan shtetin e tyre”.

“Keni bërë atë që jua donte zemra dhe keni vepruar me nder kur ju kanë penguar të kryeni detyrën, sepse as atëherë nuk keni dashur t’i shkelni ligjet”, tha Vuçiq.

Ai bëri të ditur se në dy ditët e ardhshme do të vizitojë Parisin, ku tha se do të takojë presidentin francez, Emmanuel Macron, dhe zyrtarë të tjerë evropianë, me të cilët do të bisedojë për, siç tha, situatën në Kosovë.

Vuçiq tha se autoritetet në Kosovë, duke zbatuar vendimin për riregjistrimin e makinave, kanë dashur të shkaktojnë incidente dhe të “poshtërojnë popullin serb”.

Ai nuk solli ndonjë provë që do t’i mbështeste këto pretendime.

Më 3 nëntor, autoritetet e Kosovës suspenduan Gjuriqin nga posti i drejtorit të policisë për rajonin e Mitrovicës së Veriut, pasi ai refuzoi të zbatojë vendimin e Qeverisë së Kosovës për riregjistrimin e makinave me targa të paligjshme.

Pas kësaj, edhe zyrtarë të tjerë serbë dhanë dorëheqje nga institucionet e Kosovës.

I pyetur nga gazetarët se cila është e ardhmja e personave të larguar nga institucionet e Kosovës, Vuçiq tha se ata do të punësohen në organet shtetërore të Serbisë.

“Askush nga ata 3.500 njerëz nuk do të mbetet në rrugë. Ne do të kujdesemi për të gjithë ata”, tha Vuçiq.

Që nga paslufta, më 1999, në katër komunat në veri të Kosovës të banuara me shumicë serbe – Zveçan, Zubin Potok, Mitrovicë e Veriut dhe Leposaviq – qarkullojnë makina me targa të lëshuara nga autoritetet serbe, të cilat janë ilegale me ligjet në Kosovë.

Qeveria e Kosovës, po përpiqet të bëjë riregjistrimin e tyre me targa RKS, apo Republika e Kosovës.

Por, shumica e pjesëtarëve të komunitetit serb në veri refuzojnë ta bëjnë këtë. Ata kanë edhe mbështetjen e Beogradit zyrtar, i cili këmbëngul në targa neutrale ndaj statusit të Kosovës.

Bashkimi Evropian dhe SHBA-ja i kërkuan Kurtit shtyrjen e riregjistrimit të makinave, por, në vend të kësaj, Kurti doli me një plan prej tri fazash, i cili filloi të zbatohet më 1 nëntor dhe do të përfundojë në prill të vitit të ardhshëm.

Në fazën e parë, shoferët e makinave me targa të paligjshme qortohen, në të dytën gjobiten me 150 euro dhe në të tretën do t’iu kërkohet të pajisen me targa provuese.

Nga 21 prilli, ndërkaq, në qarkullim do të lejohen vetëm makina me targa RKS.

Continue Reading

Lajme

Hyri në parlament me thikë, kapet adoleshenti në Greqi

Published

on

By

Hyri në parlament me thikë, kapet adoleshenti në Greqi

Një 14-vjeçar është arrestuar në Greqi, pasi është kapur duke hyrë me thikë në parlamentin grek.

Sipas medieve greke adoleshenti kishte shkuar në parlament në kuadër të një ekskursioni me shkollën.

Si u gjet thika te çanta e 14-vjeçarit

Me mbërritjen e fëmijëve në ambientet e Kuvendit, mësuesit filluan t’i rreshtonin për të hyrë brenda, pasi fillimisht kaluan në kontrollin e aparaturave me rreze X.

Aty rojet e Kuvendit panë se 14-vjeçari po mbante armë të ftohtë.

Menjëherë policia ka vënë në pranga 14-vjeçarin.

Continue Reading

Aktuale